Biznis vesti

Tramp nije u Davosu, ali je glavna i prva tema skupa: "Neće biti dobro ako otvori trgovinski rat sa Evropom"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/01/2025

-

14:42

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Svetski ekonomski forum u Davosu, čiji je ovogodišnji slogan "Saradnja za inteligentno doba", održava se u najkomplikovanijem geopolitičkom okruženju. Skup traje do petka, 24. januara, a okuplja više od 3.000 ličnosti iz sveta politike, biznisa, civilnog društva. Prva diskusija juče nazvana "First Impressions Inauguration Day" bila je posvećena očekivanjima od novog američkog predsednika Donalda Trampa koji je juče inaugurisan, a koji će se učesnicima skupa obratiti video linkom. Tramp nije u Davosu, ali je glavna i prva tema tog skupa, kaže za Euronews Srbija novinarka Radio-televizije Srbije Anica Telesković.

Ona je rekla da se forum u Davosu održava u uslovima otvorenih geopolitičkih sukoba i ratova, kao i otvorenih trgovinskih ratova, navodeći da Tramp najavljuje novi trgovinski rat sa svima, ne samo sa Kinom.

"On je u prethodnom mandatu otvorio (trgovinski) rat sa Kinom i onda carinski (rat) sa Evropom. Imamo otvoreni rat koji nije toliko na rečima žestok između Evrope i Kine, pre svega kada je reč o električnim automobilima. Tako da, osim tih pravih vojnih intervencija, imamo i te intervencije nekim ekonomskim alatima kao što su carine, barijere, kvote. Sve ćemo to gledati u narednom periodu. Sve se to vraća sada sa povratkom Donalda Trampa, jer on smatra da je, kako kaže, carina najbolja stvar koja je ikada izmišljena u ekonomiji", rekla je Telesković. 

Ona navodi da kada je reč o američkom tržištu, namera Trampa je da ukine sve zakone koji smetaju američkom kapitalu, ali će spolja, kada je reč o zaštiti američkih ekonomskih interesa, da uvodi carine.

Šta da očekuje Evropa? 

Telesković smatra da neće biti dobro ako Tramp otvori trgovinski rat sa Evropom.

"Sve što se prelije na Evropu, prelivaće se i na nas, a Evropa je u dosta nezavidnoj poziciji. Skoro se može reći da stagnira. Ima taj rast od svega 0,8 procenata. Prošle godine 0,4 procenata, naši glavni spoljno-trgovinski partneri se vrte oko nule. To za naše izvoznike i auto delove nije dobro. Dakle, svaka ta komplikacija i intenziviranje tih odnosa između Evrope i Amerike, Evrope i Kine, prelivaće se na nas. Ono što za nas može da bude dobro je to što su investitori počeli da dolaze iz Azije, mi smo počeli da se okrećemo ka Aziji", rekla je novinarka RTS-a.

Ona je, međutim, dodala da to nosi i neke druge vrste rizika, navodeći da su ti poslovi bez tendera i sklapaju se direktnim dogovorom dveju država.

"Takođe, tu se priča dosta i o nekim ekološkim standardima, pa to otvara tu drugu vrstu problema, ali iz ugla te, kako se kaže, diversifikacije, odnosno da se ne drže sva jaja u istoj korpi, jeste dobro", rekla je novinarka RTS. 

Euronews

 

Navodeći da Davos nije mesto gde će se doneti neka platforma koja će promeniti svet, ona kaže da Davos jeste mesto odakle se jasno vide trendovi u kom će pravcu ići globalna ekonomska politika. 

"Tako da samo po tom pokazatelju, ko za kim trči po tim hodnicima, može da se vidi kako se menjaju svetski tokovi kapitala i Davos jeste mesto gde može da se dobije neki pregled aktuelne ekonomske, geopolitičke situacije, ono što je zapravo važno da bi neko u poslovnom svetu danas mogao da se orijentiše, da kroji svoje politike, ekonomske i sve druge", navodi Telesković. 

Povodom navoda da bi evropska privreda mogla da bude pregažena dolaskom Donalda Trampa na vlast u SAD, Telesković ocenjuje da je taj strah potpuno osnovan. 

"To se vidi kada se pogleda izveštaj Marija Dragog, bivšeg predsednika Evropske centralne banke i bivšeg italijanskog premijera, gde je on vrlo dobro skenirao u kakvoj poziciji je evropska privreda i zašto je ta pozicija vrlo nezavidna. Nema kompanija koje se bave inovacijom. Sada mi da razmislimo ko su velike tehnološke kompanije u Americi. Svi znamo za Maska, za Bezpsa, u Kini svi znamo za Alibabu", rekla je Telesković i dodala da u Evropi nema velikih tehnoloških kompanija. 

Prema njenim rečima, SAD prednjače u oblasti veštačke inteligencije, Kina u oblasti električnih automobila što su takođe inovacije, a Evropa prednjači u regulaciji kada je reč o inovacijama. 

"Mi u Evropi prvo donesemo pravila, pa ćemo onda da izmislimo proizvod i zato kasnimo". dodaje ona.

Gostovanje novinarke RTS-a Anice Telesković možete pogledati u vudeu iznad teksta.

Komentari (0)

Biznis