Pjongjang ne reaguje na pokušaje SAD da pregovaraju: Još se ne zna šta je sa vojnikom koji je prešao u Severnu Koreju
Komentari20/07/2023
-19:17
Severna Koreja ne reaguje na pokušaje pregovora o oslobađanju američkog vojnika Trevisa Kinga koji je u utorak prešao demilitarizovanu zonu koja razdvaja Severnu i Južnu Koreju i stigao u Severnu Koreju, piše BBC.
Kako navodi britanski javni servis, Pentagon je kontaktirao Severnu Koreju, ali nije bilo nikakvih odgovora iz Pjongjanga, pa ostaje nejasno da li je King prebegao ili da li želi da se vrati.
Stručnjaci kažu da bi vojnik tako niskog ranga imao malu propagandnu i obaveštajnu vrednost, što bi moglo da navede Severnu Koreju da ga oslobodi, ali ostaje neizvesno šta će se s njim dogoditi.
Britanski javni servis podseća da je King trebalo da se ukrca na avion u gradu Inčonu u Južnoj Koreji gde je bio stacioniran, kako bi se vratio u SAD gde ga je čekao disciplinski postupak, ali da se umesto toga uputio na, kako se navodi, očigledno unapred rezervisanu turneju do granice sa Severnom Korejom.
Američki odbrambeni zvaničnici rekli su da je vojnik "namerno" prešao granicu preko tzv. demilitarizovane zone, jednog od najjače utvrđenih područja na svetu, koja razdvaja dve zemlje još od Korejskog rata 1950-ih, u kojem su SAD podržale Seul.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da SAD, koje nemaju diplomatske odnose sa Severnom Korejom, imaju druge kanale za komunikaciju, i da zvaničnici sarađuju sa kolegama u Južnoj Koreji i Švedskoj kako bi pristupili informacijama o Kingu.
Poslednjih godina jedan broj američkih državljana koji su ilegalno ušli u Severnu Koreju, isključujući one koji su tamo osuđeni za kriminalne aktivnosti, pušten je na slobodu u roku od šest meseci.
Pentagon je ranije saopštio da su severnokorejske vlasti uhapsile vojnika Trevisa T. Kinga, koji se pridružio američkim snagama 2021. godine i u međuvremenu se suočio sa disciplinskim merama.
U saopštenju američke vojske se navodi da se King po svemu sudeći nalazi u severnokorejskom pritvoru.
BBC navodi da se veruje da je King prvi američki vojnik koji je prešao u Severnu Koreju od 1982. godine.
Komentari (0)