Stanić: Uvođenje SAD carina zabrinjava svet, ali i Srbiju, setimo se 2019. i Evrope preplavljene čelikom
Komentari02/02/2025
-21:11
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Bojan Stanić ocenio je danas da carine na robu iz Meksika, Kanade i Kine koje je uveo američki predsednik Donald Tramp zabrinjavaju i Srbiju imajući u vidu da će, kako je rekao, verovatno i Evropa biti pogođena nekom vrstom uvođenja protekcionističkih mera Amerike što može da se odrazi na našu zemlju.
On je za Tanjug ocenio da svet definitivno ide ka fragmentaciji globalne privrede i da se smanjuje potencijal rasta koji je bio pre svega podržan slobodnom trgovinom u prethodnim decenijama.
"To smo videli i 2019. godine kada je tadašnja američka administracija koja je sada ponovo na vlasti uvela carine na uvoz osnovnih industrijskih metala, čime su pre svega targetirali Kinu.Taj metal odnosno čelik, koji je trebalo da završi na tržištu Amerike, otišao je u Evropu, koja je postala preplavljena i došlo je do ugrožavanja njene industrije, pa su uvedene mere reciprociteta što je indirektno pogodilo i Srbiju", naveo je on.
Dodao je da se sada uvode carine na širi asortiman proizvoda, praktično na sve industrijske proizvode, kada je reč o Meksiku i Kanadi, koji su jedni od glavnih spoljnotrgovinskih partnera SAD.
Prema njegovim rečima, još od pomenute 2019. godine postoji vraćanje industrije u Ameriku, koja je pokrenula određene programe podrške investicijama iz budžeta, čime su uticali na to da dođe i do seljenja dela proizvodnog kapitala, na primer iz Evrope, i iz drugih zemalja u Ameriku.
"Kanada već govori o merama reciprociteta, ali definitivno u dužem roku kanadska privreda ne može biti konkurentna američkoj. Američka ideja je da po svojim uslovima diktira uslovno rečeno slobodnu trgovinu na prostoru severnoameričkog kontinenta, a verovatno i šire u svetu, bar kada se govori o zemljama koje pripadaju političkom zapadu", rekao je Stanić.
Ocenio je da takav razvoj situacije svakako zabrinjava i Srbiju imajući u vidu da će verovatno i Evropa biti pogođena nekom vrstom uvođenja protekcionističkih mera od strane Amerike.
"Mi se nadamo, da imajući u vidu da je Srbija zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i da imamo sporazum o slobodnoj trgovini, da bi kroz određene kanale diplomatije moglo da se utiče na to da zemlje kandidati budu izuzete od toga. Jer činjenica je ukoliko se uvedu carine i prete karbonskim taksama od 1. januara 2026. godine, a nama je 70 odsto izvoza orijentisano na tržište EU, postavlja se pitanje na koji način će uopšte srpska industrija moći biti konkurentna na ovom tržištu koje je za nju glavno izvozno tržište", istakao je sagovornik Tanjuga i ocenio da negativne posledice mogu biti značajne.
Naveo je međutim da Evropa, ako želi da obezbedi svoju autonomiju i vrati svoju konkurentnost koja je poljuljana i što je u skladu sa preporukama izveštaja koji je sastavio bivši predsednik Centralne banke Evrope Mario Dragi, da se mora ići na uvećavanje zajedničkog evropskog tržišta i jačanje lanaca snabdevanja, onda jednim delom to može da doprinese i uključivanju Zapadnog Balkana i Srbije u evropski ekonomski prostor, potencijalno EU.
Dodao je da sa druge strane lanci snabdevanja velikih zapadnih kompanija koje posluju kod nas, uključuju mnogo više domaćih mikro i malih preduzeća.
Posledice uvođenja carina se, prema njegovim rečima, kod nas ne bi osetile brzo, jer efekat prelivanja uvek zahteva određeno vreme i prvo se pojavljuje u onim zemljama koje su najviše uključene u međunarodne tokove, a to su obično najrazvijenije zemlje.
Kasnije se preliva i na druge zemlje i u njima se duže zadržava i manifestuje u dubljoj recesiji, kao što je bilo i u slučaju inflacije.
Stanić smatra da se tako nešto može očekivati i u slučaju carina.
"Mi u ovom trenutku ne možemo da znamo kakva će dugoročno biti politika Amerike, ali kako je sada najavljeno, reč je o žestokim merama, bar je tako rečeno deklarativno. Ono što je na neki način upalo u oči analitičarima jeste što te pretnje još nisu toliko u realnom smislu izražene prema Evropi. Međutim, kako čitamo u medijima, pre svega zapadnim, oni kao da takođe pripremaju Evropu na carine koje bi uveo Tramp", rekao je on.
Prema njegovim rečima najviše bi bile pogođene metalska i hemijska industrija, koje čine 60 odsto našeg izvoza.
Komentari (0)