Ko se nije ukrcao na avion "Rajanera" u Minsku nakon prinudnog sletanja i hapšenja Protaševiča?
Komentari24/05/2021
-14:02
Pet putnika koji su se ukrcali na let kompanije "Rajaner" između članica Evropske unije, Grčke i Litvanije, a koji je bio prisiljen da sleti u Minsk, u Belorusiju, nije stiglo na odredište u Viljnus, izjavio je danas šef kriminalne policije u Litvaniji Rolandas Kiskis.
On je rekao da neće komentarisati koji su to putnici koji su ostali u Minsku, preneo je Rojters.
Avion kompanije "Rajaner" morao je da se prinudno spusti u Minsk zbog lažne najave o podmetnujoj bombi, kada je uhapšen opozicionar i bloger Roman Protaševič, koji je išao iz Atine za Vilnjus.
Ranije danas, Gardijan je objavio izjavu izvršnog direktora "Rajanera" Majkla O'Larija koji veruje da su agenti beloruskog KGB-a putovali avionom koji je u nedelju preusmeren u Minsk.
On je rekao da "izgleda da je namera vlasti bila da ukloni novinara i njegovu saputnicu ...verujemo da je na aerodromu bilo i nekih agenata KGB-a".
Prinudno sletanje aviona "Rajanera" u Minsk, izazvalo je negodovanje evropskih lidera, koji su uzemljenje aviona nazvali otmicom.
Zajedno sa Protaševičem, prenosi Gardijan, uhapšena je i njegova devojka Sofija Sapega.
Ni Minsk ni Moskva nisu javno potvrdili hapšenje Sapege i nije jasno da li je optužena za zločin. Univezitet EHU je zatražio puštanje Sapege, rekavši da ju je istražni komitet Minska priveo pod "neutemeljenim i izmišljenim uslovima".
Ona se, kako se navodi, pripremala za odbranu magistarske teze u Vilnjusu, saopštili su sa Univerziteta.
Inače, Evropska unija zatražila je međunarodnu istragu zbog prinudnog sletanja aviona kompanije "Rajaner" u Minsk. Formirana je i istražna komisija u Belorusiji, ali iz ove zemlje odbacuju optužbe Zapada i navode da ovaj slučaj treba posmatrati sa stanovišta bezbednosti.
Komentari (0)