Fokus

uživo KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Hamas oslobodio još tri izraelska taoca

Komentari

Autor: Euronews Srbija, BBC, Guardian

08/02/2025

-

11:05

KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Hamas oslobodio još tri izraelska taoca
KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Hamas oslobodio još tri izraelska taoca - Copyright Tanjug AP/Abdel Kareem Hana

veličina teksta

Aa Aa

Izraelske žrtve napada Hamasa nastaviće saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom (MKS) uprkos sankcijama koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp, izjavio je advokat žrtava. Izraelski ministar odbrane Izrael Kac naredio je načelniku vojno-obaveštajne službe Herciju Haleviju da ukori šefa vojno-obaveštajne službe zbog plana za Gazu. U međuvremenu, izraelske vazdušne snage izvele su opsežne napade na Liban, navodeći kao razlog to što je Hezbolah prekršio primirje. Direktor Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) sastaće se u Damasku sa sirijskim zvaničnicima.

Ključni događaji

  • Advokat žrtava: Izraelske žrtve će nastaviti da sarađuju sa MKS i posle sankcija SAD
  • Kac naredio Haleviju da ukori šefa vojno-obaveštajne službe zbog plana za Gazu 
  • Izrael napao Liban, tvrdi da Hezbolah krši primirje
  •  Hamnei: Iskustvo pokazalo da pregovaranje sa SAD nije ni mudro ni časno

Kako je protekao prethodni dan krize na Bliskom istoku pročitajte u jučerašnjem blogu. 

Euronews

 

Dešavanja na Bliskom istoku pratite uživo u našem blogu

11.25 Netanjahu: Izrael će odgovoriti na loš tretman talaca

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu danas je upozorio da će Izrael odgovoriti na loš tretman tri oslobođena izraelska taoca, koji na fotografijama izgledaju neuhranjeno i slabašno.

''Šokantne slike koje smo videli danas neće proći bez odgovora. Vlada će zajedno sa bezbednosnim zvaničnicima podržati njih i njihove porodice. Izrael je posvećen vraćanju svih talaca i nestalih'', rekao je Netanjahu.

Izraelska vojska je saopštila da su tri taoca, Eli Šarabi, Ohad Ben Ami i Or Levi, koje je Hamas oslobodio u Deir el-Balahu u centralnoj Gazi, prešli su na teritoriju Izraela u pratnji izraelskih vojnih i obaveštajnih službenika, prenosi Tajms of Izrael.

Očekuje se da će Izrael u toku dana osloboditi 183 palestinska zatvorenika, među kojima 18 koji služe doživotne kazne, 54 koji služe duge kazne i 111 pritvorenih u Pojasu Gaze od početka rata.

11.11 Taoci na izraelskoj teritoriji

Taoci Or Levi, Ohad Ben i Elija Šarabi nalaze se na izraelskoj teritoriji. Vraćeni taoci su trenutno na putu ka prvom prijemnom mestu u južnom Izraelu gde će se ponovo sastati sa članovima svojih porodica.

11.05 Vojnici IDF pretukli 70-godišnjeg oca palestinskog zatvorenika u raciji na Zapadnoj obali

Izraelske snage izvršile su racije u porodičnim kućama palestinskih zatvorenika koji bi trebalo da budu pušteni danas i pretukle 70-godišnjeg oca jednog od zatvorenika, prenela je Al Jazeera.

Izraelske snage upale su u kuću člana Revolucionarnog saveta Fataha Fahrija Bargutija u selu Kobar, severno od Ramale, na okupiranoj Zapadnoj obali, saopštila je Kancelarija za medije Udruženja palestinskih zatvorenika.

Navodi se da su izraelski vojnici pretukli Bargutija i upozorili ga da ne proslavlja puštanje na slobodu njegovog sina Šadija kasnije danas.

Istovremeno, izraelske snage su stavile nekoliko kuća na okupiranoj Zapadnoj obali ''pod opsadu'' i izvršili racije u nekoliko gradova, navodi katarska televizija.

Očekuje se da će Izrael u toku dana osloboditi 183 palestinska zatvorenika, među kojima 18 koji služe doživotne kazne, 54 koji služe duge kazne i 111 pritvorenih u Pojasu Gaze od početka rata.

Tanjug AP/Majdi Mohammed

 

10.48 Hamnei se u Teheranu sastao sa liderima Hamasa

Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei danas se u Teheranu sastao sa vršiocem dužnosti lidera Hamasa Halilom al Hajom i još dvojicom lidera te palestinske grupe, prenosi IRNA.

Sastanku su prisustvovali i zvaničnici Hamasa Mohamed Darviš i Nizar Avadalah.

Portparol ministarstva spoljnih poslova Irana Esmail Bagaei je u četvrtak rekao da Teheran neće prihvatiti predlog američkog predsednika Donalda Trampa o prisilnom raseljavanju Palestinaca iz Pojasa Gaze i naveo da je to plan ''cionističkog režima da ukloni Palestince''.

Izvori su za Reuters rekli da je Iran voljan da pregovara sa američkom administracijom ukoliko Tramp ''obuzda'' Izrael.

profimedia

 

10.20 Hamas predao još tri taoca

Hamas predao još tri izraelska taoca Crvenom krstu. Vozila Crvenog krsta kreću se trenutno ka izraelskoj granici odakle će taoce do Tel Aviva prevesti helikopteri. Izrael će zauzvrat osloboditi 183 palestinska zatvorenika.

08.20 Hamas: Nadamo se da Trampove reči o raseljavanju Palestinaca nisu ozbiljne

Hamas se nada sa izjava američkog predsednika Donalda Trampa o raseljavanju Palestinaca nije ozbiljna, rekao je danas zvaničnik tog palestinskog pokreta Sami Abu Zuhri i poručio da ta grupa neće dozvoliti američkim snagama da uđu u Pojas Gaze.

Abu Zuhri je u intervjuu turskom listu "Hurijet" naveo da su Trampove izjave o slanju američkih trupa u Gazu "apsurdne" i da "vređaju palestinski narod".

"Godinama se borimo da proteramo izraelskog okupatora i naravno da nećemo dozvoliti nikakvu novu okupaciju. Mi vidimo Trampove izjave kao nepravedne i uvredu za naš narod i nećemo dozvoliti Trampovim snagama da uđu u Gazu ni pod kojim okolnostima“, rekao je on.

Abu Zuhri je rekao i da Trampove izjave u vezi sa prelaskom Gaze pod kontrolu SAD i raseljavanjem naroda odražavaju "rasistički diskurs, praksu etničkog čišćenja i korak cionističke zločinačke mašine".

Naglasio je da "američka administracija pokušava da uradi nešto što izraelski premijer Benjamin Netanjahu nije uspeo da uradi".

Abu Zuhri je rekao da je Hamas "posebno zadovoljan što su susedne zemlje poput Jordana i Egipta kategorički odbile Trampov predlog".

Istakao je da u tom kontekstu Hamas predlaže uspostavljanje saveza koji bi se suprotstavo Trampovom stavu i "sprečio ga u pokušaju da samostalno upravlja i napadne Gazu".

profimedia

 

08.12 Pentagon: SAD planiraju prodaju oružja Izraelu od 7,4 milijarde dolara

Sjedinjene Američke Države planiraju da prodaju vojna sredstva Izraelu u vrednosti od 7,4 milijarde dolara (oko 7,16 milijardi evra), koja će uključivati rakete i municiju, saopštio je Pentagon.

Kako se navodi, Stejt department je odobrio paket vredan 6,75 milijardi dolara koji uključuje municiju i komplete za navođenje, preneo je Reuters.

Takođe je detaljno naveden dogovor od 660 miliona dolara za prodaju "paklenih raketa", za koje bi glavni dostavljač bila američka kompanija "Lokid Martin".

Za prodaju oružja potrebno je odobrenje Predstavničkog doma i komiteta Senata.

Administracija bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena obavestila je Kongres o predloženoj prodaji oružja Izraelu u vrednosti od osam milijardi dolara u januaru, potvrdila su tada dva američka zvaničnika, pre nego što je novi američki predsednik Donald Tramp preuzeo dužnost, 20. januara.

Tanjug/AP/Pablo Martinez Monsivais

 

08.06 Hamas danas oslobađa tri izraelska taoca u zamenu za 183 palestinska zatvorenika

Palestinska militantna grupa Hamas objavila je imena tri izraelska taoca koje će danas osloboditi u zamenu za 183 palestinska zarobljenika u okviru sporazuma o prekidu vatre i oslobađanju talaca sa Izraelom.

Kako je saopštila Hamasova pres služba, danas će biti oslobođeni Ohad Ben Ami (56) i Eli Sharabi (52), koji su oteti iz kibuca Be'eri tokom Hamasovog napada 7. oktobra 2023, kao i Or Levi (34), koji je otet s glazbenog festivala Nova.

U saopštenju se navodi da će Izrael osloboditi 183 palestinska zatvorenika, među kojima 18 koji služe doživotne kazne, 54 koji služe duge kazne i 111 pritvorenih u Pojasu Gazi od početka rata, prenosi Reuters.

To je poslednja razmena u okviru prve faze primirja koje je počelo 19. januara, a do sada je vraćeno 13 izraelskih talaca i pet tajlandskih radnika otetih tokom napada Hamasa, kao i 583 palestinska zatvorenika.

Pregovori o drugoj fazi sporazuma o primirju počeli su ove nedelje sa ciljem da se vraćanjem preostalih talaca i pristankom na potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze u dođe do konačnog kraja rata.

Naoružani napadači predvođeni Hamasom napali su Izrael 7. oktobra 2023, ubivši oko 1.200 ljudi i zarobivši više od 250 kao taoce.

Kao odgovor, Izrael je pokrenuo vazdušni i kopneni rat u Gazi u kojem je ubijeno više od 47.000 Palestinaca.

Tanjug AP/Lucy North/PA via AP

 

07.58 Direktor Organizacije za zabranu hemijskog danas sa Al Šarom

Direktor Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCV) Fernando Arijas sastaće se u Damasku sa sirijskim zvaničnicima.

On će se sastati sa sirijskim predsednikom Ahmedom Al Šarom i ministrom spoljnih poslova Asadom Hasanom Al Šibanijem, preneo je Rojters pozivajući se na dva neimenovana izvora.

Kako navodi agencija, direktor OPCV putuje u Siriju kako bi obnovio sarandnju nakon zatagenutih odnosa koji su vladali za vreme vladavine bivšeg predsednika te zemlje Bašara al Asada.

07.26 Advokat žrtava: Izraelske žrtve će nastaviti da sarađuju sa MKS i posle sankcija SAD

Izraelske žrtve napada Hamasa koji je pokrenuo rat u Gazi i dalje će sarađivati sa Međunarodnim krivičnim sudom (MKS) čak i nakon što je predsednik SAD Donald Tramp uveo sankcije tom tribunalu, izjavila je advokat žrtava i porodica žrtava Jael Vias Gvirsman. Sankcije su odmazda za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg šefa odbrane Joava Galanta, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Gazi, preneo je "Reuters".

Tužilac MKS-a takođe istražuje napade koje je predvodio Hamas 7. oktobra 2023. u kojima je poginulo 1.200 ljudi, prema izraelskim podacima. Tužioci su tražili naloge za hapšenje trojice lidera Hamasa zbog zločina, ali su svi ubijeni u proteklih 16 meseci rata u Gazi, prema navodima Izraela i Hamasa.

Iako će sankcije iskomplikovati odnose sa MKS, izraelske porodice žele da nastave da mu se obraćaju u sklopu napora za traženje pravde, rekla je Jael Vias Gvirsman, advokat koji zastupa preko 350 žrtava i porodica žrtava.

"Sankcije bi mogle da zakomplikuju komunikacijske kanale između izraelskih građana i suda, ali žrtve su sve više posvećene direktnom kontaktu sa sudom i traženju pravde koju zaslužuju", kazala je Gvirsman u intervjuu za "Reuters"

07.13 Kac naredio Haleviju da ukori šefa vojno-obaveštajne službe zbog plana za Gazu 

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac naredio je načelniku Generalštaba Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Herciju Haleviju da ukori načelnika Uprave vojno-obaveštajne službe Šlomi Bindera, nakon što je u televizijskom izveštaju citiran da upozorava na posledice planova predsednika SAD Donalda Trampa vezane za Pojas Gaze.  

Kanal 13 je sinoć objavio da je Binder rekao da bi Trampov plan o raseljavanju Palestinaca iz Pojasa Gaze radi ponovne izgradnje mogao dovesti do eskalacije nasilja na Zapadnoj obali, preneo je Tajms of Izrael.

07.02 Izrael napao Liban, tvrdi da Hezbolah krši primirje

Izraelske vazdušne snage izvele su talas opsežnih napada duboko u Libanu. Izraelska vojska je kao glavni razlog za ove napade navela to što militantna grupa Hezbolah navodno krši primirje, uključujući pokušaj krijumčarenja oružja na libansku teritoriju preko granice sa Sirijom, preneo je Jerusalem post.

Osim toga, Hezbolah je, prema tvrdnjama IDF-a pokušao da izgradi infrastrukturu u oblastima koje su napadnute. Napadnute su dve lokacije gde je pronađeno oružje u blizini reke Litani.

Prekid vatre između Izraela i Hezbolaha ostaće na snazi do 18. februara, osim ako se se dogovori novo produženje.

Komentari (0)

Svet