Ragozin za Euronews Srbija: Zapad došao do trenutka gde ne može mnogo da uradi kako bi promenio stav ruskog rukovodstva
Komentari24/01/2025
-22:08
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću bio je povod liderima sa druge strane okeana da preispitaju brojna pitanja. Među njima je odnos Evropske unije i Sjedinjenih Država, pitanje jedinstvene evropske bezbednosti i okončanje sukoba u Ukrajini.
Premijer Poljske Donald Tusk, zemlje koja predsedava Evropskom unijom narednih šest meseci, govorio je u Evropskom parlamentu o odnosima između Evrope i Amerike.
"U prošlosti smo bili kreativni i hrabri, imali smo puno snage. Setimo se Aleksandra Velikog, Kolumba i Vikinga koji su otkrili Ameriku. To je naša istorija i to je Evropa. A sada je zabava završena. Vreme kada je sve bilo lako se završilo. Danas novi predsednik Sjedinih Država govori da Evropa treba da podnese sopstveni deo tereta za sostvenu bezbednost. Samo saveznik može poželiti svom savezniku da bude snažniji. To nije nešto što bi rekao protivnik Evrope", naveo je Donald Tusk.
A, o potrebi jedinstvene bezbednosne politike govorio je i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski
"Treba nam jedinstvena evropska bezbednost i odbrambena politika i sve evropske zemlje moraju da budu spremne da potroše koliko treba, ne onoliko koliko su navikle tokom godina zanemarivanja. Ako treba da se izdvoji pet odsto, neka bude toliko. Evropi treba sopstvena verzija gvozdene kupole. Ne možemo da se uzdamo u dobru volju nekoliko prestonica, bilo da je to Vašington, Berlin, Pariz, London ili Rim. I da se uzdamo u nekog zamišljenog demokratu u Moskvi jednom kada Putina ne bude", obrazložio je je Volodimir Zelenski.
Danas se i predsednik Rusije oglasio o potencijalnom sastanku sa Trampom i eventualnim pregovorima.
"Bolje je da se sastanemo i mirno porazgovaramo o svemu što je u našim uzajamnim interesima, bazirano na realnosti. Spremni smo, ali to zavisi od odluka sadašnje administracije. Nas dvojica smo uvek imali poslovan, pragmatičan odnos pun poverenja. Ne bih mogao da se ne složim da bi, da mu nisu ukrali pobedu 2020, kriza u Ukrajini bila izbegnuta. A što se sankcija tiče, sumnjam da će doneti odluke koje štete američkoj ekonomiji. On nije samo pametan, već i vrlo praktičan čovek", rekao je Putin.
O navedenim porukama u kontekstu okončanja sukoba na istoku Evrope, za Euronews Srbija govorio je novinar Leonid Ragozin iz Rige.
"Ne vidim nikakvu strategiju u Trampovim izjavama. Mislim da on jednostavno priča svašta. On nekad deluje kao da preti Rusiji, nekad deluje da preti Ukrajini, tako da nije jasno šta zapravo želi da uradi. Njegova prognoza da će se mir uskoro staviti u roku tri meseca, to je njegova prognoza, ali deluje da on lično ne zna kako to da postigne", objašnjava Ragozin.
Ragozin objašnjava kompleksnu situaciju na terenu i ističe ruske uspehe na frontu.
"Postoji ta realnost na terenu, bez obzira šta političari govore, bilo je u Sjedinjenim Državama Rusije i Ukrajine, ruske trupe nadiru širom fonta, ukrajinske snage nemaju dovoljno ljudstva i ovo nadirenje se ubrzava tako da nije jasno da li postoji neki način na kojim bi moglo da se spreči kraj rata, osim nečega što je slično završetku rata po Putinovim pravilima. Dakle, okvir je neki Istanbulski ugovor plus teritorije koje je Rusija od 2022. godine okupirala" kaže Ragozin i nastavlja:
"Tako da se dosta priča o zapadnim mirovnjacima ili o snažnim garancijama bezbednosti u Ukrajini ili o tome da Ukranija zadrži veliku vojsku. Ali Rusi su naveli ono što žele u Ukrajini veoma jasno i nije verovatno da će Trampova administracija ili predsednika Zelenskog moći da ih ubede u nešto drugo. Ima dosta pretnji sa različitih strana, ali kada su u pitanju mirovni pregovori na kraju krajeva, i pored svih ovih pretnji i celokupnog arsenala sankcija koji je upotrebljen već do sada protiv Rusije, nije jasno koje još metode mogu da se primene da bi se Putin naterao na nešto povoljniji dogovor sa Ukrajinom"
Komentarišući Trampove izjave, sagovornik misli kako sankcije višu nisu delotvorne, kao ni vojna podrška kolektivnog zapada Ukrajini.
"On je to rekao, ali on govori dosta toga. Dakle, ima ljude u svom timu koji su možda upućeniji u međunarodno politiku nego što je on i koji će mu možda dati neke bolje savete. Prema stručnjacima, deluje kao da je Zapad potpuno izgubio priliku da uvede još neke sankcije koje bi mogle da promene ponašanje ruskog rukovodstva. Postoje još neke sankcije, recimo termonuklerne sankcije koje bi uticale na Rusiju, ali u isto vreme bi uticale na ekonomsku stabilnost celog sveta i mogle bi da uznemire druge velike grače, naročito Kinu. Tako da je ovo veoma delikatna igra i po svemu sudeći Zapad je došao do jednog trenutka gde ne može mnogo toga da uradi ni ekonomski ni vojno kako bi promenio stav ruskog rukovodstva", naveo je Ragozin.
Celu emisiju Euronews Svet pogledajte u videu ispod:
Komentari (0)