Fon der Lajen za Euronews o pomoći Ukrajini: Ako nije moguće da se dogovorimo svi, spremni smo za dogovor 26 članica
Komentari17/01/2024
-12:23
Glavna tema tokom prvog dana foruma u Davosu bila je budućnost ratom razorene Ukrajine, a predsednik Volodimir Zelenski je dobio ovacije za njegove reči upućene publici. Takođe se susreo sa izvršnim direktorima nekih od najmoćnijih i najbogatijih banaka iz celog sveta i predstavnicima iz sveta tehnologije. Na tom sastanku je bila i predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, koja je rekla da pozdravlja napore Kijeva da se uhvati u koštac sa korupcijom u zemlji.
U intervjuu za Euronews, ona je takođe rekla da se 1. februara na samitu u Briselu nada da će paket od 50 milijardi evra za Ukrajinu biti odobren i da će, ako ne svih 27, onda 26 zemalja EU bez mađarske vlade odobriti finansijsku pomoć od životne važnosti za Ukrajinu.
Evropa mora da nastavi da jača otpor Ukrajine - to je bila jasna poruka predsednice Evropske komisije u Davosu gde se sastala sa predsednikom Volodimirom Zelenskim. Ali za predvidljivo finansiranje potrebna je podrška i Mađarske koja još uvek blokira 50 milijardi evra dugoročne pomoći. U razgovoru za Euronews, Ursula fon der Lejen je objasnila da se i dalje nada da će 27 država članica moći da se usaglase.
"Mislim da je veoma važno da se angažujemo sa svih 27 država članica Evropske unije kako bi se obezbedilo 50 milijardi evra za četiri godine za Ukrajinu. I ovo je faza u kojoj se trenutno nalazimo. To je priprema za vanredni Evropski savet 1. februara. To je težak posao. Razgovarali smo o mnogo različitih pitanja. Za mene je to veoma važno. Moj lični prioritet je da se dogovorimo svi. A ako to nije moguće, spremni smo za dogovor 26 članica. Ali ja snažno podržavam i preferiram sporazum svih 27", rekla je Ursula fon der Lajen.
O čemu su razgovaralo Fon der Lajen i premijer Kine?
Takođe u Davosu, predsednica Ursula fon der Lajen sastala se sa Li Ćjangom, premijerom Kine, gde su razgovarali o rastućim trgovinskim neravnotežama. Blok trenutno ima trgovinski deficit sa Kinom od skoro 400 milijardi evra.
"Sa Kinezima, rukovodstvom, razgovarala sam o trgovinskim pitanjima Evropske unije i saradnji, a ne razilaženju. To nije ni razumno, ni izvodljivo. I postoje teme u kojima sarađujemo, kao što je borba protiv klimatskih promena, ali smo veoma jasni i iskreni u vezi sa trgovinskim neravnotežama koje imamo sa Kinom i da kinesko rukovodstvo mora nešto da preduzme u vezi sa tim. Ovo su bili detalji o kojima smo razgovarali i dobro je imati veoma iskrenu i otvorenu diskusiju", navela je predsednica Evropske komisije.
Tokom svog govora u Davosu, predsednica Evropske komisije je takođe istakla da je počela era u kojoj se sukobi i konfrontacija preklapaju. Ona je to opisala kao najveći rizik za globalni poredak u posleratnoj eri.
Komentari (0)