Kina u vrtlogu represivnih kovid mera: Raste nezadovoljstvo nacije, sve više tragičnih slučajeva
Komentari14/11/2022
-14:01
Kineski zdravstveni zvaničnici u subotu nisu dali naznake o bilo kakvom popuštanju restriktivnih mera protiv kovida 19, nakon nekoliko dana spekulacija da vlada razmatra izmene pristupa "nultoj politici kovida 19" koji je zaustavio ekonomski rast i poremetio svakodnevni život.
Raštrkane epidemije širom ezmlje i dalje izazivaju ograničenja putovanja i zatvaranja.
"U poslednje vreme broj novih pozitivnih infekcija prijavljenih na dnevnoj bazi širom zemlje fluktuirao je i povećao se", rekao je Hju Sjang, inspektor kineske Nacionalne uprave za prevenciju i kontrolu bolesti.
"Situacija je teška i složena", objasnio je on na konferenciji za novinare u subotu.
Zvaničnici su tom prilikom rekli da će se vlada "nepokolebljivo" držati trenutne politike, koja nastoji da spreči ulazak slučajeva u zemlju i suzbijanje infekcija tamo gde se pojave.
Kina je tako ponovila nepokolebljivu posvećenost svojoj dugogodišnjoj politici nulton kovida 19, uprkos rastućoj frustraciji javnosti, kao i strogim merama koje koštaju same živote koje treba da zaštite.
"Praksa je pokazala da su naša politike prevencije i kontrole pandemije i niz strateških mera potpuno ispravne, najekonomičnije i najefikasnije", rekao je Hu.
Saopštenje je zadalo težak udarac svima koji su se nadali da će mere biti ublažene. Štaviše, cene akcija kineskih kompanija koje posluju u kontinentalnoj Kini, Hongkongu i SAD porasle su prošle nedelje pošto su investitori željno prihvatili bilo kakve spekulacije za moguće opuštanje.
Osim toga, razočarenje je bilo veliko i u kineskoj populaciji, gde su mnogi postajali sve umorniji od neprekidnog masovnog testiranja, centralizovanog karantina i strogih karantina koji ponekada traju i nekoliko meseci uzastopno.
Nulta politika koja odnosi živote
Javna frustracija i ozlojeđenost samo su porasli u poslednjih nekoliko nedelja, nakon što je najviši lider Si Đinping započeo svoj treći mandat na vlasti bez najava da će početi opuštanje mera.
Tragični slučajevi za koje se smatra da su povezani sa politikom nultog kovida dobili su na zamahu, pa su sve češće diskusije i na društvenoj mreži Veibu na tu temu.
Kako prenosi CNN, u petak je 55-godišnja žena pala u smrt sa 12. sprata iz zaključanog stambenog kompleksa u Hohotu, glavnom gradu severnog regiona Unutrašnje Mongolije.
Stambeni blok je zaključan od kraja oktobra nakon što su prijavljena dva slučaja, a ulaz u zgradu je ograđen visokim barikadama.
U široko rasprostranjenoj audio poruci koja se deli na mrežama, može se čuti ćerka nesrećne žene kako lupa o barikadu i očajnički doziva u pomoć, moleći radnike da otključaju barijeru kako bi mogla da požuri do svoje majke.
Na drugom snimku, ćerka je viđena kako kleči i plače pored svoje majke, koja je nepomično ležala na zemlji, još uvek noseći masku za lice.
Ovaj slučaj je izazvao negodovanje širom zemlje, a povezani hešteg prikupio je pola milijarde pregleda na društvenoj mreži Veibu. Lokalna policija je u saopštenju navela da je žena, koja je živela sa svojom 29-godišnjom ćerkom, patila od anksioznih poremećaja.
U još jednoj tragediji koja je izazvala gnev širom zemlje, trogodišnji dečak je umro od trovanja gasom u sredu u zatvorenom kompleksu u severozapadnom gradu Landžou nakon što su ograničenja zbog kovida odložila napore za spasavanje.
"Najgori" talas epidemije
Prema zvaničnim podacima, Kina je u nedelju, 6. novembra prijavila 5.496 lokalnih infekcija što je najveći rekord u poslednjih šest meseci.
Više od trećine obolelih je prijavljeno u južnoj metropoli Guangdžou. Grad od 19 miliona ljudi bori se sa najgorom epidemijom od početka pandemije, a veliki delovi okruga Hajdžu su stavljeni pod blokadu.
Na konferenciji za novinare prošle nedelje, zvaničnici su optužili neke stanovnike da šire virus kršeći pravila karantina i uklanjajući barijere za izlazak da bi otišli po dnevne zalihe.
S druge strane, vlasti u Pekingu su zadržale stroge uslove za ulazak u kinesku prestonicu, a ograničenja su dodatno pooštrena uoči Kongresa Komunističke partije u oktobru i od tada nisu ublažena.
Osim toga, stanovnici Pekinga žalili su se na obaveštenja koja su dobijali na aplikaciji dok su bili van grada da ne mogu da se vrate u Peking, uprkos negativnim rezultatima testa.
U jeku obima javnog nezadovoljstva, među onima koji su se izjasnili protiv restriktivnih mera bili su pripadnici političke elite i nacionalisti širom zemlje. Tao Siliang, ćerka Taoa Žua, bivšeg člana stalnog komiteta Politbira Komunističke partije, kritikovala je ograničenja putovanja.
"Dugo sam bila smirena osoba, ali ovoga puta sam se uspaničila jer sam se prvi put osetila bespomoćno u nemogućnosti da se vratim svom domu", napisala je 81-godišnjakinja u postu na društvenim mrežama koji je potom obrisan.
Opuštanje mera moguće sledeće godine
Uprkos demorališućim najavama, nije isključena mogućnost da se razgovori o potencijalnom ublažavanju mera odvijaju iza zatvorenih vrata.
Premda nije bilo zvanične potvrde, većina analitičara veruje da će bilo kakva promena biti postepena i da je malo verovatno da će veće ublađavanje uslediti do sledeće godine.
Zvaničnici su rekli da usavršavaju praksu nulte kovid politike kako bi bila više u skladu sa naukom i "tačnija".
"Organizovali smo stručnjake da kontinuirano optimizuju i unapređuju mere prevencije i kontrole epidemije, unapređuju naučne i tačne nivoe prevencije i kontrole i dalje koordiniraju prevenciju i kontrolu epidemije, kao i ekonomski i društveni razvoj", rekao je Hu.
Tao Đia, takođe inspektor iz nacionalne administracije za prevenciju i kontrolu bolesti, rekao je na konferenciji za novinare da vlada neće dozvoliti "pojednostavljivanje pristupa jedinstvenim merama i prekomerne lokalne mere" u sprovođenju politike.
"To je ozbiljan formalizam i birokratija", rekao je Tuo.
Komentari (0)