Nekretnine

Rast cena kvadrata i oporavak tržišta: Paprene i garaže, dok je jedan grad rekorder po prodatom poslovnom prostoru

Komentari

Autor: Euronews Srbija

09/02/2025

-

14:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Cene kvadrata nepokretnosti rastu iz godine u godinu. Poslednji podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) pokazali su da je u trećem kvartalu 2024. godine najskuplja kuća u Srbiji prodata za četiri miliona evra. Najskuplji kvadrat stana prodat je na Beogradu na vodi, a cena je dostigla 11.811 evra. 

Najskuplja kuća prodata u tom periodu se nalazi u Beogradu na Savskom vencu, a najskuplja garaža koja je plaćena čak 62.000 evra nalazi se na Vračaru. 

U RGZ-u kažu da su to zapravo lokacije koje konstantno beleže najveće vrednosti prodatih nepokretnosti, kao što su kuće, stanovi i garažna mesta. 

"Ali ova cifra od četiri miliona evra (za kuću na Savskom vencu) je stvarno ovako impozantna. Dok na istoj opštini, Savski venac, imamo i najskuplje prodat stan za više od 1,35 miliona. Dakle, preko miliona evra za stan", rekla je za Euronews Srbija Ivana Štrbac iz RGZ-a.

Ona je navela da se stanovi prodaju ne samo u Beogradu nego i u ostalim gradovima Srbije. 

"S obzirom na to da više u ponudi ima starogradnje, broj prodatih stanova u starogradnji je veći nego u novogradnji, mada ne drastično. Znači, reč je o nekih desetak procenata više", rekla je Štrbac.

Rast indeksa cena stanova

Da sve više novca treba izvojiti za kvadrate stana pokazuje i rast indeksa cena stanova Republičkog geodetskog zavoda.

Tako su u Srbiji u trećem kvartalu prošle godine cene stanova porasle u odnosu na isti kvartal prošle godine za 4,69 odsto

Unsplash

 

To je, kako navodi Štrbac, nešto više u odnosu na prosek Evropske unije, gde je porast cena stambenih nepokretnosti u trećem kvartalu 2024. godine iznosio 3,8 odsto. 

Ona kaže da je u 2023. godini zabeležen pad u prodaji i u ukupnoj količini novca koja je uložena u nepokretnosti u odnosu na 2022. godinu za koju navodi da je bila zaista ekstremna sa rekordnim nivoima i prodaje. 

"Međutim, 2024. beleži se porast u prodaji u odnosu na 2023. Možemo da kažemo da se tržište nepokretnosti posle te stagnacije i pada u 2023. godini oporavilo. Dakle, u odnosu na 2023. u trećem kvartalu prošle godine zabeleženo je šest odsto više transakcija u Srbiji, a čak 22 odsto više kada je reč o vrednosti tržišta", rekla je ona.

Štrbac kaže da je u trećem kvartalu 2024. u nepokretnosti u Srbiji ukupno uloženo 1,8 milijardi evra, a od tog iznosa milijarda evra je uložena u stanove. 

Stanovi se najviše kupuju u velikim gradovima kao što su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. 

"Sva tri grada beleže značajan porast u transakcijama. Znači, Novi Sad i Niš oko 38, dok je u Kragujevcu 15,9 i u Beogradu 13,1 povećan broj transakcija u trećem kvartalu 2024. u odnosu na isti period prethodne godine. Zatim, oko 15 odsto svih transakcija su građevinsko zemljište i poljoprivredno zemljište, a zatim slede kuće sa oko 13 odsto udela udela u broju transakcija", rekla je ona. 

I dalje se, dodaje, nekretnine više kupuju za keš, ali i da se kreditna aktivnost u ovoj godini definitivno oporavila i drastično porasla u odnosu na prošlu godinu. 

Ona navodi da je tako svaki četvrti stan u Srbiji je prodat na kredit. 

U Beogradu je 31 odsto stanova plaćeno na kredit, a Štrbac navodi da je to svakako rast u odnosu na 2023. godinu. 

Paprene cene garaža  

Uz porast cena kvadrata stana, raste i cena garaža jer je sve manje mesta za parkiranje automobila na ulicama. 

Mnogi stambeni objekti u novogradnji imaju garaže, pa je tako njihova kupovina uz stan za mnoge neophodna.

Pojedini koji imaju dva automobila u porodici, kupuju i dva garažna mesta, što dodatno komplikuje računicu za one koji planiraju da se skuće. 

To je cena koju plaćaju da bi se oslobodili brige o tome gde parkirati automobil. 

Profimedia

 

"Prometuju se i garaže, naročito u velikim gradovima gde se prodaju stanovi, gde je sve manje mesta za parking", rekla je Štrbac i navela da su garaže postale popularan vid nepokretnosti, ali i vid ulaganja

Da veliki broj kupaca traži stan sa dobrim parking mestom kaže stručnjak iz grupacije posrednika u prometu nepokretnosti iz Privredne komore Srbije Milić Đoković i navodi da im je na drugom mestu važna lokacija, na trećem kvalitet, pa cena. 

"Cene garaža rastu i nastaviće da rastu, jer u gradu ne možete naći garažu ispod 30.000 do 50.000 evra, a jako se brzo prodaju. To je parče betona za koje vi plaćate zakup do 150 evra, a nemate dodatne troškove", ističe Đoković za Tanjug.

On naglašava da na Vračaru, ako je cena kvadrata stana 4.000 evra, cena kvadrata garaže je oko 3.000 evra, što je neverovatno.

"Mislim da će se cene kvadrata stana i garaže do 2026. godine izjednačiti", kaže Đoković.

Vikendice, poslovni prostor i poljoprivredno zemljište 

U trećem kvartalu 2024. beleži se nešto manji promet vikendica nego u istom periodu prošle godine, dok se kuće prodaju na istom nivou kao 2023. 

"Vikendice se tradicionalno najviše prometuju na Fruškoj gori. Dakle, opština Inđija je dominantna već dugi niz godina po broju prodatih vikendica. Međutim, imamo i prodaju vikendica u oblastima kao što su okolina Beograda, dakle, opština Sopot, tu su Kosmaj, Kopaonik, Zlatibor i popularne banje. Dakle, one destinacije koje nude uslove za odmor i mir, a da su bliže gradskim jezgrima. To su definitivno lokacije koje privlače pažnju kupaca", rekla je ona. 

Sagovornica Euronews Srbija kaže da su ljudi iz velikih gradova i urbanih sredina, naročito posle korone, bili spremni da plate velike iznose za malo mira i prostora za relaksaciju van grada. 

"I to je dovelo do porasta u cenama vikendica. Sada primećujemo da poslednjih godina, iako broj vikendica koji se proda nije tako veliki kao posle korone, skupe vikendice, odnosno broj vikendica sa izrazito visokim cenama od 500.000 evra ili 1.000.000 evra je dosta veći nego ranije", rekla je Štrbac. 

Ona kaže da je najskuplje prodato poljoprivredno zemljište u iznosu većem od osam miliona evra u opštini Sombor

"Najskuplje zemljište koje se prodaje u Srbiji je zapravo prodato u Vojvodini, što je i očekivano zbog prirode i zbog kvaliteta poljoprivrednih parcela", rekla je Štrbac. 

Kada je reč o najskupljem poslovnom prostoru, prednjači Beograd. 

"Najskuplji poslovni prostor prometovan je na gradskoj opštini Vračar za 9.700 evra po metru kvadratnom. Interesantno je da je najviše ugovorena cena poslovnog prostora od 2,58 miliona evra površine 922 metra kvadratnih ostvarena u Novom Sadu. Imamo i Novi Sad u trećem kvartalu 2024. koji je pobedio, da kažemo, Beograd u ceni poslovnog prostora", rekla je Štrbac.

 

Komentari (0)

Biznis