Šta se stvarno dogodilo u Litvaniji? Istražuju se sve okolnosti pada Boinga 737, nije isključena ni ruska umešanost
Komentari26/11/2024
-14:06
Novi snimak sa sigurnosne kamere prikazuje trenutak rušenja Boeinga 737 kompanije DHL blizu Viljnusa u Litvaniji. Na snimku se može primetiti kako se avion kreće na veoma niskoj visini, a na kraju, u ponedeljak u 5.30 po lokalnom vremenu, udara nosom o tlo.
Neposredno nakon udarca stvorila se zastrašujuća vatrena lopta, a prema informacijama lokalnih medija, član posade koji je izgubio život bio je španske nacionalnosti, dok su ostala trojica preživelih pripadali Litvaniji, Nemačkoj i Španiji.
U istragu su uključeni i stručnjaci nemačke službe za istraživanje avio nesreća, kako je saopštilo nemačko savezno ministarstvo za transport.
Šef litvanskih obaveštajnih službi Darijus Jauniškis, izjavio je u medijskim izjavama da su "upozorili na mogućnost ovakvih nesreća". "Suočavamo se sa sve većom agresivnošću Rusije," rekao je on, dodajući da je, ipak, prerano donositi konačne zaključke.
Paketi sa zapaljivim mehanizmima
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Nakon serije požara u poštanskim skladištima širom Evrope, u Litvaniji su početkom novembra uhapšeni osumnjičeni za slanje paketa sa zapaljivim mehanizmima u zapadne zemlje. Savetnik za nacionalnu bezbednost Litvanije smatra da iza tih incidenata stoji ruska strana.
Krajem avgusta objavljeno je da nemačke bezbednosne vlasti, poput Službe za borbu protiv kriminala i Službe za zaštitu Ustava, upozoravaju na "nekonvencionalne zapaljive mehanizme" koji se šalju putem poštanskih usluga od strane nepoznatih lica.
Polazna tačka za upozorenja nemačkih vlasti bio je incident iz jula prošle godine, kada je paket, koji je stigao iz baltičkih zemalja u logistički centar DHL-a u Lajpcigu, izazvao manju materijalnu štetu zapalivši se.
"Moguća ruska sabotaža"
Sličan incident dogodio se i u Velikoj Britaniji, kada je paket izgoreo u skladištu DHL-a u julu, a još jedan u Poljskoj, gde je paket izazvao požar u kamionu nemačkog DHL-a. Početkom oktobra, šef britanskih obaveštajnih službi, Ken Mekalum, upozorio je na ruske sabotaže i podmetanje požara.
Moskva, prema rečima britanskog zvaničnika, želi da izazove "haos" u zemljama koje podržavaju Ukrajinu. S druge strane, potpredsednik parlamentarne komisije za nadzor obaveštajnih službi, Roderih Kizeveter, iz Hrišćansko-demokratske unije, izjavio je za novine Handelsblatt da je veoma verovatno da se Rusija krije iza pada aviona kompanije Swiftair.
"Čak iako slučaj nije razjašnjen, svakako je moguće da se radi o ruskoj sabotaži, kao i o terorističkom aktu, s obzirom na upozorenja obaveštajnih službi", dodao je on.
Berbok: Verovatan hibridni incident povezan sa spoljnim uticajima
Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok nije isključila mogućnost da je pad DHL-ovog aviona "nesreća ili hibridni incident" povezan sa spoljnim mešanjem.
"Moramo se ozbiljno zapitati da li je to bila nesreća ili, kao prošle nedelje, ponovo hibridni incident", izjavila je Berbok na marginama samita G7 u Italiji.
"U poslednje vreme imali smo hibridne napade u više slučajeva u Evropi, usmerene na pojedince i infrastrukturne ciljeve, bilo podvodne ili kopnene", naglasila je šefica nemačke diplomatije na konferenciji za novinare u Fjuđiju, nedaleko od Rima.
Predsednik Litvanije Gitanas Nauseda juče je posetio mesto pada teretnog aviona zajedno sa ambasadorima Nemačke i Španije u toj zemlji. "Istraga je još u toku i sprovode je stručnjaci. Nemam nikakve sumnje da će sve biti razjašnjeno i detaljno objašnjeno", izjavio je Nauseda.
Takozvane hibridne akcije imaju za cilj da naškode političkim institucijama zemlje, potkopaju njenu bezbednost ili utiču na javno mnjenje korišćenjem nestrateških sredstava, kao što su sabotaže ili napadi na računare.
Od invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, mnogi evropski zvaničnici veruju da Rusija vodi "hibridni rat" protiv zapadnih zemalja koje su saveznice Kijeva s ciljem njihove destabilizacije.
U vezi sa istraživanjem pada aviona DHL-a, "nemačke i litvanske vlasti već naporno rade u svim pravcima kako bi razjasnile incident", izjavila je nemačka ministarka spoljnih poslova. Uzroci pada teretnog aviona ostaju nepoznati u ovoj fazi.
Šef litvanske policije izjavio je da ne može biti isključen napad terorista kao uzrok nesreće, ali je napomenuo da trenutno nema nikaikvih naznaka koje bi to potvrdile. "Ovo je jedna od mogućnosti koja zahteva istraživanje i verifikaciju. Pred nama je još mnogo posla", rekao je na konferenciji za novinare Arunas Paulauskas.
U saopštenju DHL-a navodi se da je avion izvodio "hitno sletanje" kada se srušio, a imao je četiri putnika, dok uzroci pada ostaju nepoznati. Zgrada u koju se avion srušio imala je dva sprata i četiri stana, a u njoj su živela tri domaćinstva. Svi stanari, njih dvanaest, su bezbedni, a požar u avionu je uspešno stavljen pod kontrolu.
Podsetimo, dva podvodna optička kabla za telekomunikacione podatke prekinuta su u Baltičkom moru prošle nedelje, jedan između Finske i Nemačke, a drugi između Švedske i Litvanije. Evropske vlade su tada optužile Rusiju za eskalaciju hibridnih napada protiv zapadnih saveznika Ukrajine, ali su se suzdržale od direktnog okrivljavanja Moskve za njihovo uništenje.
Komentari (0)