Evropa

uživo RAT U UKRAJINI Tramp: Ja sam jedini predsednik koji nije predao Putinu ni pedalj ukrajinske zemlje, sutra velika objava

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/03/2025

-

07:47

RAT U UKRAJINI Tramp: Ja sam jedini predsednik koji nije predao Putinu ni pedalj ukrajinske zemlje, sutra velika objava
RAT U UKRAJINI Tramp: Ja sam jedini predsednik koji nije predao Putinu ni pedalj ukrajinske zemlje, sutra velika objava - Copyright TAnjug/AP/Kateryna Klochko

veličina teksta

Aa Aa

Rat u Ukrajini traje 1.104 dana. Ako je Zelenski loše prošao u Vašingtonu, povrenje u saveznike vraćano mu je u Londonu. Mnogi su, poput Šolca i Tuska, sastanak nazvali "istorijskim", jer su se na njemu evropski lideri složili oko dosta bitnih tačaka koje se odnose na dalju pomoć Ukrajini. Pitanje većeg izdvajanja zemalja članica u zajedničku kasu NATO alijanse takođe je bilo na stolu, i o tome su govorili učesnici sastanka u britanskoj prestonici, kao i Generalni sekretar pakta, Mark Rute. Kanada je otvoreno postavila pitanje koje je do sada bilo potpuno na marginama - hoće li uopšte biti moguće slanje mirovnih trupa u Ukrajinu, a kanadski premijer Trudo je rekao da je i ta opcija " na stolu". 

    Ključni događaji:

  • Starmer najavio paket pomoći Ukrajini od 1,6 milijardi funti
  • Trudo: Sve opcije su na stolu po pitanju slanja mirovnih trupa u Ukrajinu
  • Tusk: Sastanak u Londonu istorijski, održan u vreme velikog izazova za celu Evropu
  •  Šolc: Sastanak u Londonu potvrdio podršku Evrope Ukrajini
  • Jedna osoba ubijena, jedna teško povređena u ruskom napadu na Hersonsku oblast

         Kako je protekao prethodni dan rata u Ukrajini pročitajte u jučerašnjem blogu.​

                           Dešavanja u Ukrajini pratite uživo u našem live blogu:

14.49 Tramp: Jedini nisam predao ni deo ukrajinske zemlje Putinu, sutra uveče velika najava

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je on jedini predsednik koji nije predao deo Ukrajine ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i dodao da će sutra uveče najaviti ''nešto veliko''.

''Jedini predsednik koji nije dao ništa od ukrajinske zemlje Putinovoj Rusiji je predsednik Donald Džej Tramp'', rekao je Tramp na mreži Truth Social.

On je poručio da to treba da se zapamti uprkos kritikama demokrata i ''lažnim vestima''.

''Sutra veče će biti veliko. Reći ću kako jeste'', dodao je Tramp.

14.10 Ukrajinske oružane snage kritikovale ideju o jednomesečnom prekidu vatre u Ukrajini

Predsednik Saveta rezervih trupa Kopnene vojske Oružanih snaga Ukrajine Ivan Timočko kritikovao je ideju o jednomesečnom prekidu vatre između Ukrajine i Rusije, ocenjujući da bi posle završetka takvog primirja, rat mogao da postane još gori.

"Privremeni prekidi vatre koje Zapad nudi Ukrajini neće imati uticaja na rat sa Rusijom", rekao je Timočko za Kanal 24. Timočko je istakao da "polumere" nikada ne daju rezultate i da Ukrajina već ima veliko negativno iskustvo u vezi sa privremenim primirjima, navodeći da se Rusija sigurno neće pridržavati dogovora.

13.48 Stvaranje "koalicije voljnih": Evropski lideri doneli odluku o četiri koraka za odbranu Ukrajine

Euronews

13.45 Tajani: Prerano je da se razgovara o jednomesečnom prekidu vatre u Ukrajini 

Zamenik premijera Italije i ministar inostranih poslova Antonio Tajani izjavio je danas da je prerano da se razgovara o jednomesečnom primirju u Ukrajini, nakon što je to pitanje pokrenuo francuski predsednik Emanuel Makron tokom posete Alžiru.  

Tajani je rekao da je ubeđen da Evropa i Sjedinjene Američke Države, sedeći za stolom zajedno sa Ukrajinom i Rusijom, mogu da postignu dogovor o pravičnom i dugotrajanom miru, prenela je ANSA.  

"U međuvremenu, neophodno je da Evropa bude ujedinjena u garantovanju nezavisnost Ukrajine. Mi smo bliski Ukrajini kao Evropljani i verujem da ćemo uvek biti odgovorni za bezbednost Ukrajine i cele Evrope zajedno sa NATO-om", naveo je Tajani. 

13.11 Stub: Finska će učestvovati u izradi mirovnog plana za Ukrajinu

Predsednik Finske Aleksander Stub ocenio je da su na sastanku evropskih lidera u nedelju u Londonu posvećenom Ukrajini preduzeti koraci u dobrom pravcu i da su se učesnici saglasili o tri tačke - okončanju rata, nastavku vojne, političke i ekonomske podrške Ukrajini i potrebi za mirovnim planom.

Tanjug AP/Jacob King/Pool Photo via AP

 

"U ovoj fazi Ukrajina, Velika Britanija i Francuska razvijaju mirovni plan. Finska će, uz Norvešku, pružiti podršku ovim zemljama", naveo je Stub i dodao da će se o ovoj temi narednih dana razgovarati sa predstavnicima Ukrajine, prenosi finski javni servis Yle.

12.45 Zelenski: Ukrajina se zalaže za pravedan i trajan mir, a Rusija to ne čini

Ukrajina se bori za normalan i bezbedan život kakav zaslužuje, za pravedan i pouzdan mir i želi da se ovaj rat završi, ali Rusija to ne čini i nastavlja vazdušne napade na ukrajinske ciljeve, izjavio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Prema njegovim rečima, zbog toga je potrebno fokusiranje na jačanje ukrajinske protivvazdušne odbrane i vojske, kao i obezbeđivanje bezbednosnih garancija za Ukrajinu koje će onemogućiti novu rusku agresiju.

"Pravda mora pobediti. Verujemo u moć jedinstva i sigurno ćemo vratiti trajni mir", naveo je Zelenski na platformi X.

12.06 Peskov:Kijevski režim ne želi mir, nisu dovoljni napori Vašingtona i spremnost Moskve

Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da kijevski režim ne želi mir i da u ovoj situaciji očigledno neće biti dovoljni napori Vašingtona i spremnost Moskve, izjavio je pres-sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov.

"Kijevski režim i (predsednik Ukrajine Volodimir) Zelenski ne žele mir, oni žele da se rat nastavi, tako da u ovoj situaciji, naravno, samo napori Vašingtona i spremnost Moskve očigledno neće biti dovoljni. Nedostaje veoma važan element", rekao je Peskov novinarima i dodao da je ruski predsednik Vladimir Putin više puta istakao da "kijevski režim odbija da uđe u mirovni proces".

11.46 Kandidat za predsednika najveće poljske opozicione stranke: Zelenski je nepristojan

Poljski političar i predsednički kandidat konzervativne partije Pravo i pravda (PiS), Karol Navrocki, izjavio je danas da se ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponaša nepristojno prema svojim saveznicima, uključujući Poljsku.

Tanjug AP/Beata Zawrzel

 

Prema rečima Navrockog, Zelenski je izjavio da je Ukrajina prepuštena sebi na početku rata što znači da on ne ceni velike napore i trud Poljaka i poljskog predsednika, prenosi Radio ZET.

"Takvim izjavama se ne gradi bezbednost svoje zemlje", ocenio je on.

Navrocki je dodao da misli slično kao i predsednik SAD Donald Tramp, a to je da se Zelenski ponaša nepristojno i sa nepoštovanjem.

09.48 Mediji: Tramp će danas sa Rubijom i Hegsetom razgovarati o obustavljanju pomoći Kijevu

Američki predsednik Donald Tramp sastaće se danas u Vašingtonu sa svojim najvišim saradnicima za nacionalnu bezbednost, uključujući državnog sekretara Marka Rubija i ministra odbrane Pita Hegseta, kako bi razmotrili niz političkih opcija za Ukrajinu, uključujući obustavljanje američke vojne pomoći Kijevu, izjavio je neimenovani zvaničnik Trampove administracije za "New York Times".

Zvaničnik je naveo da će se na tom sastanku razgovarati i o eventualnom obustavljanju pošiljki municije i opreme Ukrajini koje su odobrene tokom administracije bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je sinoć uverenje da može da obnovi odnose sa Trampom nakon njihovog sastanka punog nesuglasica u Beloj kući u petak.

On je istakao da je potrebno da razgovori sa Trampom budu nastavljeni u drugačijem formatu, prenosi Reuters.

Zelenski je u obraćanju novinarima u Londonu rekao i da radi na pripremi za nove izazove, iako ne misli da će Sjedinjene Američke Države obustaviti vojnu pomoć Ukrajini, pošto bi to, prema njegovim rečima, samo pomoglo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

Tanjug/AP/Peter Nicholls

 

08.02 Zelenski: Podneću ostavku, ali pod uslovom da Ukrajina uđe u NATO

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je spreman da podnese ostavku ukoliko bi zauzvrat Ukrajina postala članica NATO-a, a to je poručio nakon što su ga na ostavku pozvali saveznici američkog predsednika Donalda Trampa.

"Ja u zamenu za NATO? Može zamena. Rekao sam da sam spreman da odem, a da zauzvrat postanemo članica NATO-a - to govorim otkako je počeo rat sa Rusijom. Ako uđemo u NATO, to znači da sam ispunio svoju misiju", rekao je Zelenski, prenosi Skaj njuz.

On je upozorio da neće biti lako smeniti ga.

"Nije dovoljno da jednostavno održite izbore. Morate da me sprečite da učestvujem, a to ćete malo teže", poručio je Zelenski.

07.45 Starmer najavio plan u četiri tačke i "koaliciju voljnih" za garantovanje mira u Ukrajini

Britanski premijer Kir Starmer najavio je plan od četiri tačke za pomoć Ukrajini sa ciljem okončanja rata sa Rusijom, navodeći da će Velika Britanija, Francuska i druge zemlje pojačati svoje napore u "koaliciji voljnih" za postizanje tog cilja.

Starmer je na konferenciji za novinare nakon sastanka lidera 18 zemalja, uglavnom evropskih, u Londonu rekao da je na tom samitu dogovoreno da prva tačka za pomoć Ukrajini predstavlja nastavak pružanja vojne pomoći Ukrajini i dalje povećavanje ekonomskog pritisaka na Rusiju, preneo je danas BBC.

On je kazao da je druga tačka tog sporazuma da bilo kakav trajni mir mora da obezbedi suverenitet i bezbednost Ukrajine, kao i da Ukrajina mora da bude prisutna na svim mirovnim pregovorima.

07.21 Makron: Francusko-britanski plan obuhvata jednomesečno primirje u Ukrajini

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u nedelju da francusko-britanski akcioni plan za Ukrajinu obuhvata primirje ''u vazduhu, na moru i u energetskoj infrastrukturi” koje bi trajalo mesec dana.

On je rekao da je front u Ukrajini jednak razdaljini između Budimpešte i Pariza, zbog čega bi bilo teško proveriti da li se kršenja eventualnog primirja dešavaju.

Makron je, u intervjuu za "Figaro", rekao da evropske mirovne trupe neće biti poslate u Ukrajinu u narednih nekoliko nedelja.

''Pitanje je kako da iskoristimo ovo vreme da pokušamo da postignemo prihvatljivo primirje, pri čemu pregovori traju nekoliko nedelja, a zatim, nakon potpisivanja mira, raspoređivanje“, rekao je on.

Takođe, izrazio je sumnje u pregovore SAD i Rusije, rekavši da je uveren da će ruski predsednik Vladimir Putin pokušati da ''ponizi'' Ukrajinu.

''Želimo mir. Ne želimo ga po bilo koju cenu, bez garancija“, ponovio je francuski predsednik, dodavši da je uveren da će odnosi Zelenskog i predsednika SAD Donalda Trampa ''deeskalirati'' nakon napetog sastanka u Beloj kući u petak.

On je dodao da je sa američkim predsednikom razgovarao tri puta u poslednja tri dana, i rekao da očekuje da će u narednih nekoliko dana ponovo razgovarati.

Tanjug AP/Justin Tallis

 

07.13 Zelenski: Ne želimo sporazum kojim Rusija uzima naše teritorije

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je u nedelju predloge o mirovnom sporazumu kojim bi se Rusiji ustupile okupirane ukrajinske teritorije, rekavši da nasilno odvajanje teritorije njegove zemlje rizikuje dalje napade u budućnosti.

''Mislim da one zemlje koje nam pružaju podršku ili možda žele da budu posrednici razumeju da ako se rat završi nepošteno, biće samo pitanje vremena kada će ljudi zatražiti pravdu'', rekao je Zelenski novinarima u Londonu, prenosi "Guardian".

On je dodao da Ukrajina ''ne želi ništa što joj ne pripada''.

Govoreći o žestokoj raspravi u Ovalnom kabinetu Bele kuće sa američkim predsednikom Donaldom Trampom i potpredsednikom Džej Di Vensom u petak, on je rekao da je najbolje ''sve ostaviti istoriji''.

Odbio je da kaže šta se dogodilo nakon samog sastanka, a pre nego što je iznenada napustio Belu kuću pre ručka sa Trampovim timom i potpisivanja sporazuma o retkim zemnim metalima.
Mediji su preneli da je Trampov tim zamolio Zelenskog da ode.

Tanjug/AP/Sean Kilpatrick

 

06.50 Zaharova: Ako Trudo pošalje trupe u Ukrajinu, i Ukrajinci će braniti Kanadu od SAD

Ako kanadski premijer Džastin Trudo bude poslao svoje trupe u Ukrajinu, verovatno će ukrajinske izbeglice braniti Kanadu od teritorijalnih pretenzija SAD, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Ona je reagovala na Trudoovu izjavu da su sve opcije ''na stolu'' kad je reč o slanju mirovnih trupa u Ukrajinu, prenosi RIA.

''A ko će braniti kanadsko tlo u slučaju ekspanzije SAD na sever? Očigledno, Ukrajinci koji su izbegli u Kanadu da bi izbegli mobilizaciju'', napisala je Zaharova na svom kanalu na Telegramu.

06.45 Trudo: Sve opcije su na stolu po pitanju slanja mirovnih trupa u Ukrajinu

Kanadski premijer Džastin Trudo juče je izjavio da su sve opcije ''na stolu'' kada je u pitanju slanje mirovnih trupa u Ukrajinu.

''Kanada je razmotrila načine na koje može najbolje da pomogne i kao što sam rekao pre nekoliko dana, sve je na stolu.

On je takođe pružio podršku ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom posle njegovog sastanka sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, i rekao da je bitno da se jasno izlože činjenice, prenosi Gardijan.

Tanjug AP/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP

 

06.40 Guverner: Jedna osoba ubijena, jedna teško povređena u ruskom napadu na Hersonsku oblast

Jedna žena je ubijena, a muškarac je povređen u ruskom napadu dronovima na civilni automobil u Berislavskom okrugu u Hersonskoj oblasti, izjavio je juče guverner te oblasti Oleksandar Prokudin.

On je rekao da je 48-godišnja žena teško povređena, a da je zatim preminula, dok je 53-godišnji muškarac prevezen u bolnicu sa traumatskim povredama glave i potresom mozga, prenosi Ukrinform.

Ranije su ukrajinske vlasti saopštile da je 10 ljudi povređeno u napadu dronom na minibus u Hersonu.

06.25 Tusk: Sastanak u Londonu istorijski, održan u vreme velikog izazova za celu Evropu

Poljski premijer Donald Tusk ocenio je da je sastanak evropskih lidera u Londonu o Ukrajini bio "istorijski" jer se dogodio u vreme "velikog izazova za celu Evropu, ne samo za EU ​​i Ukrajinu".

Tusk je ponovio da Poljska izdvaja najviše za odbranu u okviru NATO sa 4,7 odsto BDP-a i dodao da je srećan "što sve više zemalja ide dalje od reči i deklaracija... u povećanju izdvajanja".

Takođe je odbacio sve sugestije o trajnom razdoru između Evrope i SAD, insistirajući da ne možemo da se dozvoli da se to dogodi.

Tanjug/AP/Christophe Ena

 

06.20 Šolc: Sastanak u Londonu potvrdio podršku Evrope Ukrajini

Odlazeći nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je juče posle samita o Ukrajini u Londonu da je sastanak bio "dragocen" i da je poslužio kao prilika da se ponovo potvrdi podrška Evrope Ukrajini kao "žrtvi ruske agresije".

On je rekao da je za Ukrajinu od ključne važnosti da bude u poziciji da pregovara o svojoj budućnosti, preneo je Gardijan.

Takođe je istakao da je od ključnog značaja da transatlantska saradnja.

Tanjug/AP/Christophe Ena

 

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa