Biznis vesti

Mali: Rudarenje litijuma bi podiglo BDP u proseku od 10 do 12 milijardi evra godišnje

Komentari

Autor: Tanjug

28/07/2024

-

11:56

Mali: Rudarenje litijuma bi podiglo BDP u proseku od 10 do 12 milijardi evra godišnje
Mali: Rudarenje litijuma bi podiglo BDP u proseku od 10 do 12 milijardi evra godišnje - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da bi rudarenje litijuma u Srbiji podiglo bruto domaći proizvod (BDP) u proseku od 10 do 12 milijardi evra godišnje, navodeći da će vlast voditi transparentnu politiku po tom pitanju.

Mali je za TV Prva rekao da su razgovori o iskopavanju litijuma tek počeli i da do iskopavanja neće doći sigurno pre 2028. godine, a da će, ako bude odlučeno da se iskopava, biti poštovani najstroži ekološki standardi.

On je pozvao građane da se informišu i da tek kada sve činjenice budu utvrđene, donesu svoj stav.

"Da li će do ovog projekta doći ili ne zavisi od građana Srbije, ali dajte da pre toga sagledamo sve činjenice", rekao je Mali.

Napomenuo je da to nije borba između zdravlja i litijuma, nego politikanstva opozicije i pitanja daljeg ekonomskog napretka i razvoja Srbije.

"Nije ovde razlika ili borba između zdravlja i litijuma, nego je to borba između jedne površnosti i politikanstva ljudi iz opozicije i pitanja daljeg ekonomskog napretka i razvoja Srbije", rekao je ministar finansija.

Kako je naveo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uvek vodio transparentnu politiku i građani im već 12 godina zbog toga pružaju poverenje.

"Hajde da utvrdimo sve činjenice: mi smo, i predsednik pogotovo, uvek imali veoma transparentnu, iskrenu politiku. Sve što se dešavalo, sve smo predstavili građanima, konsultovali smo se o svim temama koje smo imali, mi smo izašli na izbore i rekli 'ljudi, izaberite, hoćete ovako, hoćete njih, hoćete kako god'. I građani Srbije su proteklih 12 godina našoj, odnosno njegovoj politici (predsednika Vučića), dali poverenje i mi idemo dalje napred", kazao je Mali.

Govoreći o zasedanju republičke skupštine prošle nedelje, Mali je rekao da se vladajuća koalicija trudi da dijalogom napravi promenu, dok opozicija ne iznosi konstruktivne kritike vlasti, već je njihova politika samo mržnja.

"Ja sam naravno za polemiku, pa dajte, ako negde grešimo, recite nam. A nema da nam kažu gde grešimo, nego je samo mržnja, dobacivanje 'vi ćete u zatvor', 'vi ćete na vešala' i tako dalje", rekao je Mali.

On je pozao građane da osude pretnje upućene Vučiću i njegovoj porodici i dodao da probaju da se stave u poziciju predsednika.

Država vodila računa da penzije i plate rastu iznad nivoa inflacije

Mali je izjavio da su od 2021. godine neto zarade u Srbiji porasle 64,9 odsto, dok je istovremeno inflacija kumulativno porasla 37 odsto, što znači, kako je istakao, da je u tom periodu prosečna zarada rasla za 20,1 odsto više od inflacije.

Mali je tako odgovorio na tvrdnje pojedinih opozicionih političara da je inflacija "pojela" plate i dodao je da su u istom periodu penzije rasle 22 odsto više nego što je rasla inflacija. "Za 20 odsto su nam veće zarade nego što je bila inflacija tokom ovog, najtežeg mogućeg perioda u globalnoj ekonomiji", rekao je Mali.

On je dodao da je država vodila računa da penzije i plate rastu iznad nivoa inflacije i naveo da je minimalna zarada porasla 14,8 odsto više od rasta inflacije.

Mali je ocenio da to što je prosečna plata u maju prvi put prešla 100.000 dinara pokazuje ispravnost srpske ekonomske politike i najavio da će u decembru, ako se nastavi ovim putem, one preći prosek od 920 do 930 evra.

Podsetio je da je prosečna plata 2012. godine iznosila 329 evra i ponovio da je cilj države da prosek plata do decembra naredne godine bude 1.000 evra.

Mali je naveo i da Srbija danas ima i rekordno visok broj zaposlenih, kao i rekordno nizak procenat nezaposlenih od 9,4 odsto. Dodao je da je inflacija u maju iznosila 3,8 odsto.

Direktne strane investicije

Ministar finansija je izjavio da je tokom 2023. godine iznos direktnih stranih investicija u Srbiju iznosio 4,5 milijardi evra, da se 60 odsto svih investicija u regionu odnosi na Srbiju i da je to rezultat vladinih reformi.

"Srbija je postala atraktivnija, bolje je, konkurentnija je u poslednjih 12 godina. Mi sprovodimo reforme na svim mogućim nivoima, podižemo plate, podižemo penzije, ulažemo u infrastrukturu. Kada sve to radite, vama su prihodi u budžet sve veći i veći, raste vam BDP", rekao je Mali za TV Prva.

On je izjavio da je cilj Vlade Srbije da do kraja 2027. godine i ulaganjem u EXPO Srbija ostvari BDP od 100 milijardi evra, a kako je podsetio, pre 12 godina BDP je iznosio 30 milijardi.

"To je ogroman napredak, ogroman skok, ali uprkos svim tim ulaganjima, uprkos svemu tome, mi smo sačuvali makroekonomsku stabilnost", naveo je Mali. On precizira da na to ukazuju kreditne rejting agencije i Međunarodni monetarni fond (MMF).

"Nama je udeo javnog duga ispod 50 odsto, a imamo više od šest milijardi evra na računu budžeta. To je ogroman novac, a nikada više novca na računu budžeta nismo imali", naveo je Mali.

On dodaje da nisu sve stvari idealne, ali da je situacija mnogo bolja nego pre 12 godina. Kako naglašava, da nije bilo potrebe za teškim mera fiskalne konsolidacije, ekonomska situacija bi bila još bolja.

"Da nam je prethodna vlast ostavila sve sjajno, rezultati bi bili još bolji, ali su nam ostavili i minus veliki, rekordnu nezaposlenost i rekordno niske plate. Minimalna zarada tada je bila 15.700 dinara, a danas je 47.174 dinara", ukazao je Mali.

On dodaje da će na kraju trećeg kvartala Ministarstvo izaći sa preciznim podacima, i predlogom za povećanje penzija i plata.

"Čekamo razgovore sa poslodavcima i sindikatima da vidimo oko minimalne zarade. Penzije će sigurno i najmanje ići više za 10 odsto", rekao je Mali.

Kako napominje, penzije su već jednom povećane ove godine za 14,8 odsto i da je to povećanje premašilo inflaciju koja iznosi 3,5-4 odsto.

"U realnom iznosu opet su penzije veće. Sledeće godine će takođe da rastu, a ako nam inflacija bude između 2-3 odsto, ići ćemo sa povećanjem od najmanje 10 odsto", rekao je Mali.

Ministar finansija dodaje da će prosečna plata u Srbiji u decembru mesecu premašiti granicu od 1.000 evra.

"Pritom imamo rekordnu zaposlenost, rekordan broj fabrika smo otvorili i kilometara puta smo izgradili", rekao je Mali.

Odgovarajući na na pitanje da opozicija navodi da je medijalna zarada u Srbiji 78.000 dinara, Mali ističe da je prosečna plata bolji pokazatelj standarda od medijalne zarade.

"Kada su oni bili na vlasti medijalna plata se nije ni računala. Ona je na oko 75 odsto prosečne zarade, pa možete da napravite aproksimaciju kolika je tad bila. Najprecizniji pokazatelj je uvek prosečna zarada. Pogledajte u tzv. bazi podataka, koja se zove Croso, broj zaposlenih, vidite ko plaća poreze, ko plaća doprinose, to vam je najprecizniji podatak. I relativno stabilan kad ga upoređujete", rekao je Mali.

On napominje da, iako Vlada Srbije nije zadovoljna i želi da plate budu veće, kada se današnja medijalna plata uporedi sa onom iz 2012. godina vidi se ogroman napredak.

Komentari (0)

Biznis