Fokus

Veliki povratak Donalda Trampa: Pobedio je Kamalu Haris uprkos sudskim procesima i dva neuspela atentata

Komentari

Autor: Euronews Srbija

07/01/2025

-

20:05

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Izbori u Sjedinjenim Državama uvek su glavna tema zbog njihovog uticaja na svet. Izbori 2024. po tome nisu bili izuzetak, pošto pobeda Donalda Trampa sa sobom donosi nove elemente u odnosima sa glavnim američkim konkurentima, ali i saveznicima. 

Uprkos želji Džoa Bajdena da ostane lice demokrata i republikanaca, da Donald Tramp ne bude ponovo kandidat, predsednička trka se svela na dva slova. Odlazeći predsednik je u toku kampanje pozornicu prepustio potpredsednici Kamali Haris, nakon lošeg nastupa na TV duelu sa Donaldom Trampom, kada je dovedeno u pitanje njegovo zdravlje. 

Kandidaturu Donalda Trampa su pratili sudski procesi i dva neuspela atentata. 

"Mislim da sam čuo da je neko rekao da je to 900, možda malo više od 900 mitinga i znate, retko kada me uhvate da napravim čak i malu grešku. Prolazim kroz miting, za mitingom i onda kažem nešto pogrešno. Oni kažu da sam kognitivno oslabljen. Ne, ja ću vam reći kada se to desi", rekao je Tramp. 

Kamala Haris je dala vetar u leđa demokratskoj stranci i po anketama je konstantno bila ispred Trampa. Takođe je dobila javnu podršku bivših predsednika Baraka Obame i Bila Klintona, ali na kraju je doživela poraz u svim kolebljivim državama. 

"Moramo prihvatiti rezultate ovih izbora. Razgovarala sam sa izabranim predsednikom Trampom i čestitala mu na pobedi. Takođe sam mu rekla da će mu pomoći njegovom timu tokom tranzicije, da ćemo se angažovati na mirnoj predaji vlasti. Osnovni princip američke demokratije je da kada izgubimo izbore, prihvatimo rezultate", rekla je Haris. 

Tanjug/AP/J. Scott Applewhite

 

Tramp je prethodne četiri godine proveo osporavajući rezultate iz 2020. godine, zbog čega je među američkim građanima nastala izrazita društvena podela. 

"Mnogo je podela i to nema veze s njim. To su jednostavno ljudi, oni nisu informisani, ne žele da se informišu, ne žele da istražuju. Znate, svi sada pričaju o tom projektu 2025. Mislim da je projekat 2025 laž", rekla je Vianet Vargas, koja je glasala za Trampa. 

Sa druge strane pristalice demokrata veruju da je u pitanji privremeni poraz. Jedna od njih je Ševon Arlin-Bredli, koja je glasala za Bajdena.

"Bukvalno je polovina naše zemlje glasala za jedan način života, a druga polovina za drugi. Oseća se u nekim aspektima kao privremeni poraz, ali ne i dugoročni. Verujemo da će ovo biti poput feniksa koji se uzdiže", rekla je Arlin-Bredli. 

Uloga Ilona Maska

Još jedna novina jeste pojava Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, koji je prema nekim procenama uložio više od 250 miliona dolara u Trampovu kampanju.

Tanjug/Ap/Eric Gay/Profimedia

 

Kod mnogih postoji bojazan od prevelikog uticaja oligarha IT sveta, s obzirom na to da nije demokratski izabran.

"Tramp se proglasio prijateljem sveta kriptovaluta i očekuje se da će one napredovati pod njegovim vodstvom. Tesla takođe beleži dobre rezultate. Ilon Mask vodi tu kompaniju i snažan je Trampov saveznik. Gubitnici uključuju kompanije za zelenu energiju za koje se ne očekuje da će uspevati pod drugom Trampovom administracijom", rekao je Set Sutel iz agencije AP. 

U svetu geopolitike se takođe već osećaju promene. Dok zapadna Evropa strepi zbog rata u Ukrajini, Trampov odabir sekretara govori da će naredne četiri godine fokus biti Kina.  

Komentari (0)

Svet