Solomonsko rešenje o caru Samuilu: Zajednička komisija predložila rešavanje spornih pitanja između Sofije i Skoplja
Komentari15/08/2022
-18:48
Car Samuilo je bio vladar velike srednjovekovne države, koju većina savremenih istorijskih nauka smatra bugarskim carstvom sa centrom na teritoriji današnje Republike Severne Makedonije. Ovo se navodi u zvaničnim preporukama Zajedničke istorijske komisije vladama u Sofiji i Skoplju za zajedničko obeležavanje ličnosti i događaja iz zajedničke istorije, prenela je bugarska BTV.
Pitanje cara Samuila bilo je jedno od najtežih za rešavanje između dve zemlje i nakon dvogodišnjih pregovora Komisija je konstatovala da je srednjovekovna država kralja Samuila, koja se smatra Kraljevinom Bugarskom, pokrivala većinu zemalja i stanovništva Balkanskog poluostrva i preporučuje da obe strane zajedno slave Samuila.
Osim zbog cara Samuila koplja su se lomila i zbog svete braće Ćirila i Metodija, ali i Svetog Klimeta Ohridskog.
Za svetu braću Ćirila i Metodija, istorijska komisija, sastavljena od bugarskih i makedonskih istoričara, navodi da se "njihovo delo razvijalo u književnim centrima Preslava i Ohrid, koji su se tada nalazili na teritoriji srednjovekovne bugarske države, gde su njihovi studenti imali uslove za rad". To, ističu istoričari, daje povoda savremenim državama da zajedno proslavljaju Dan Ćirila i Metodija.
Slično rešenje komisija sugeriše i u slučaju Svetog Klimeta Ohridskog za koga se navodi da je jedna od najznačajnijih ličnosti za kulturu današnje Republike Severne Makedonije i Republike Bugarske.
"Sve to daje osnovu dvema državama da neguju sećanje na delo Svetog Klimenta kroz zajednički pomen u prigodnim prilikama".
Slična je odluka i u vezi Svetog Nauma Ohridskog za koga se kaže da njegov prosvetni rad predstavlja osnovu za obe zemlje da neguju uspomenu na njegov rad, kroz zajedničko obeležavanje prigodnih praznika i jubileja.
Kulturno nasleđe i istorijska pitanja bila su jedan od "kamena spoticanja" dveju zemalja. Naime, Bugarska je stavljala veto na napredak Severne Makedonije u evropskim intgeracijama.
Međutim, 17. jula ove godine, dve zemlje su prihvatile francuski predlog o rešavanju međusobnih problema čime je otvoren put za pretpristupne pregovore Skoplja sa Evropskom unijom (EU).
Komentari (1)
dusko
15.08.2022 21:54
treba vratiti svakom svacije pa ko nije sposoban nek crkne a ne da se slepa nudeci i suverenitet i ima zemlje,.