Mračna strana rimske istorije: Izložba u Narodnom muzeju posvećena misterioznoj drevnoj grobnici
Komentari05/07/2024
-09:35
Izložba "Jedna slika mračne strane rimske istorije. Skupi - masovna grobnica" Muzeja grada Skoplja otvorena je večeras u Narodnom muzeju Srbije (NMS), gde traje do 11. avgusta.
U svom obraćanju zvanicama i posetiocima, direktorka NMS-a Bojana Borić Brešković je rekla da je "neuobičajena izložba" organizovana u okviru programa saradnje Srbije i Severne Makedonijem u oblast kulture, koja je deo inicijative "Otvoreni Balkan".
Prema njenim rečima, nastanak grobnice se može staviti na kraj trećeg ili početak četvrtog veka, a u njoj su sahranjeni muškarci starosti od 16 do 60 godina, verovatno meštani Skupi angažovani u rimskoj vojsci.
"Razlog masovne egzekucije nije rasvetljen, a uporišta nema u pisanim izvorima", naglasila je Borić Brešković.
Direktor Muzeja grada Skoplja Panče Velkov je podsetio da je 2011. godine "izašlo na video izuzetno i nesvakidašnje otkriće" masovne grobnice 200 muškaraca, koji su nasilno ubijeni dekapitacijom.
Velkov je istakao da su se ovim otkrićem i izložbom "suočili sa mračnom stranom rimske istorije, koju su vešno prikrivali antički autori".
Izložba je multimedijalni prikaz masovne grobnice otkrivene u jugoistočnoj nekropoli Skupi, jednog od najvećih rimskih gradova na Balkanu i jedinog sa statusom kolonije na području današnje Severne Makedonije.
Posetioci mogu videti fotografije iskopavanja i grobnice, izložene su delovi lobanja i kostura, uz nekoliko skulptorskih rekonstrukcije lica i glava žrtava, a sve prate tekstovi bogati podacima.
Istraživanje grobnice sa masovnom sahranom i realizacija izložbe rezultat je rada multidisciplinarnog tima Muzeja grada Skoplja, Arheološkog muzeja Makedonije i Instituta za sudsku medicinu, kriminologiju i medicinsku stomatologiju.
Kako je navedеno, zbog paralelne primene arheologije, fizičke i forenzičke antropologije, istraživanje predstavlja pionirski poduhvat na našim prostorima.
Multimedijalni pristup u realizaciji izložbe, uz primenu nekoliko klasičnih i savremenih umetničkih disciplina, predstavlja inovaciju u severnomakedonskoj muzeologiji, posebno kada je reč o predstavljanju arheoloških otkrića.
Komentari (0)