Fokus

Pregovori u Ženevi bez napretka: Može li sastanak u Briselu nešto da promeni?

Komentari
Euronews TV

veličina teksta

Aa Aa

Rusko-američki pregovori o strateškoj stabilnosti u Ženevi završeni su bez napretka. Sjedinjene Američke Države nisu prihvatile bezbednosne predloge Moskve o neširenju NATO na istok, jer ne žele nikome da zatvore vrata Alijanse. Rusija s druge strane tvrdi da bi mogla da pruži vojni odgovor u slučaju da NATO razmesti strateško naoružanje srednjeg i kratkog dometa u Evropi.

Razgovor ruske i američke delegacije bio je iskren i trajao je skoro osam sati, potvrdila je zamenica državnog sekretara SAD Vendi Šerman. Kako kaže, nije bilo reči o promeni obima američkog vojnog kontigenta u Evropi, jer se strane nisu pripremile za tu temu.

"Bili su to preliminarni razgovori, a ideja je bila da Sjedinjene Države i, nadamo se, Ruska Federacija dođu sa održivim, praktičnim, recipročnim idejama, da ih stave na sto i da vide da li postoji mogućnost za napredak", rekao je Ned Prajs, portparol Stejt departmenta.

Da za sada nema napretnka potvrdio je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

"Ako NATO počne da razmešta strateško naoružanje koje razvija u SAD negde u Evropi, Rusija bi mogla da pruži vojni odgovor. To bi bila odluka na pretnju koja nam stiže, a to bi neizbežno ugrozilo bezbednost i SAD i njenih evropskih saveznika", naveo je Rjabkov.

Kako navode dobro upućeni izvori, ruske diplomate su dale uveravanja američkim kolegama da ne postoje planovi da se napadne Ukrajina, imajući u vidu da se Zapad žali na raspoređivanje 100.000 ruskih vojnika blizu ruske granice s Ukrajinom. Analitičari su saglasni da je najveći uspeh to što su razgovori uopšte održani.

"Sastanak u Ženevi nije otvorio nova pitanja. Svi problemi su već poznati, i mislim da su sad samo na radaru obe strane, o njima se raspravlja i o još uvek za pregovaračkim stolom. U tom smislu, za mene jeste to napredak", rekao je Tomas Greminger, direktor ženevskog centra za bezbednosnu politiku.

"Detaljno smo predstavili logiku"

Podsetimo, ruska strana je svojim američkim partnerima detaljno objasnila zašto dobijanje pravnih garancija o neširenju NATO-a ostaje imperativ za Moskvu.

"Mi smo, sa svoje strane, Amerikancima detaljno predstavili logiku i sadržajni deo naših predloga, objasnili zašto je dobijanje pravnih garancija o neširenju NATO-a apsolutni imperativ, zašto obavezno treba da dobijemo pravne garancije neraspoređivanja odgovarajućih udarnih oružja pored ruskih granica, a koje može da pogađa ciljeve na našoj teritoriji i zašto pokrećemo pitanje da bi NATO u velikoj meri trebalo da odustane od materijalnog razvoja teritorija država koje su pristupile NATO-u u periodu posle 1997. godine, tj. u periodu nakon potpisivanja temeljnog akta Rusija-NATO", naveo je zamenik ministra.

Rusija je takođe pozvala Sjedinjene Američke Države da preuzmu maksimalnu odgovornost, jer se rizici od mogućeg sukoba ne mogu potceniti, dodao je on.

"SAD ne pristaju na neširenje"

Šerman je ostala pri stavu da su SAD čvrste u odluci da odbiju bezbednosne predloge Moskve, jer ne žele nikome da zatvore vrata NATO. Kako je dodala razgovor je bio iskren i trajao je blizu osam časova. Istakla je da je otvorena ua skori novi susret na kojem će se raspravljati o više detalja, preneo je Rojters.

S druge strane,generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izrazio je uverenje da postoji stvarna volja ruske strane i NATO da se uključe u proces koji može da spreči novi oružani sukob u Evropi.

On je napomenuo da je imao priliku da razgovara sa ruskim zvaničnicima u vreme dok je obavljao dužnost premijera Norveške i da je bio uveren da je sporazum sa Rusijom moguć, obećavši da će NATO dati sve od sebe da pronade diplomatski rešenje, prenosi TASS.

"Saslušaćemo zbog čega je Rusija zabrinuta, ali u svakom smislenom dijalogu mora se saslušati i ono što nas zabrinjava u vezi sa postupcima Rusije", rekao je Stoltenberg.

Posle Ženeve dve strane sutra će u Briselu održati sastanak Saveta Rusija–NATO, a 13. januara konsultacije na bečkoj platformi Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet