Da li Izrael sprema aneksiju Zapadne obale? Odmah nakon primirja u Gazi krenuo novi udar na Palestince
Komentari23/01/2025
-07:05
Formalni prekid vatre u Gazi, koji je počeo u nedelju, je, poput prekida vatre u Libanu, označio momentalnu preorijentaciju Izraela na novi front. Prošli put je to bilo od sukoba sa Hezbolahom na okupaciju cele sirijske Golanske visoravni, nakon rušenja režima Bašara al Asada, a nedavno od rata protiv Hamasa, do ofanzive na izbeglički kamp u Dženinu na Zapadnoj obali.
Najmanje 10 Palestinaca je ubijeno, a 25 uhapšeno u raciji izraelske vojske na taj grad, prenela je Al Jazeera. Izraelska vojska saopštila je da nastavlja operaciju "Gvozdeni zid" u Dženinu i da je ubila "više od 10 terorista", ciljala infrastrukturu i deaktivirala eksplozivne naprave.
"Operacija Gvozdeni zid u izbegličkom kampu Dženin je promena u bezbednosnoj doktrini izraelske vojske u Judeji i Samariji. Operacija visokog intenziteta za eliminisanje terorista i terorističke infrastrukture kampa, bez ponovnog izbijanja terora u kampu kada se operacija završi, lekcija je broj jedan iz metode ponovljenih racija u pojasu Gaze", kazao je izraelski ministar odbrane Izrael Kac u sredu.
Inače, Judeja i Samarija su biblijska imena za Zapadnu obalu u kojoj živi oko tri miliona Palestinaca i oko 490.000 izraelskih naseljenika, u nelegalnim naseljima, prema međunarodnom pravu.
Guverner Dženina Kamal Abu al-Rub rekao je agenciji AFP da se dešava "invazija na kamp”.
"Desilo se brzo, apači (helikopteri) na nebu i izraelska vojna vozila svuda”, kazao je zvaničnik.
Zvanična palestinska novinska agencija Wafa citirala je lokalne izvore da izraelske snage "potpuno opsedaju" kamp Dženin i da su oklopni buldožeri iskopali nekoliko ulica.
Takođe se navodi da je direktor bolnice Visam Bakr rekao da su tri lekara i dve medicinske sestre među ranjenima u pucnjavi izraelskih snaga.
Palestinske bezbednosne snage su se navodno povukle sa nekih svojih pozicija oko izbegličkog kampa Dženin pre nego što su izraelske snage ušle u utorak ujutro.
U svom prethodnom mandatu, premijer Izraela Benjamin Netanjahu se zalagao za delimičnu aneksiju Zapadne obale, ali je popustio 2020. pod međunarodnim pritiskom i nakon dogovora o normalizaciji odnosa sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Povratkom predsednika Donalda Trampa u Belu kuću, Izraelci koji podržavaju aneksiju nadaju se da će ponovo pokrenuti tu ideju. Naime, ministar finansija i krajnji denisčar Bezalel Smotrič, koji je i sam doseljenik na palestinskoj teritoriji, rekao je nedavno da će 2025. biti "godina suvereniteta u Judeje i Samarije".
Izrael Ganc, šef Ješa saveta, krovne organizacije za opštinska veća naselja Zapadne obale, insistirao je da se status kvo ne može nastaviti.
"Država Izrael mora da donese odluku. Bez suvereniteta niko nije odgovoran za infrastrukturu, puteve, vodu i struju. Učinićemo sve što je u našoj moći da uspostavimo suverenitet Izraela, barem nad Zonom C“, rekao je on misleći na teritoriju pod isključivo izraelskom upravom koja pokriva 60 odsto Zapadne obale, uključujući ogromnu većinu izraelskih naselja.
U najnovijoj izjavi za Jerusalem post, Ganc je rekao da bi Trampova administracija mogla da Izraelu da priliku da nastavi sa izgradnjom naselja na Zapadnoj obali.
On je dodao da Izrael sada nema samo priliku da nastavi sa ekspanzijom naselja već i da je aneksija Zapadne obale "na stolu, ali da je potrebno vreme".
Međutim, postoji protivljenje takvom potezu unutar američke administracije jer bi to potkopalo Abrahamske sporazume potpisane u septembru 2020. i koji teže da normalizuju odnose između Izraela i arapskih nacija.
Tramp ne samo da snažno promoviše ovaj sporazum, kao plan za uspostavljanje trajnog mira na Bliskom istoku, već je izvršio pritisak na Netanjahua da pristane na prekid vatre sa Hamasom još pre nego što je stupio na dužnost.
Palestinski analitičar: Upad u Dženin je politički manevar za smirivanje krajnje desnice
Palestinski politički analitičar Džihad Harb tumači upad u Dženin kao "politički manevar koji ima za cilj smirivanje ministra krajnje desnice Bezalela Smotriča i ekstremne desnice kako bi sačuvali vladinu koaliciju nakon nezadovoljstva sporazumom o prekidu vatre u Gazi“.
Oglasio se i Palestinski hrišćanski pokret Kairos, koji upozorava da sporazum o prekidu vatre u Gazi ne sme da posluži kao priprema terena za dalju izraelsku aneksiju palestinske zemlje na Zapadnoj obali, ili još jedan talas ubijanja i raseljavanja Palestinaca u toj oblasti.
"Naglašavamo da ono što se dešava u Gazi ne sme da ide na štetu Palestinaca na Zapadnoj obali, uključujući Jerusalim. Sporazum o prekidu vatre u Gazi ne sme da otvori put za dalju izraelsku aneksiju palestinske zemlje na Zapadnoj obali ili još jedan talas ubijanja, sakaćenja, uništavanja i raseljavanja Palestinaca tamo, uz blagoslov nekih zapadnih supersila koje podržavaju kolonijalnu politiku i praksu prema našim ljudima“, navodi se u saopštenju Kairos Palestina objavljenom u ponedeljak.
Organizacija dodaje da se "patnja Gaze ne može koristiti kao paravan za ignorisanje ili pogoršanje situacije Palestinaca u drugim delovima Palestine".
Komentari (0)