Protesti na Cetinju i u Podgorici: Građani odali počast žrtvama masakra 12-minutnom tišinom i izneli svoje zahteve
Komentari05/01/2025
-18:54
U Srbiji je dan žalosti zbog tragedije na Cetinju, gde je u masovnom ubistvu 1. januara stradalo dvanaestoro, a ranjeno još četvoro ljudi. Sve zastave spuštene su na pola koplja, dok su radiodifuzne organizacije dužne da umesto humorističkih i zabavnih emituju sadržaj prikladan danu žalosti.
Ministar pravde Crne Gore, Bojan Božović, izjavio je sinoć da će u sklopu najavljenih mera nakon masovnog ubistva predložiti pooštravanje minimalne zatvorske kazne za neovlašćeno držanje i nošenje oružja sa jedne godine na tri. Najavio je i rigorozne kazne za sve koji u roku od dva meseca ne predaju nelegalno oružje.
Skupu na Cetinju danas u 17.26 časova, što je simbolično vreme početka masakra, prisustvovalo je par stotina građana i na njemu nije bilo govora. Umesto toga je dvanaestominutnom tišinom odata pošta za 12 stradalih u krvavom zločinu.
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković istakao je sopstvene zahteve, to jest sazvao je hitnu sednicu Skupštine prestonice i njegovi zahtevi su sledeći: podnošenje ostavke političkog rukovodstva bezbednosnog sektora, uvođenje međunarodne forenzike, analiza preduzetih radnji, zakonskih rešenja, odluka i mera iz oblasti bezbednosnog sektora u periodu od 12. avgusta 2022. godine, kada se desio prethodni zločin u ovome gradu, uspostavljanje centra bezbednosti na Cetinju, povećanje broja policajaca na Cetinju, kao i obezbeđivanje videonadzora na teritoriji celog Cetinja, i uspostavljanje timova na nivou zdravstvenih i socijalnih bezbednosnih institucija za lakše otkrivanje devijantnog ponašanja.
Neformalna grupa studenata "Kamo Sjutra" pozvala je danas na okupljanje građane Crne Gore zbog tragedije na Cetinju 1. januara, kada je ubijeno dvanaestoro ljudi. Organizatori su građane pozvali da se prvo okupe na Cetinju u vreme kada se masakr desio u 17.26 minuta i da dvanestominutnom ćutnjom odaju poštu žrtvama, a zatim i u 19.30 minuta u Podgorici da se okupe ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, gde će uputiti zahteve toj instituciji.
Iz grupe "Kamo Sjutra" su naglasili da taj kolektiv crnogorskih studenata nema veze sa bilo kojom političkom partijom i da proteste organizuju bez ikakvih partijskih upliva. Studenti okupljeni u grupi "Kamo sjutra" imaju devet zahteva. Oni su zatražili od političkih partija da danas to ispoštuju i doprinesu da to ostanu građanski skupovi bez ikakvih partijskih upliva.
Iako je premijer, Milojko Spajić, na nedavno održanoj konferenciji za medije izjavio da će se drastično poštriti mere kada je u pitanju držanje i dobavljanje dozvole za oružje. građani su ipak pokazali svoje nezadovoljstvo,
Organizator ovog protesta jeste grupa studenata "Kamo sjutra" koji za sebe kažu da nisu simpatizeri niti članovi bilo koje političke partije. Kao prvi i osnovni zahtev navode ostavku ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, kao i potpredsednika vlade za bezbednost i odbranu Alekse Bečića.
Zatim traže oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog oružja na teritoriji Crne Gore, kao i promenu pristupa policije prema samim građanima. Oni zahtevaju da policija bude što više ažurna kada su u pitanju građani, kao i da više slušaju njihove zahteve.
Zatim se zahteva povratak predmeta građanskog obrazovanja u osnovnim i srednjim školama. Do skoro, ovaj predmet je bio obavezan u osnovnim i srednjim školama, međutim, poslednjih par godina to nije slučaj.
Ostali zahtevi tiču se načina dobavljanja ilegalnog oružja, kao što su pojačana kontrola snabdevanja streljačkih klubova, povećanje poreza na posedovanje i držanje oružja, onemogućavanje nezakonite kupovine oružja i poštravanje dozvole kada je u pitanju lovačko oružje.
Na protestu u Podgorici okupljeni skandirali protiv vlasti
Jedan od učesnika protesta iz "Kamo sjutra" rekao je da ta organizacija nije "u dilu" sa političkim partijama, i naveo da ona traži ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsednika vlade Crne Gore zaduženog za bezbednost i odbranu Alekse Bečića, što su, kako je naveo, zahtevi izneti na protestu ispred MUP-a, navele su ''Vijesti''.
Pripadnici te neformalne grupe su na protestu izneli i zahtev koji se tiče ponovnog uvođenja građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovnim i srednjim školama, a zatražili su i postavljanje policajca u zajednici.
Član grupe "Kamo sjutra" Marko Vukčević je rekao da ostavke moraju da se podnesu odmah, kao i da ta grupa želi građansku državu.
Na protestu se okupilo više hiljada građana, koji su skandirali "ostavke, ostavke" i "ubice", a neki od njih nosili su transparente na kojima piše "Tuga, revolt, bes", "Nema nazad", "Raspad sistema" i "Opasnost za sve".
Organizatori su pozvali na 12 minuta tišine za sve žrtve zločina na Cetinju.
U Podgorici je zbog protesta pojačano prisustvo policije, a za saobraćaj je zatvorena i ulica ispred zgrade Vlade.
Postavljena je ograda ispred zgrade Predsedništva i Skupštine Crne Gore, a u dvorištu između zgrade Predsedništva i Vlade nalazi se specijalna jedinica policije.
Komentari (0)