Evropa

Đaci da se spreme za najgore: Nemačka se sve intenzivnije sprema za rat, MUP poslao uznemirujući apel

Komentari

Autor: Handelsblat, Euronews Srbija

08/04/2025

-

21:25

Đaci da se spreme za najgore: Nemačka se sve intenzivnije sprema za rat, MUP poslao uznemirujući apel
Đaci da se spreme za najgore: Nemačka se sve intenzivnije sprema za rat, MUP poslao uznemirujući apel - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Nemačka vlada smatra ruski napad na teritoriju NATO-a realnim scenarijem. Ministarstvo unutrašnjih poslova savetuje građane da se snabdeju zalihama za hitne slučajeve, a za najgori scenario treba pripremiti i decu u školama.

"S obzirom na trenutna bezbednosna dešavanja, civilna zaštita bi trebalo da ima jaču ulogu u školskim programima", rekao je za list Handelsblat portparol ministarstva, na čijem je čelu Nensi Fezer iz Socijaldemokratske partije (SPD) 

Ovaj potez je usledio nakon procena vojnog i obaveštajnog vrha Nemačke, uključujući generalnog inspektora Bundesvera Karstena Breuera, koji je nedavno na bezbednosnoj konferenciji u Berlinu rekao da je "Rusija sposobna da napadne teritoriju NATO za četiri do sedam godina“.

profimedia

 

Portparol za bezbednost Demohrišćanske unije (CDU) Roderih Kizeveter rekao je nemačkom listu da deca moraju biti bolje pripremljena za napade i predložio da se obuka u kriznim situacijama predaje u školama.

"Imperativ je da se praktikuje vanredna situacija jer su učenici posebno ranjivi i posebno pogođeni u vanrednim situacijama“, rekao je on, ukazujući na Finsku kao model gde je spremnost za rat odavno ugrađena u školski život zbog blizine zemlje Rusiji.

On dodaje da je, u poređenju sa nordijskim i istočnim susedima, Nemačka veoma malo otporna i da su njene strukture za krizne situacije nazadne. Kizeveter pritom ističe nedostatak skloništa, zaliha za vanredne situacije i pouzdane komunikacije u kriznim situacijama.  

Poslanici iz drugih partij su takođe izrazili podršku. Irene Mihalik (Zeleni) je predložila da obuka civilne odbrane ne treba da pripremi učenike samo za rat, već i za prirodne katastrofe poput poplava i šumskih požara. 

"To podiže svest o rizicima i promoviše rešenja za sprečavanje kriza ili smanjenje njihovog uticaja“, napomenula je ona.

Agnes Štrak-Cimerman, ekspert za odbranu iz Partije slobodnih demokrata (FDP) tvrdi da je takva priprema odavno trebala da počne. 

"Ne radi se o podizanju straha, već o pomaganju mladima da shvate stvarnost“, rekla je ona, pozdravljajući napore da se podigne svest i daju praktični saveti za hitne slučajeve.

Sve ovo je u skladu sa nedavnim potezom Evropske komisije koja je izradila "Strategiju za pripremu za ratne krize“, u kojoj je navedeno 30 mera za jačanje odbrane i spremnosti civila širom Evrope.

profimedia

 

Pored obuke u školama, nemačka vlada nastavlja da savetuje građane da održavaju zalihe za hitne slučajeve kod kuće, dodaje Handelsblat.

Domaćinstva se podstiču da spreme zalihe hrane, vode i drugih osnovnih potrepština u vrednosti od najmanje 72 sata. Preporuke Saveznog odeljenja za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK) čak sadrže i kompletnu desetodnevnu listu zaliha, uključujući osnovne namirnice kao što su žitarice, mlečni proizvodi, konzervirano meso i osnovni komplet za hitne slučajeve sa predmetima kao što su lična dokumenta, šibice i baterijske lampe.

BBK navodi da će obezbediti pomoć nastavnicima i učenicima u vidu neophidnih materijala. Ovo odeljenje takođe finansira "kurseve prve pomoći sa samozaštitom“. 

"Civilna zaštita i civilna odbrana se uvek uzimaju u obzir, posebno zato što su efekti mnogih opasnosti često isti, čak i ako su uzroci različiti", rekao je portparol nemačkog MUP-a.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa