Odbrana Nešića, Dakića i Lučića tvrdi: Tužilaštvo i Sud BiH nisu nadležni
Komentari31/12/2024
-09:51
Odbrane ministra bezbednosti u Savetu ministara Nenada Nešića, direktora Puteva Republike Srpske Milana Dakića i direktora firme Ledžend iz Istočnog Sarajeva Mladena Lučića, uputile su žalbe na odluku Suda BiH o jednomesečnom pritvoru.
U mnoštvu primedbi advokata, prednjači nenadležnost Tužilaštva i Suda BiH u ovom procesu i nepostojanje validnih dokaza. I dok je Nešić, do premeštanja u pritvor, zbog zdravstvenih poteškoća i dalje u sarajevskom Kliničkom centru, Ministarstvom bezbednosti od danas upravlja njegov zamenik Ivica Bošnjak.
Dakić i Lučić od juče su u pritvoru Zavoda u Vojkovićima. Zakonske odredbe imperativne, ali je tumačenje nosilaca pravosudnih funkcija proizvoljno. Od zakona koji tretiraju rad Tužilaštva i Suda pa do Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku BiH - suština je ovo pritužbi koje su, na mere pritvora, u pismenima iskazale tri odbrane odvojeno, piše portal RTRS.
Pritužbi je, kažu, mnogo, a prednjači ona o nenadležnosti bh. pravosuđa. Navodne inkriminisane radnje organizovanog kriminala, zloupotrebe položaja i ovlašćenja i primanje mita, na način na koji Tužilaštvo osumnjičenima na teret stavlja, ne propisuje Krivični zakon BiH, već relevantni Zakonik Republike Srpske. Da za advokate pravosudni paradoks bude veći, postupajući tužilac je to i apostrofirao, zanemarujući obavezu da postupa samo i isključivo po zakonima BiH, a ne entiteta.
"Došli smo u paradoksalnu pravnu situaciju da sada proizađe da je Sud BiH nadležan za sva krivična dela, čak i u Federaciji i u Republici Srpskoj. Pa zašto smo onda osnovali sudove i tužilaštva u Srpskoj i zašto smo doneli zakone? Ako su ova krivična dela iz Krivičnog zakonika Republike Srpske, dakle to podrazumeva da time treba da bavi pre svega Tužilaštvo Republike Srpske", rekao je Petko Budiša, branilac Milana Dakića.
"Opravdanje" bh. Tužilaštva ne može da bude eventualna uključenost fiktivnih firmi iz Sarajeva u vlasništvu, za pranje novca, već presuđenog lica - izvesnog Sanjina Avdića, smatraju advokati. Navodne sumnjive transakcije sa preduzećem Romanijaputevi, na kojima je Tužilaštvo zasnovalo predmet, nisu prouzrokovale štetu po budžet BiH, već potencijalno samo po kase unutar Srpske, što je još jedan znak proizvoljnosti pravosuđa BiH, prilikom preuzimanja nadležnosti.
"Dokazi" Tužilaštva za advokate su imaginacija. Materijalnih nema, ili bar nisu prezentovani, a morali su biti. Subjektivni su zasnovani, na iskazu za odbranu neverodostojnog svedoka i samog pod teretom tužilačke sumnje. A takvi zarad vlastitih benefita olako skliznu sa terena istine.
"Osumnjičeni može da prebacuje odgovornost na drugog da bi sebi izvukao pogodnosti i da bi sebe zaštitio, to nam je svima jasno. Inače, iskazi osumnjičenih nisu kredibilni u krivičnom postupku, tako da smatram da uopšte nije bilo potrebno da se moj branjenik pritvara ni da se na taj nači provodi protiv njega postupak, a pogotovo ne pred Sudom BiH", naveo je Budiša.
Previše paušalnog i apstraktnog, a premalo konkretizacije, odlika je pravosudnog procesa koji je uzburkao javnost i u kojem se istraga vodi čak pet godina, a dodatne istražne radnje tek najavljuju. Ko je u pravu - tužilac i sudija za prethodni postupak ili advokati osumnjičenih trebalo bi da odluči Apelaciono vijeće Suda BiH. Do tada zasigurno Dakić i Lučić ostaju u pritvorskoj jedinici u Vojkovićima, gde bi trebalo da im se pridruži i Nešić, kada to njegovo zdravstveno stanje dozvoli. Njegove ministarske dužnosti i obaveze preuzeo je zamjenik Ivica Bošnjak. Sa pomoćnicima je održao i prvi Kolegijum.
"Važno je da sistem funkcioniše, tako da građani neće imati nikakve posledice zbog ovoga, jer će zamenik preuzeti sve na sebe i sve će funkcionisati potpuno normalno do povratka Nešića na njegovo radno mesto", rekao je šef Kabineta ministra bezbednosti Dobrica Kucalović.
Komentari (0)