Fokus

Nova špijunska drama: Kinezi optužuju SAD za hakovanje, prete da će obelodaniti "tajni globalni sistem za izviđanje"

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Global tajms, AP

15/08/2023

-

13:02

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Kineske vlasti najavile su da će obelodaniti "tajni globalni sistem za izviđanje", kojim, kako tvrde, upravlja vlada SAD. Međutim, iz Pekinga nije rečeno ni kada će se to desiti, kao ni na šta se tačno odnosi taj izviđački sistem.

Čitava priča počinje krajem jula, kada su kineske vlasti objavile da je centar za praćenje zemljotresa u Vuhanu hakovala sajber grupa iza koje, kako su rekli, stoji vlada SAD. Ministarstvo spoljnih poslova Kine je osudilo neodgovorni napad i rekao da će "učiniti sve što može da zaštiti svoju sajber bezbednost".

Kineski list "Global tajms" objavio je juče da je "ostvaren novi napredak u istrazi sajber napada", i da je zajednički istražni tim otkrio "zlonamerni softver koji pokazuje karakteristike obaveštajnih agencija SAD".

Centar za praćenje zemljotresa je, kada su u pitanju podaci, mnogo važnija institucija nego što bi se na prvi pogled moglo činiti.

Kineski stručnjaci navode da podaci za praćenje zemljotresa uključuju ne samo osnovne informacije kao što su magnitude i epicentri, već i geografske i geološke podatke poput površinskih deformacija ili hidrološkog monitoringa. Ovo se ima veliku vrednost kada su u pitanju vojni obaveštajni podaci.

Sijao Singuang iz antivirusne kompanije "Anti Labs" objasnio je da podaci o vibracijama i zvučnim talasima koje prikupljaju kineski senzori imaju značajnu obaveštajnu vrednost za procenu geološkog terena, analizu testova sistema oružja i nuklearne testove.

Kineski stručnjaci: Može doći do ozbiljnih posledica

Stručnjaci smatraju i da sajber napadi na civilnu infrastrukturu, uključujući sisteme za praćenje zemljotresa, mogu dovesti do ozbiljnih posledica.

Du Ženhua, inženjer u centru za praćenje zemljotresa, rekao je za "Global tajms" da, ako bi napadači oštetili sistem za praćenje zemljotresa, on bi postao neefikasan u pružanju tačnih podataka.

To bi, kako je objasnio, uticalo na rana upozorenja o zemljotresima i rad na proceni katastrofe, što bi dovelo do veće materijalne štete i većeg broja stradalih.

profimedia

 

"Još opasnije bi bilo da napadači pokvare podatke o praćenju zemljotresa, pa da se izazivaju lažne uzbune. To bi moglo dovesti do društvene panike i nereda, što bi rezultiralo žrtvama", rekao je Du.

Sistemi i podaci daljinske detekcije i telemetrije su nacionalni strateški resursi kojima se mora dati prioritetna zaštita, rekao je Singuang. 

"Ovi podaci mogu prikazati osnovno funkcionisanje privrede i društva naše zemlje od makro do mikro nivoa, i pružiti sveobuhvatnu podršku za integrisano donošenje odluka i reagovanje u vanrednim situacijama. Oni su resursi podrške za teritorijalnu bezbednost i nacionalnu bezbednost", naveo je.

On je optužio, mada bez konkretnih dokaza, američke obaveštajne agencije da "aktivno prikupljaju različite obaveštajne podatke o signalima, ali i dugo dobijaju sveobuhvatne podatke o daljinskoj detekciji i telemetriji drugih zemalja".

Tzv. "backdoor" softver, o kome se ovde radi, jeste zlonamerni kod koji se ubacuje u računar u cilju obezbeđivanja neovlašćenog pristupa ili kontrole nad sistemom. Omogućava napadačima da zaobiđu normalne mere autentifikacije, dajući im pristup sistemu.

Hakovani mejlovi američkih agencija

Samo u poslednjih pola godine, bilo je nekoliko špijunskih incidenata između ove dve zemlje.

U februaru, na primer, bilo je reči o špijunskim balonima koje su Amerikanci obarali, a u najnovijem slučaju, "Majkrosoft" je u julu objavio da je grupa kineskih hakera dobila pristup nekim od mejl naloga vladinih agencija u SAD.

Kako je navedeno, "kineski hakeri koje podržava ta zemlja napali su klaud podatke 'Majkrosofta' i tako hakovali  mejl naloge zvaničnika u više američkih agencija koje se bave Kinom, uoči putovanja državnog sekretara Entonija Blinkena u Peking", kako je preneo AP.

Ovom "ciljanom" špijunažom dobijen je pristup mejlovima pojedinaca u neodređenom broju američkih agencija, a otkrio ju je sredinom juna Stejt department, rekli su američki zvaničnici, dodajući da nijedan od probijenih sistema nije poverljiv, kao ni ukradeni podaci.

Tanjug/AP/Andy Wong

 

Među hakovanim zvaničnicima je bila i sekretarka za trgovinu Đina Rajmondo, objavio je tada "Vašington post", pozivajući se na anonimne američke zvaničnike. Kontrole izvoza koje je uvela njena agencija, inače, pogađaju i kineske kompanije.

Jedna osoba upoznata sa istragom rekla je da američke vojne i obaveštajne agencije nisu bile među onima na koje je uticala višemesečna špijunska kampanja. Američka Agencija za sajber bezbednost i FBI rekli su da je "Majkrosoft" utvrdio da su hakeri dobili pristup tako što su se lažno predstavljali kao ovlašćeni korisnici.

Nije precizirana priroda ukradenih podataka, ali je jedan američki zvaničnik je rekao da je upad bio "direktno usmeren" na diplomate i druge koji se bave Kinom u Stejt departmentu i drugim agencijama. Blinkenova poseta Kini je protekla kako je planirano, uz uobičajene procedure za bezbednost informacija.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet