Fokus

Američki sudija blokirao Trampov nalog o smanjenju grantova za naučna istraživanja

Komentari

Autor: Tanjug

21/02/2025

-

22:54

Američki sudija blokirao Trampov nalog o smanjenju grantova za naučna istraživanja
Američki sudija blokirao Trampov nalog o smanjenju grantova za naučna istraživanja - Copyright Tanjug AP/Pool Photo via AP

veličina teksta

Aa Aa

Američka sudija Ejndžel Keli danas je produžila nalog kojim se blokira administracija predsednika SAD Donalda Trampa da smanji sredstva grantova za naučna istraživanja, što bi moglo da ošteti budžete hiljada univerziteta i istraživačkih institucija.

Keli je na saslušanju u Bostonu rekla advokatu američkog Ministarstva pravde da će, ako planirani rezove stupe na snagu, "biti štete i to odmah", prenosi Reuters.

Rezovi su jedna od akcija koje je Tramp preduzeo od povratka na mesto predsednika 20. januara sa ciljem da se smanji federalna potrošnja, broj federalne radne snage i demontiraju veliki delovi američke vlade.

Sudija je izdala privremenu zabranu prilaska 10. februara koja je trebalo da istekne u ponedeljak i blokira Nacionalni zdravstveni institut (NIH) da nastavi sa rezovima.

Univerziteti i državni tužioci upozoravaju da bi rezovi naškodili hiljadama istraživačkih institucija i primorali mnoge da otpuštaju, zatvore laboratorije i zaustave neka klinička ispitivanja.

''Ovo novo obaveštenje o promeni stope imaće kataklizmične efekte na budžete univerziteta“, rekao je Adam Unikovski, advokat koji predstavlja Asocijaciju američkih univerziteta.

Države i grupe su tužile nakon što je NIH 7. februara objavio da će oštro smanjiti stopu po kojoj nadoknađuje istraživačkim institucijama "indirektne troškove" koji nisu direktno povezani sa ciljevima naučnog projekta.

Trampova administracija je saopštila da ograničava stopu kojom će nadoknaditi te indirektne troškove na 15 odsto, što znači da će za svakih 100 dolara finansiranja koje ide direktno u istraživanje, institucije dobiti dodatnih 15 dolara za režijske troškove.

Ta politika označila je iznenadnu promenu za univerzitete, čije su stope pregovarane direktno sa NIH-om i u proseku su iznosile oko 27 ili 28 odsto, a NIH je saopštio da bi ova politika uštedela oko četiri milijarde dolara.

Tokom saslušanja, Keli je pitala zašto Trampu ne bi trebalo dozvoliti da nastavi sa takvim smanjenjem troškova, s obzirom da je "jedan od razloga zašto su građani glasali za njega zato što je vodio kampanju za eliminisanje otpada, prevare i zloupotreba".

Pomoćnica državnog tužioca Masačusetsa Ketrin Dirks odgovorila je da se u predmetu ne radi o tome da li bi Tramp mogao da cilja na otpad i prevaru, već da li su akcije određene agencije u skladu sa zakonom.

Unikovski je rekao da je smanjenje stope prekršilo formulaciju zakona o finansiranju koji je usvojio američki Kongres koji od 2018. zabranjuje NIH-u da izvrši takvu promenu stope bez odgovarajućeg odobrenja.

Ta formulacija je usvojena nakon što je Trampova prva administracija 2017. predložila da se indirektna stopa ograniči na 10 odsto.

Keli je upitala advokata američkog Ministarstva pravde Brajana Lija da objasni šta je ovog puta bilo drugačije i zašto Tramp nije bio u mogućnosti da to uradi tokom prvog mandata.

Li je odgovorio da će ovaj put novac biti dozvoljeno preusmeren na finansiranje novih istraživačkih grantova, umesto da se jednostavno uštedi, prenosi Reuters.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet