Putin: Bez turbine prepoloviće se dotok gasa preko Severnog toka 1
Komentari20/07/2022
-08:30
Ako se Rusiji ne vrati turbina za Severni tok 1, kapacitet tog gasovoda mogao bi biti prepolovljen sa 60 na 30 miliona kubnih metara gasa dnevno, rekao je sinoć ruski predsednik Vladimir Putin posle samita u Astana formatu u Teheranu.
Putin je kazao da gasovod Severni tok 1, kojim se Evropa snabdeva ruskim gasom, funkcioniše sa dve turbine koje dnevno isporučuju 60 kubika gasa, prenosi TASS.
"Ako stigne još jedna turbina, dobro, radiće njih dve. Ako ne, onda će raditi samo jedna koja će obezbeđivati 30 kubnih metara gasa dnevno", rekao je ruski predsednik.
Putin je dodao da kompanija "Gasprom" još nije dobila nikakav zvaničan dokument o "Simensovoj" turbini, koja bi posle remonta u Kanadi trebalo da se vrati Rusiji.
Putin je istakao da je "Gasprom" uvek ispunjavao, ispunjava i namerava da ispuni sve svoje obaveze u snabdevanju energentima i dodao da je pokušaj partnera Rusije da na nju prebace sopstvene greške "bez osnova".
Istakao je da "Zapad za energetsku krizu krivi Gasprom, iako je sam zatvorio energetske rute i uveo sankcije" i dodao da je kompanija "spremna da pumpa onoliko gasa koliko joj je potrebno", prenose RIA Novosti.
"Kakve veze ima 'Gasprom' sa tim? Pa, kakve veze ima 'Gasprom'? Zatvorili su jednu rutu, drugu rutu, stavili su ove pumpne stanice pod sankcije. Gasprom je spreman da pumpa koliko je potrebno, oni su sami sve zatvorili", poručio je Putin.
Ocenio je da je Evropa zanemarila tradicionalnu energiju i da se oslanja na alternativne izvore.
"Oni su veliki stručnjaci u oblasti netradicionalnih izvora energije. Rešili su da se oslone na netradicionalne vrste energije: sunce, energiju vetra. Ispostavilo se da je zima duga. Nije bilo vetra. To je sve", rekao je Putin.
Podsetimo, povratak turbine za gasovod Severni tok 1 iz Kanade u Nemačku, a zatim i u Rusiju prethodnih dana je u centru pažnje zbog nezadovoljstva Kijeva, ali i zbog strahova da bi dotok gasa u Evropu mogao da bude prekinut. Turbina je remontovana u Kanadi u pogonima nemačke kompanije "Simens". Nakon što su radovi završeni, Kanada je 17. jula avionom poslala turbinu u Nemačku i trebalo bi da bude vraćena u rusku kompresorsku stanicu Portovaja. Pitanje njenog povratka je u fokusu od kako je ruski "Gasprom" smanjio isporuke gasa za 40 odsto.
Dodao je i da je puštanje u rad gasovoda Severni tok 2 jedan od načina da se povećaju isporuke ruskog gasa Evropi, iako je polovina njegovih kapaciteta već dodeljena za domaću potrošnju.
"Imamo spremnu drugu trasu, to je Severni tok 2. Može da se pokrene“, rekao je Putin govoreći o opcijama za rešavanje energetske krize u Evropi, prenosi Tas s.
On je, međutim, napomenuo da trenutno postoji "problem" u vezi s tom rutom.
"Pre oko mesec i po ili dva, u razgovoru sa nemačkim kancelarom (Olafom Šolcom) pokrenuo sam ovo pitanje i rekao da je Gasprom dodelio kapacitete, da je stvorio te kapacitete i da mora nešto da uradi u vezi sa tim. Ne mogu oni zauvek da vise u vazduhu“, rekao je Putin.
Prema njegovim rečima, nemački kancelar je na to odgovorio da ima važnijih pitanja.
"Dakle, morao sam da upozorim da ćemo polovinu količine gasa predviđene za Severni tok 2 iskoristiti za domaću potrošnju i upotrebu. I 'Gasprom' je to već uradio, tako da čak i da sutra pokrenemo Severni tok 2, isporuke (Evropi) neće biti 55 milijardi kubnih metara godišnje, već tačno polovina od toga“, naglasio je Putin.
Putin je takođe, nakon sinoćnog trilateralnog sastanka procesa Astane u Teheranu rekao da će Rusija olakšati izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora, ali da želi da sva ograničenja u vezi sa isporukom ruskog žita vazdušnim putem budu ukinuta.
On je izrazio nadu da će ograničenja biti ukinuta kako bi se poboljšala situacija na međunarodnim tržištima hrane, prenose RIA Novosti.
Putin takođe predočio je da Moskva ne vidi želju Ukrajine, kako je rekao, da se sprovede preliminarni mirovni sporazum dogovoren u martu. Govoreći pred novinarima nakon samita u Teheranu Putin je kazao da Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati nude da posreduju u pregovorima Ukrajine i Rusije, prenosi Rojters.
"Gradimo put za rutu Sankt Peterburg-Persijski zaliv"
Putin je takođe rekao da je ruska strana spremna da pokrene projekat izgradnje deonice puta u Iranu, koji će otvoriti rutu od Sankt Peterburga do Persijskog zaliva.
"Teheran je zainteresovan za ovo, a naši iranski partneri su to upravo potvrdili. A Rusija ima intersovanje jer ćemo sa severa Rusije, iz Sankt Peterburga, imati direktan pristup Persijskom zalivu. Veoma zanimljiva i perspektivna ruta", objasnio je ruski predsednik posle trilateralnog sastanka procesa Astana održanog u utorak u Teheranu.
On je dodao da je za projekat zainteresovan i Azerbejdžan. Prema njegovim rečima, mnogo toga može da se uradi na planu razvoja iranske saobraćajne infrastrukture, uključujući završetak izgradnje puta ka iranskim južnim lukama, navodi TASS.
Sankcije Siriji daju katastrofalne rezultate
Putin je sinoć rekao i da sankcije nametnute Siriji dovode do katastrofalnih rezultata. On je ukazao na to da gotovo 90 odsto građana Sirije sada živi ispod granice siromaštva.
"Ovo je veoma ozbiljna situacija", rekao je Putin, prenose ruski mediji.
On je naveo da se humanitarna pomoć, koja je danas posebno potrebna, nastavlja. Istakao je da ne bi bilo fer da se izdvoji bilo koji pojedinac ili grupa, ili da se humanitarna pomoć politizuje.
Putin je ocenio da je samit o Siriji bio konstruktivan i koristan.
"U poslovnoj i konstruktivnoj atmosferi, zajedno sa (predsednicima Irana i Turske) Raisijem i Erdoganom, sadržajno smo razgovarali o ključnim aspektima našu interakciju o Siriji", rekao je Putin posle trilateralnog samita Rusije, Irana i Turske.
Komentari (0)