Većina Libana bez struje, stopirana i vakcinacija - ekonomska kriza se sve više produbljuje
Komentari10/07/2021
-09:14
Dve glavne elektrane u Libanu koje obezbeđuju 40 odsto električne energije u zemlji su isključene, zbog čega je pala gotovo čitava mreža u zemlji koja je u teškoj ekonomskoj krizi, prenose mediji.
Kako prenosi BBC, elektrane Deir Amar i Zahrani, koje zajedno osiguravaju oko 40 odsto električne energije u Libanu ostale su bez goriva.
Produbljenje ekonomske krize rezultiralo je time da građani imaju struju tek dva sata dnevno. S druge strane, uvoz struje nije moguć zbog nedostatka deviza, pa građani zavise od privatnih generatora.
Istovremeno, mnogi radnici u Libanu štrajkuju zbog nemogućnosti da rade svoj posao - na primer, apoteke koje zbog nedostatka sredstava ne mogu da uvoze lekove od stranih dobavljača. Zbog nedostatka deviza, i brodovi napunjeni gorivom odbijaju da ga istovare pre nego što novac u dolarima bude prebačen na račune njihovih vlasnika.
Novinar BBC-ja Sebastijan Ašer navodi da se neki delovi zemlje sada suočavaju i sa racionalizacijom vode. Crpne stranice napajaju se dizelom, a radnicima nedostaju osnovne potrepštine za rad.
Inače, u proteklih 18 meseci Liban je upao u ozbiljnu ekonomsku krizu, a libanska funta propala je do rekordnih minimuma.
Stopirana i vakcinacija
Masovna vakcinacija planirana za vikend odložena je zbog nedostatka električne energije. Događaj planiran za subotu otkazan je zbog "tehničkih razloga povezanih sa internetom i nestankom struje u većini vakcinacionalnih centara", naveo je u saopštenju Izvršni komitet za vakcinaciju.
Inače, Liban doslovno maratonski vakciniše stanovništvo vikendom kako bi ubrzao vakcinaciju starije populacije. Više od 40.000 ljudi dobilo je vakcinu Fajzer/Biontek 12. i 13. juna, kada su oni stariji od 55 godina imali prednost.
Agencija je sada saopštila da je "maratonska" vakcinacija odložena za nedelju dana dok će svi vakcinalni centri početi sa uobičajenim radom u ponedeljak.
Zbog nestašica i ekonomske krize, Liban se u velikoj meri oslanja na Svetsku zdravstvenu organizaciju koja isporučuje vakcine Fajzer/Biontek i Astrazeneka kroz Kovaks program namenjen siromašnijim zemljama.
Zemlja je takođe u martu dobila prvu serija ruskih vakcina Spunjik V, kao i vakcinu kineskog Sinofarma, čija je prva isporuka stigla u aprilu.
Do danas je tek 12 odsto libanske populacije vakcinisano sa obe doze.
Komentari (0)