Skandali USAID-a u svetu: Od zlostavljanja dece i učešća zvaničnika u prostituciji do organizovanja obojenih revolucija
Komentari04/02/2025
-20:05
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), koja je prešla pod nadležnost Stejt departmenta nakon što je pokrenuta istraga o koruciji i proces njenog zatvaranja, decenijama se predstavljala kao nezavisna humanitarna organizacija, iako je finansirala medije i "civilno društvo" u državama širom sveta.
Predsednik Donald Tramp i šef Odeljenja za efikasnost vlade (DOGE) Ilon Mask, nazvali USAID "leglom zmija", a njegove menadžere "gomilom radikalnih ludaka" zbog finansiranja raznih etički sumnjivih programa širom sveta.
Među skandalima sa kojima je USAID povezan su pomaganje teroristima u Siriji, finansiranje laboratorija za istraživanje koronavirusa u Kini, grupa optuženih za seksualno zlostavlanje dece u Africi, a sama organizacija je priznala da je bivši direktor misije bio umešan u trgovinu ljudima. USAID je od osnivanja 1961. dovođen u vezu sa raznim pučevima i "obojenim revolucijama", pre svega prevratom 2014. u Ukrajini, zbog finansiranja nevladinih organizacija za promociju "demokratije i integriteta izbora", a tokom Hladnog rata je sarađivao sa CIA.
"Rekao bih da su najveće priče o uspehu USAID-a tokom Hladnog rata bile one koje su direktno povezane sa nacionalnim interesima SAD. Ovi uspesi su svakako koristili Sjedinjenim Državama, ali su koristili i zemljama u razvoju dok su prelazile u napredne razvijene zemlje", priznao je 2020. bivši administrator USAID-a Endrju Natsios, u prvi plan stavljajući američke geopolitičke planove, a ne humanitarni rad ili borbu za demokratiju.
Dok se USAID borio protiv autoritarnih režima odanih SSSR-u, poput Kube Fidela Kastra, istovremeno je podržavao vojne hunte na Tajvanu, u Južnoj Koreji i Zairu (današnjoj Demokratskoj Republici Kongo).
Trampov kandidat za ministra zdravlja Robert F. Kenedi Mlađi je ranije, gostujući god američkog novinara Takera Karlsona, naveo da je USAID zapravo paravan za CIA, preko kojeg je u Ukrajinu tajno poslato pet milijardi doalara kako bi se raspalili protesti, koji su kulminirali na trgu Majdan u Kijevu.
"Ovi neredi doveli su do državnog udara protiv demokratski izabrane vlade Ukrajine. To je bila vlast koja je odbila da izabere stranu i kaže da će biti na strani Zapada, zbog čega smo hteli da ih izbacimo", kazao je Kenedi Mlađi.
Par nedelja pre smene vlasti u Kijevu procurio je čuveni telefonski razgovor tadašnje pomoćnice državnog sekretara SAD Viktorije Nuland i ambasadora SAD u Ukrajini Džefrija Pajata u kojem je Nuland opsovala Evropsku uniju. Ona je tada rekla da je Arsenij Jacenjuk pravi čovek da bude na čelu vlade, dok bi Vitalij Kličko (sadašnji gradonačelnik Kijeva) i ultranacionalista Oleh Tjahnibok trebalo da budu "spolja", ali da sa njima razgovara četiri puta nedeljno.
Njena "prognoza" se ostvarila i Jacenjuk je postao novi premijer Ukrajine.
Viktorija Nuland je trenutno na čelu Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED), koju je Mask nazvao prevarom. Takođe, Mask je pozvao korisnike svoje društvene mreže X da dostave primere korupcije NED-a, ističući da je "lista dugačka".
Iako za sada nema zvanične odluke o zatvaranju USAID-a, Mask smatra da se on ne može popraviti i da je u pitanju kriminalna organizacija kojoj je došlo vreme da umre.
Zlostavljanje dece u Africi
Prema dva interna izveštaja generalnog inspektora USAID-a, ta agencija je istražila više slučajeva koji uključuju seksualnu eksploataciju i zlostavljanje dece u Keniji i Centralnoafričkoj Republici. Slučajevi zlostavljanja desili su se tokom dve decenije u dobrotvornim organizacijama koje su dobile desetine miliona dolara od USAID-a, pisao je Bloomberg u avgustu 2024. na osnovu zahteva za uvid u informacije od javnog značaja (FOIA).
Jedan slučaj se odnosio na istaknutu katoličku dobrotvornu organizaciju u Centralnoafričkoj Republici, "Caritas Centrafrique", koja je za svog direktora postavila oca Luku Delfta, belgijskog sveštenika od ranije poznatog zbog pedofilije. Istraga CNN-a iz novembra 2019. dokumentovala je Delftovo nasilno ponašanje u dobrotvornoj ustanovi i njegove prethodne seksualne zločine sa decom u Belgiji.
U martu 2020, USAID je otvorio istragu nakon što je primio žalbu u kojoj se navodi da je Delft seksualno zlostavljao decu "dok je primao sredstva od projekta koji finansira USAID“. USAID je redigovao skoro svako pominjanje Delfta u dokumentima koje je predao u okviru FOIA zahteva. Agencija je, međutim, dopustila dva citata, koji su potvrdili da je Delft bio predmet istrage.
U mejlu sa FOIA fajlovima, portparol USAID-a je rekao da je organizacija doprinosila fondovima "Caritas Centrafrique" za projekat humanitarne pomoći kojim upravljaju Ujedinjene nacije, počevši od decembra 2019. godine, mesec dana nakon što je istraga CNN-a razotkrila Delfta.
Još jedna istraga unutar USAID-a o slučaju u Keniji dovela je do objavljivanja FOIA dokumenata koji otkrivaju prethodno neobjavljene dodatne detalje o zlostavljanju dece i kako je USAID reagovao na to.
U izveštaju generalnog inspektora se navodi da je njegova istraga pokrenuta nakon što je USAID 8. i 10. oktobra 2021. primio žalbe uzbunjivača na ponašanje u "Institutu za pomoć deci Boga", dobrotvornoj organizaciji koju je 1992. godine osnovao otac Anđelo D'Agostino "kako bi pomogao siročadima i napuštenoj HIV pozitivnoj deci”.
Umesto toga, u izveštaju generalnog inspektora se navodi da je "pridruženo osoblje, korisnici i osoblje” "Instituta za pomoć deci Boga" zlostavljalo maloletne štićenike između 2003. i 2017. U izveštaju se navodi da je prema sporazumu o saradnji koji je potpisan 2013. godine ta organizacija dobila 29,3 miliona dolara od USAID-a.
Učešće u lancu prostitucije bivšeg direktora misije USAID
Prema saopštenju Kancelarije generalnog inspektore USAID-a (OIG) od 8. januara, pokrenuta je istraga povodom navoda da je jedan bivši direktor misije USAID-a, kojeg nisu imenovali, povezan sa lancem trgovine ljudima.
"OIG i Stejt department su pronašli dokaze koji pokazuju da je bivši direktor misije objavio onlajn recenzije preko 40 seksualnih radnica koje se nalaze u Sjedinjenim Državama i inostranstvu. Rekao je specijalnim agentima OIG-a i DS-a da je tražio i plaćao seksualne radnice dok je bio na privremenim dužnostima i dok je bio raspoređen u inostranstvu kao službenik USAID-a za inostrane poslove (FSO)", navodi se u saopštenju.
Američko ministarstvo pravde odbilo je da podnese federalnu krivičnu prijavu protiv bivšeg direktora misije, dodaje se u izveštaju.
Tajna isplata miliona dolara Egiptu
Osam revizora i zaposlenih u OIG-u alarmirali su list Washington post 2014. da su negativni nalazi u vezi sa radom agencije uklonjeni iz konačnih izveštaja i revizija, podseća Fox News.
Na primer, nakon svrgavanja vlasti u Egiptu 2011. godine, USAID je uspostavio "prodemokratske programe" predvođene nevladinim organizacijama, iako radnici nevladinih organizacija nisu bili registrovani za rad u toj zemlji, objavio je Washington post 2014. Egipat je zatim uhapsio 43 člana razih NVO, uključujući 16 Amerikanaca, zbog ilegalnog poslovanja u zemlji, a USAID prikriveno platio Egiptu 4,6 miliona dolara da izvuče Amerikance iz zatvora, navodi se u izveštaju.
Kada su revizori doveli u pitanje plaćanje kaucije egipatskoj vladi u nacrtu izveštaja, ti navodi nisu uključeni u konačni izveštaj koji je bio dostupan javnosti samo nekoliko meseci kasnije. Umesto toga, nacrt izveštaja od 21 stranice je smanjen na devet stranica. Revizori i zaposleni koji su razgovarali sa agencijom izvestili su da su negativni komentari uklonjeni iz različitih revizija između 2011. i 2013. godine.
Kako je pomoć USAID-a dospela u ruke džihadista u Siriji
Sirijski državljanin Mahmud Al Hafjan (53) optužen je u novembru 2024. za navodno preusmeravanje više od 9 miliona dolara humanitarne pomoći SAD terorističkim grupama, uključujući Al Nusra front. Iz te organizacije, podružnice Al Kaide, je kasnije nastao Hajat Tahrir al Šam, koji je preuzeo vlast u Siriji i svrgnuo predsednika Bašara al Asada.
OIG je istakao u saopštenju o Al Hafjanovoj optužnici od 12 tačaka da su SAD dodelile 122 miliona dolara njegovoj NVO između 2015. i 2019. godine. Sredstva su navodno bila namenjena za nabavku hrane građanima ugroženim u ratnim sukobima. On je, međutim, optužen da je preusmeravao pakete sa hranom ka Al Nusri, kao i da ih je prodavao na crnom tržištu.
"Ovaj optuženi ne samo da je prevario američku vladu, već je i predao humanitarnu pomoć koju je ukrao stranoj terorističkoj organizaciji. Dok se ova strana teroristička organizacija borila sa okrutnim al-Asadovim režimom, stradali su ljudi koji su trebali da dobiju pomoc“, rekao je tada američki tužilac Metju Grejvs.
Veza sa kineskom laboratorijom u Vuhanu
USAID je krajem 2021. godine dala grant u iznosu od 4,67 miliona dolara NVO EcoHealth Alliance, koja je sarađivala sa laboratorijom u Vuhanu na istraživanju koronavirusa, iako su tada postojala mnoga otvorena pitanja o njenoj ulozi u "jačanju funkcije“ virusa radi istraživanja.
Inače, na osnovu mejla od 27. januara 2020. koji je objavila američka istraživačka mreža "U.S. Right to Know" obelodanjeno je da je američki Nacionalni instituti za alergije i infektivne bolesti (NIAID) finansirao istraživanje "jačanja funkcije“ na koronavirusima kod šišmiša u Institutu za virusologiju u Vuhanu preko iste te NVO. Na čelu NIAID-a tada je bio vodeći američki epidemiolog dr Entoni Fauči, kojem je Tramp nedavno oduzeo federalnu zaštitu. Kako je u martu 2023. objavio New York post, Fauči je u februaru 2020. godine, naručio naučni rad da opovrgne teoriju da je kovid-19 procureo iz laboratorije u Vuhanu i citirao ga novinarima kao dokaz da je opovrgne.
List Washington Examiner je pre tri godine pitao zvaničnike USAID-a da li se razmatraju problemi sa finansiranjem ove NVO od strane vladinih institucija poput Nacionalnog instituta za zdravlje, kao i činjenice da američke obaveštajne službe smatraju da je laboratorija u Vuhanu verovatno poreklo kovida.
USAID tada nije direktno odgovorio ni na jedno od postavljenih pitanja, već je u dopisu naveo da EcoHealth Alliance ima "iskustva sa nadgledanjem dinamike šumskih bolesti u Liberiji".
Projekat je počeo 26. oktobra 2021, samo šest dana nakon što je Nacionalni institut za zdravlje (NIH) otkrio da je EcoHealth prekršio uslove svojih grantova, a NIH je otkrio nova kršenja u januaru.
Od DEI programa u Srbiji do transrodne opere u Kolumbiji
Podsetimo, portparolka Bele kuće Kerolajn Levit otkrila je zašto je administracija Donalda Trampa počela da kontroliše rad Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Ona je navela da je USAID potrošio 1,5 miliona dolara za unapređenje DEI (program raznovrsnosti, jednakosti i inkluzije) na radnima mestima u Srbiji.
Prema njenim rečima, to je jedan od razloga zbog čega je Tramp angažovao Ilona Maska kako bi zaustavio zloupotrebe.
Kao ostala tri "suluda troška" USAID navela je:
- 70 hiljada dolara za produkciju DEI mjuzikla u Irskoj
- 47 hiljada dolara za transrodnu operu u Kolumbiji
- 32 hiljade dolara za transrodni strip u Peruu
"Ne znam za vas, ali kao američki poreski obveznik, ne želim da se moji dolari troše na ove gluposti, a znam da to isto ne želi ni američki narod. Upravo zato je predsednik Tramp ovlastio Ilona Maska da sprovede istragu, da se izbaci prevara, rasipanje i zloupotreba iz naše savezne vlade", istakla je Levit .
Komentari (0)