Evropa

Zašto se Izrael raduje imenovanju Kaje Kalas i kakve politika prema sukobu u Gazi se očekuje od Boreljove naslednice?

Komentari

Autor: The Times of Israel, Dojče vele

22/09/2024

-

14:00

Zašto se Izrael raduje imenovanju Kaje Kalas i kakve politika prema sukobu u Gazi se očekuje od Boreljove naslednice?
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstavila je u utorak u Strazburu svoj novi tim koji će voditi EU u narednih pet godina. Predložena Komisija predstavlja, moglo bi se reći, čvrst front prema Rusiji, pri čemu će prvi komesar za odbranu biti bivši litvanski premijer Andrijus Kibilijus, jedan od nekoliko žestokih kritičara Moskve. Drugi takav kritičar je bivša premijerka Estonije Kaja Kalas, koja će se naći na poziciji komesarke za spoljnu politiku i bezbednost. Ona će na toj poziciji zameniti Žozepa Borelja, čiji je mandat obeležen oštrim kritikama i prema Izraelu. I upravo dok je nominacija Kaje Kalas izazvala reakcije širom sveta, u Izraelu je naišla na olakšanje. Zašto?

Kaja Kalas, kako piše The Times of Israel, nije otvoreno govorila o Izraelu i fokusirala se na pretnju koju Rusija predstavlja baltičkim državama i ostatku Evrope. Ona je odlučno osudila iranski napad dronovima i raketama na Izrael u aprilu, nazvavši ga "neopravdanim". Kalas je takođe osudila napad Hamasa na Izrael 7. oktobra, koji je i izazvao aktuelni rat u Gazi.

"Hamas vodi nemilosrdnu kampanju terora bez obzira na ljudske živote, uključujući i živote Palestinaca", izjavila je bivša estonska premijerka u novembru prošle godine navodeći da Izrael "ima puno pravo da se brani, ali da to mora učiniti na način da poštedi nevine živote i da se pridržava normi međunarodnog prava".

Tanjug/AP/Geert Vanden Wijngaert

 

S druge strane, njen odlazeći kolega Žozep Borelj bio je verovatno najglasniji kritičar Izraela unutar briselske administracije, koga neretko nije "štedela" ni vlast u Tel Avivu.

Najnovije optužbe stižu od ministra spoljnih poslova te zemlje - Izraela Kaca koji je prethodne nedelje Borelja nazvao "antisemitom" koji "mrzi Izrael", nakon što je visoki diplomata EU  izjavio da je ogorčen zbog izraelskih napada u Pojasu Gaze, u kojima je ubijeno šestoro zaposlenih UN-a.

Zašto Izrael ne voli Borelja?

Izraelski mediji, kako piše DW, istakli su nezadovoljstvo prema njenom prethodniku Žozepu Borelju koga su opisali kao "glasnog kritičara" Izraela. Boreljova kritika izraelskih vojnih akcija u Gazi, nakon terorističkog napada Hamasa 7. oktobra, dovela ga je u sukob sa Izraelom i pokazala podelu unutar EU po pitanju izraelsko-palestinskog sukoba.

Veruje se da su Austrija, Nemačka, Mađarska i Češka više proizraelski nastrojene, dok su Irska, Belgija i Španija, Boreljova domovina, kritičnije prema Izraelu.

Danijel Švamantal, direktor kancelarije Američkog jevrejskog komiteta u Briselu, rekao je da su Izraelci smatrali da je Borelj bio nepravedan u kritici njihove zemlje.

"Izraelci ga vide kao anti-izraelski nastrojenog, te ga zato smatraju nepodobnim za posredničku ulogu u izraelsko-palestinskom sukobu", rekao je on za DW i dodao da "odnosi EU i Izraela mogu samo da se poboljšaju pod novim rukovodstvom".

profimedia

 

S druge strane, austrijski član Evropskog parlamenta iz grupacije Evropske narodne partije Lukas Mandl rekao je za DW da je Borelj bio "jednostran i ideološki nastrojen" u vezi sa Izraelom, te se nada da će Kalas "biti bolja od svog prethodnika".

Borelj je pozivao EU da udvostruči napore za postizanje rešenja sa dve države i početkom godine je ugostio izraelske i palestinske ministre spoljnih poslova kako bi se napredovalo ka tom cilju.

Osudio je broj žrtava u Gazi kao "krvoproliće", zapretio sankcijama izraelskim ministrima i podržao zahtev Međunarodnog krivičnog suda za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i zvaničnika Hamasa.

Šta se očekuje od Kalas?

Prema zakonodavcima EU, estonskim stručnjacima i izraelskim insajderima, od Kalas se očekuje da usvoji uravnotežen pristup i vodi se stavovima država članica, umesto da sama preuzme vođenje politike. A upravo je politika EU da podržava rešenje sa dve države, kako je definisano sporazumima u Oslu. U januaru, ministri spoljnih poslova EU jednoglasno su potvrdili ovu poziciju.

"Dobra stvar je što ni Estonija ni Kalas nemaju posebno snažan stav po pitanjima koja se ne tiču Rusije", rekla je Merili Arjakas, stručnjakinja za Bliski istok i saradnica u Međunarodnom centru za odbranu i bezbednost u Estoniji navodeći da to znači da "može delovati iz relativno neutralne pozicije".

Tanjug/AP/Urs Flueeler/Keystone

 

Međutim, veruje se da će se Kalas zalagati za poštovanje međunarodnog prava na Bliskom istoku, kao što to čini u Evropi, optužujući Rusiju za njegovo kršenje.

S druge strane, Izraelci se nadaju da bi mogla postati saveznica u borbi protiv Irana, koji podržava islamističke vojne grupe u regionu, uključujući Hamas, i snabdeva Rusiju raketama, ugrožavajući ukrajinsku, a samim tim i evropsku bezbednost.

Kalas je izrazila podršku izraelskom pravu da se brani i osudila Hamas, koji EU označava kao terorističku organizaciju. Takođe je podržala rešenje sa dve države i pozvala na prekid vatre.

Kasnije, još uvek kao premijerka Estonije, ali na pragu da preuzme višu poziciju u EU, njena vlada povećala je sredstva za humanitarnu pomoć Gazi.

Iako Estonija ne priznaje palestinsku državu, pod vođstvom Kalas, zemlja je podržala rezoluciju UN-a za unapređenje statusa posmatrača palestinskih teritorija u članstvo.

Evin Inćir, švedska članica Evropskog parlamenta iz levičarske grupacije Socijalista i demokrata, izrazila je zabrinutost što Kalas do sada nije stavila humanitarnu situaciju u Gazi kao prioritet, niti je bila dovoljno glasna, kao što je ta grupacija očekivala.

Tanjug/AP/Virginia Mayo

 

Drugi su pak ukazali na to da bi podrška Kalas za rešenje sa dve države bila kusa. 

"Besmisleno je govoriti samo o rešenju sa dve države bez postavljanja pravih uslova", rekao je Mandl, austrijski član EP.

S druge strane, Mika Altola, finski član EP iz Evropske narodne partije, izrazio je čvrstu veru u sposobnost Kalas da postigne konsenzus. 

"Koliko ja razumem Kalas, ona je graditeljka konsenzusa i pragmatična je", rekao je on za DW.

Veći fokus na Ukrajini

Kalas važi za jednu od najradikalnijih kritičarki Rusije, i ne samo da je kritičarka već i smatra da je neophodan veći fokus na rat u Ukrajini, nego na Bliskom istoku.

Kristi Rajk, zamenica direktora estonskog Međunarodnog centra za odbranu i bezbednost, rekla je za DW da će Kalas "verovatno pokušati da odgovori na kritike u vezi sa navodnim dvostrukim standardima EU".

Misli se na kritike da EU primenjuje međunarodno pravo prema Rusiji, ali ne i prema savezniku Izraelu.

Tanjug/AP/Ebrahim Noroozi

 

Kalas je u novembru izjavila da "Izrael ima potpuno pravo da se brani. Ali to mora da čini na način koji poštuje nevine živote i norme međunarodnog prava".

"Podsticanje krize u regionu ne koristi nikome osim onima koji su zainteresovani da nam odvuku pažnju od drugih pitanja i podrivaju naše jedinstvo", rekla je, aludirajući na to da bi Rusija mogla profitirati ako globalna pažnja pređe sa Ukrajine na Bliski istok.

DW piše da se Izraelci nadaju da bi mogli imati koristi od fokusa Kaje Kalas na Ukrajinu ako odluči da preispita politiku EU prema Iranu.

Komentari (0)

Evropa