Aktuelno iz kulture

Kinesko-srpski novogodišnji koncert u Kolarcu: Muzika ne poznaje granice i prevazilazi jezičke granice

Komentari

Autor: Tanjug

19/02/2024

-

23:37

Kinesko-srpski novogodišnji koncert u Kolarcu: Muzika ne poznaje granice i prevazilazi jezičke granice
Kinesko-srpski novogodišnji koncert u Kolarcu: Muzika ne poznaje granice i prevazilazi jezičke granice - Copyright Ministarstvo kulture/Dario Konstantinović

veličina teksta

Aa Aa

"Kinesko-srpski novogodišnji koncert", u izvođenju Nacionalnog orkestra Kine, u organizaciji Ministarstva kulture Srbije i ambasade Kine, održan je večeras u Kolarčevoj zadužbini.

Kineski umetnici su se predstavili nizom kamernih kompozicija poput "Četiri mora zajedno dočekuju Praznik proleća", "Nebeska lutanja" za tradicionalne instrumente džungžuan, dici i bubanj, ili "Impresije ruže" sa pipom i udaraljkama.

Posetioci su mogli čuti i kompoziciju "Stotinu ptica klanja se feniksu", kao i muziku provincije Guangdung u "Pesmi punog meseca".

Koncert je završen sa dva bisa, a u izvođenju kompozicije "Tamo daleko" kineskim umetnicima se pridružilo nekoliko muzičara Beogradske filharmonije. 

U obraćanju zvanicama pre koncerta, kineski ambasador Li Ming je istakao da mu je drago što su se na ovaj način okupili da zajedno obeleže "Festival proleća", najznačajniji kineski praznik porodičnog okuplja i početka lunarne Nove godine.

Li je istakao da Nacionalni orkestar Kine predstavlja najviši umetnički nivo kineske narodne muzike i podsetio da je Beogradska filharmonija, uz čiju saradnju je priređen koncert, jesenas bila na turneji u Kini.

"Muzika ne poznaje granice i prevazilazi jezičke granice. Radujem se što možemo da upotrebimo muziku kao most i vezu za unapređenje razumevanja dva naroda", istakao je kineski ambasador.

Ministarstvo kulture/Dario Konstantinović

 

Li je rekao da očekuje da će "strateško vođstvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Kine unapredili saradnju dve zemlje i napisati novo poglavlje međusobnog čeličnog prijateljstva".

Državni sekretar u Ministarsvu kulture Miodrag Ivanović je istakao da večerašnja manifestacija vrhunac proslavljanja lunarne, odnosno Kineske nove godine u Srbiji i da simbolizuje kulturne odnose dve zemlje.

Ivanović je podsetio da su se manifestacije u okviru "Festivala proleća" odigravale u Nišu, Novom Sadu, Smederevu i na kraju u Beogradu, čime je "kineska kultura postala za još jednu nijansu prepoznatljivija u čitavoj Srbiji". 

Prema njegovim rečima, "Godina zmaja, u koju smo nedavno ušli, najavljuje i znači prosperitet, mudrost, snagu, plemenitost i pravdu". 

Ministarstvo kulture/Dario Konstantinović

 

Zajedničke vrednosti su u temelju bliskih i tradicionalno prijateljskih odnosa dve zemlje, a Ivanović je dodao da "o tome jasno svedoči i uzajamna podrška prioritetima od nacionalnog značaja, teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije i politici jedne Kine". 

Ivanović je najavio da će "iskreno čelično prijateljstvo i sveobuhvatna strateška saradnja" biti dodatno ojačani u 2024. godini, u skladu sa vizijom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i  Kine Si Đinpinga.

Podsetivši da se večerašnji nastup ostvaruje u skladu sa inicijativom "Pojas i put“, Ivanović je dodao da je za očekivati da će zahvaljujući nedavno potvrđenom dogovoru državnog rukovodstva Srbije u okviru Trećeg foruma "Pojas i put“, biti dodatno ojačan ovaj domen saradnje.
 

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak