Cvijanović: BiH dovedena u predkolapsno stanje
Komentari08/04/2025
-16:55

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je danas da spoljna politika BiH, iako je to u nadležnosti Predsedništva, de fakto ne postoji, jer se sprovodi na način koji ne predstavlja organizovano učešće svih aktera.
"Spoljna politika BiH ne sprovodi se na način da onaj koji je po Ustavu nadležan definiše spoljnu politiku, spoljnopolitičke ciljeve i aktivnosti, pa je dostigla neobjašnjive nivoe pod komandom (ministra spoljnih poslova u Savetu ministara) Elmedina Konakovića, koji definitivno nije ministar koji predstavlja spoljne poslove, niti ciljeve spoljne politike BiH, niti predstavlja celu BiH", rekla je Cvijanovićeva novinarima u Istočnom Sarajevu.
Nažalost, ističe ona, Konaković je imao dobru priliku da radi taj posao na način da može da ostvari svoju ulogu, ali isto tako da zaštiti ulogu Predsedništva BiH kao organa koji je zadužen za spoljnu politiku.
Prema njenim rečima, u BiH su neki navikli da zloupotrebljavaju i privatizuju sve, kao i da se resursi države koriste za promociju sopstvenih ili interesa jednog na štetu drugih, tako da je danas BiH došla u situaciju da postoji totalna podeljenost u okviru diplomatsko-konzularne mreže.
Cvijanović je upozorila da su na političkoj sceni u BiH neke stvari nedopustive zato što je neko odlučio da nastavi da uzurpira nadležnosti, a neko drugi da se tome suprotstavi.
"Nisam se saglasila sa mogućnošću da se u okviru Predsedništva BiH diskutuje na način koji će dodatno produbiti podelu u BiH, ali pošto moram da poslovnički ispunim obavezu, sazvala sam današnju sednicu i došli smo do zaključaka koji me dovode do toga da tražim zaštitu", navela je Cvijanovićeva.

Tanjug/SRNA/Aleksandar Antonić
Ona je ukazala da su druga dva člana Predsedništva pokazala kakav je njihov odnos, a to je odnos preglasavanja.
"Oni smatraju da stvari mogu da se lome preko kolena i navikli su da imaju razmaženu poziciju u kojoj neki od stranaca može vazda da izlazi u susret njihovim političkim zahtevima, kao što je uvek slučaj bio u političkom Sarajevu", rekla je Cvijanović.
Ona je istakla da to više neće biti tako i da se moraju poštovati onoliko koliko im Ustav nalaže, dodajući da je to minimum koji mogu pokazati jedni prema drugima.
Cvijanović je navela da je namera druga dva člana Predsedništva BiH bila da se zaključci, koji su "rezultat želje dvoje, a ne troje" predstave kao stav institucije da bi se moglo reći da je Predsedništvo pozvalo EUFOR da reaguje.
"Osuđujem svakoga koji nije spreman da razgovara i da kroz dijalog dođe do određenih rešenja. Ono što je duboko razočaravajuće jeste činjenica da oni prave nekoliko zaključaka, sedam, osam ili devet, a nisu u stanju da osude napad na decu u Sarajevu kojoj razbijaju glave metalnim šipkama i to samo zato što su došla iz Srbije", rekla je Cvijanović.
Ona je upitala kakvo je to Predsedništvo BiH koje ne može na taj način da reaguje nego se krije iza floskula.
"Napišite u svoj zaključak, kad već osuđujete institucije Republike Srpske, ako ste korektni, i da osuđujete takve stvari, ali i mnoge druge koje se dešavaju u spoljnoj politici gde se zatvaraju oči na te devijacije", rekla je Cvijanović.
Ona je istakla da neće biti nastavljeno uzurpiranje nečijeg prava, kao i da se nešto što je zajedničko zloupotrebljava od jednog.
"Ono što obećava i što me ohrabruje da bi se stvari mogle da se urade na ispravan način jeste činjenica da svi iz međunarodnog faktora pozivaju na dijalog i niko nije rekao da treba ovaj ili onaj okršaj, već su duboko svesni problema u kojima se nalazi BiH", rekla je Cvijanović.
Tanjug/SRNA/Aleksandar Antonić
Ona je naglasila da neće pustiti da u Predsedništvu BiH radi ko šta hoće na štetu srpskog naroda, već će štititi interes srpskog naroda i Republike Srpske u skladu sa Ustavom i kada je u pitanju spoljna politika i odbrana.
Cvijanović je rekla da visoke predstavnike treba hitno vratiti u Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, da rade svoj posao odgovorno, onako kako im je pravo za to dao ovaj sporazum.
Ona je navela da Republika Srpska i njene institucije nisu te koje ugrožavaju teritorijalni integritet zemlje i da tu nema nikakvog separatizma niti ludosti, kako se opisuje da bi se privukla međunarodna pažnja.
Prema njenim rečima, institucije Republike Srpske ne spore i nisu usmerene na nešto što bi bilo upereno protiv suvereniteta, već naprotiv, traže da se uspostavi suverenitet zemlje.
"To znači da njene domaće institucije mogu kredibilno, odgovorno, na demokratski način i u demokratskoj proceduri da donose odluke, da menjaju zakone i definišu ambijent, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima", rekla je Cvijanović na konferenciji za novinare.
Ona je ponovila da je stav institucija Republike Srpske da Kristijan Šmit nije imao pravo da nameće bilo kakve zakone, kao što to pravo nisu imali svi oni koji su ga uzurpirali, a imali su poziciju legalno postavljenog visokog predstavnika.
Prema njenim rečima, oni su BiH doveli u predkolapsno stanje do pojačanog nivoa nerazumevanja i loše atmosfere u zemlji, što je nedopustivo.
Cvijanović veruje da će te stvari biti ispravljene, s obzirom na volju koja se pokazuje u određenim međunarodnim krugovima.
"Svi međunarodni krugovi, ko god da su oni, bilo u Americi ili Evropi, pozivali su na to da se stvari ovde rešavaju putem konstruktivnog i odgovornog dijaloga", rekla je Cvijanović i dodala da nije videla nikoga da je stao u odbranu toga da jedan neizabrani stranac nameće određene stvari kao što su izmene zakona ili da uređuju odnose u BiH.
Ona je navela da se čuju pritužbe da se Srpska ne pridržava Dejtonskog sporazuma, ističući da to nije tačno.
Cvijanović je rekla da u Ustavu ne piše kao mogućnost da neko neizabran u BiH može da ima funkciju parlamenta i da predlaže ili menja zakone.
"Ovo je loša praksa i ovo loše nasleđe treba iskoreniti da bi zemlja mogla da funkcioniše tako što će disati sa oba svoja plućna krila, a to su entiteti, i da se uspostavi normalan odnos prema Ustavu i njegovo poštovanje", zaključila je Cvijanović.
Komentari (0)