Džomić: Odluka Vlade Crne Gore o usvajanju Tmeljnog ugovora sa SPC je pravno valjana
Komentari09/07/2022
-19:40
Odluka Vlade Crne Gore o usvajanju Predloga temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) je, bez ikakve sumnje, pravno valjana, a i verifikovana je na kraju sednice, što je mnogima promaklo, kaže protojerej-stavrofor Velibor Džomić i ističe da SPC sada očekuje da o donetoj odluci crnogorska vlada zvanično obavesti Sveti arhijerejski sinod i patrijarha srpskog Porfirija.
Džomić koji je član ekspertskog pravnog tima SPC, u razgovoru za Tanjug kaže, da SPC ima svoje, a Vlada Crne Gore svoje procedure u ovakvim slučajevima i da će nakon što dobije pomenutu odluku Sinod zvanično odgovoriti vladi, o čemu će, kako kaže, javnost biti obaveštena.
"Namere obe strane ugovornice u pogledu zaključenja ugovora su već iskazane. Razumem medijske razloge, ali su procedure iznad toga i moraju se poštovati. Postoji obostrani interes, i Crkve i države, kao strana ugovornica da zaključe ugovor. Ne treba zaboraviti da je svemu prethodio korektan ekspertski dijalog između predstavnika vlade i predstavnika naše Crkve", naveo je Džomić.
On Ističe da je tekst Predloga temeljnog ugovora na ekspertskom nivou načelno usaglašen uz puno poštovanje pravnog poretka Crne Gore i crkveno-pravnog poretka SPC.
Podseća da je to potvrdio patrijarh Porfirije u izjavi za javnost prilikom nedavne posete premijera Dritana Abazovića Patrijaršiji u Beogradu.
Kada procedure budu završene, dodao je, ugovor će biti zaključen, a u ime SPC potpisaće ga patrijarh Porfirije.
Povodom pitanja validnosti odluke Vlade Crne Gore o Temeljnom ugovoru, Džomić je jasan:
"Bez ikakve sumnje, odluka vlade je pravno valjana, a i verifikovana je na kraju sednice, što je mnogima promaklo. Pitanje kvalifikovane većine za usvajanje Predloga temeljnog ugovora na vladi nije pravno nego političko pitanje i ono u pogledu pravne valjanosti odluke vlade nema nikakvog značaja".
Pojašnjava da je Poslovnikom vlade propisan način odlučivanja i donošenja odluka, a politički sporazumi konstituenata vlade u pogledu pravne valjanosti odluke koja je doneta u skladu sa Poslovnikom ne proizvode pravno dejstvo.
"Vlada je kvalifikovanom većinom donela odluku u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore i to svakako treba pozdraviti", naveo je Džomić i istakao:
"Crnoj Gori želimo mir i napredak u svakom pogledu, pa i u pogledu poštovanja prava na slobodu veroispovesti. Nema nikakve potrebe da se oko jednog pravnog i civilizacijskog pitanja kao što je pitanje Temeljnog ugovora izazivaju krizne situacije i to u vremenu brojnih izazova sa kojima se ljudsko društvo danas globalno suočava. Crkva i država treba da sarađuju radi unapređenja opšteg dobra".
Sagovornik Tanjuga je sa žaljenjem konstatovao da u Crnoj Gori postoje određene strukture kojima nije sporan Temeljni ugovor nego im je, kako ističe, sporno postojanje Srpske pravoslavne crkve.
"Ljudski bi bilo da protivnici ugovora upute izvinjenje Srpskoj pravoslavnoj crkvi zbog toga što su je dok su bili ključni nosioci vlasti, pored ostalog, deset godina diskriminisali u ovom pogledu", ističe Džomić, koji apsurdnim smatra zahteve za nastavak razgovora koji traju deset godina.
Još je apsurdnije, kaže, da se dalje raspravlja o sadržaju ugovora koji je u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore i koji ni u čemu ne odudara od sadržaja tri ugovora koje je Crna Gora do sada zaključila sa jednom crkvom i dve verske zajednice.
Ukazao je da SPC budućim Temeljnim ugovorom sa Crnom Gorom neće dobiti, a nije, kaže, ni tražila, nijedno pravo više od onih koja su do sada ugovorima priznata Rimokatoličkoj crkvi, Islamskoj i Jevrejskoj zajednici.
"Dobronamernima to dovoljno govori i zato ne postoji nijedan razlog pravne i civilizacijske prirode da se bilo ko u Crnoj Gori protivi ovom aktu", ističe Džomić i podseća da SPC ima svoje eparhije u više desetina država sveta i nigde nema ovakvih problema kakvi se nepotrebno fabrikuju godinama u Crnoj Gori.
Eparhije SPC, ističe, svuda vrše svoju duhovnu misiju u skladu sa pravnim sistemima država i tako je, što se, kako navodi, nas tiče, i u Crnoj Gori.
Komentari (0)