Region

Marković o posebnoj sednici Narodne skupštine Republike Srpske: Nema ništa što sluti na otcepljenje

Komentari

Autor: Euronews Srbija

24/12/2024

-

21:44

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Urednik lista "Glas Srpske" Žarko Marković ističe da su zlonamerni komentari sarajevskih medija da je suština posebne sednice Republike Srpske, koja se trenutno održava u Banjaluci, zapravo put ka otcepljenju tog entiteta. 

On je za Euronews Srbija pojasnio da su u Srpskoj svi osetljivi na pomen prenosa nadležnosti na centralni nivo i da se zbog toga dodatno razgovara o ova dva predloga zakona na kojima insistira Evropska unija.

"Dakle, u tim zaključcima nema ništa što sluti na otcepljenje. Ima neke druge stvari koje bi mogle da izazovu ozbiljnu buru. Ukoliko se usvoji, skupština će zahtevati da Dodik ne ide na ročišta dok ne ozdravi u potpunosti. Dodik je operisan pre 15 dana i sprečen je da učestvuje na suđenjima koja su se na sedam dana organizovala. Sud je angažovao spornog veštaka koji je rekao da Dodik može da prisustvuje suđenjima. Ročište je bilo zakazano za sutra ali imamo informaciju da će se odložiti jer Dodik ne može da putuje", rekao je.   

Kako kaže, današnja sednica bila je zakazana za 17 časova, ali je kasnila i navodi da su na to uticale loše vremenske prilike.

"Počela je sa zakašnjenjem od pola sata, i do sada nije bilo nekih povišenih tonova, nekih ozbiljnijih rasprava iz prostog razloga što su uvodni deo sednice obeležile diskusije lidera parlamentarnih stranaka. Dakle, svi lideri koji su mogli da dođu u Banjaluku danas su dobili priliku da se obrate, iznesu svoje stavove, tako da još nije počela ona prava parlamentarna diskusija, to se očekuje u nastavku večeri", kaže.

Euronews Srbija

 

Dodaje, da dok poslanici ne iscrpe dnevni red neće otići iz Skupštine, pa kaže da očekuje da se glasanje održi negde oko ponoći. Kaže da i na dnevnom redu nema mnogo tačaka.

"Posebna sednica je sazvana iz dva razloga. Prvi je zahtev jednog dela opozicije u Republici Srpskoj da se raspravlja o dva zakona koja su usvojena na Savetu ministara u Sarajevu, koja se tiču evropskog puta Bosne i Hercegovine. To su zakon o graničnoj kontroli, zakon o zaštiti ličnih podataka. To su dva zakona koje Brisel traži od nas da usvojimo na nečemu što se zove evropski put. Međutim, deo opozicije je procenio da ta dva zakona predviđaju nešto što se zove prenos nadležnosti, a na prenos nadležnosti su svi u Banja Luci prilično osetili proteklih nekoliko decenija i zato su oni tražili da se o njima raspravlja", rekao je on.

Druga tačka je, kaže, izazvala niz kontroverzi proteklih 24 sata u celoj Bosni i Hercegovini. 

"Po meni je to nepotrebno, jer smo danas pre same sednice uspeli da dobijemo zaključke koje bi trebalo da budu usvojeni na kraju same sednice. Dakle, u tim zaključcima nema ništa od onoga što se u ova 24 sata moglo čuti najviše iz sarajevskih medija, koji su, po meni, prilično zlonamerno tumačili sve što se dešava večeras u Banjaluci", rekao je. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa