Misteriozni dronovi na nebu iznad SAD izazvali paniku i teorije zavere: Tramp tvrdi da vojska "zna o čemu se radi"
Komentari17/12/2024
-19:43
Uz sve brže rastuće teorije zavere, američke vlasti su pozvane da hitno daju objašnjenja - ko ili šta se krije iza desetina misterioznih svetlosnih pojava na nebu koje su viđene na istočnoj obali SAD-a i proširile se na druge oblasti?
Uprkos tome što FBI tvrdi da građanima ne preti nikakva opasnost po bezbednost, niko do sada nije mogao da pruži uverljivo objašnjenje za neidentifikovane leteće objekte - koji se opisuju da su "velikih dimenzija, gotovo kao džip", i koje su od novembra viđene u Nju Džersiju, Njujorku, Konektikatu, Pensilvaniji, Masačusetsu, Virdžiniji i na drugim mestima.
Potencijalno objašnjenje o tome šta predstavljaju ti objekti zabeleženi na američkom, i u nekoliko slučajeva evropskom nebu, izaziva razne teorije zavere, a mnogi govore i o vanzemaljskoj tehnologiji i razvijaju maštovite scenarije. Ali, koji su najverovatniji scenariji koje američke vlasti trenutno razmatraju?
Psihološke operacije ili špijunaža?
Uprkos tome što ne postoje dokazi koji ukazuju na to da se radi o organizovanoj operaciji slanja dronova u špijunske svrhe ili u u okviru psy ops da bi se izazvala panika među američkim stanovništvom od strane neke druge zemlje (kao što su Rusija, Iran, Kina, Severna Koreja), kao što je to bio kineski balon, neki podržavaju ovu teoriju. Iako su algoritmi protivvazdušne odbrane i radari SAD fokusirani na otkrivanje balističkih raketa i aviona, dronovi se ne detektuju lako zbog čega će se u određenim oblastima postaviti akustični detektori.
Osim istočnih obala SAD, bespilotne letelice nepoznatog identiteta zabeležene su i u blizini američke vazduhoplovne baze u Nemačkoj početkom decembra, a mesec dana ranije prijavljeni su letovi nepoznatih dronova iznad četiri vojne baze SAD-a u Ujedinjenom Kraljevstvu. Takođe, jedan kineski građanin je uhvaćen jer je puštao bespilotnu letelicu iznad svemirske baze Vandenberg u Kaliforniji. Brojne bespilotne letelice navodno su primećene u blizini vazduhoplovne baze Lengli u Virdžiniji tokom prošle godine, dok je američko-kanadska Komanda za severnoameričku vazduhoplovnu odbranu izvestila u oktobru da je od 2022. godine zabeleeno oko 600 neovlašćenih upada bespilotnih letelica iznad američkih vojnih objekata.
Međutim, nisu u pitanju samo vojne instalacije. Dan pre nego što je američa mornarica potvrdila da su neidentifikovani dronovi neovlašćeno upali u vazdušni prostor baze u Nju Džersiju, guverner Merilenda je 12. decembra prijavio da je video desetine dronova iznad svog doma, dok su slična zapažanja prijavljena i na drugim "osetljivim" mestima.
Masovna histerija?
Koliko god to neverovatno zvučalo, mnogi stručnjaci sugerišu da budemo oprezni po ovom pitanju jer ne isključuju mogućnost da se radi o fenomenu masovne histerije. Drugim rečima, neki ljudi su možda stvarno videli dronove, a zatim su bilo koju drugu svetlost na nebu pripisali tome. U mnogim slučajevima, istču američki stručnjaci, svetla koja se zabeleže na nebu i prijave građane koji tvrde da vide bespilotne letelice, zapravo mogu biti bespilotne letelice na redovnim, planiranim letovima.
Lako je zbuniti se, ukoliko niste stručnjak, u zemlji gde FAA (Federalna služba za kontrolu letenja) upravlja sa više od 45.000 letova dnevno na skoro 30 miliona kvadratnih milja vazdušnog prostora SAD-a. Ovo je i osnovni scenario FBI-ja koji smatra da se radi o slučajevima "pogrešne identifikacije" gde javnost pogrešno tumači letove legitimnih, malih aviona i zamenjuje ih dronovima.
"Vladini zvaničnici izjavili su da je moguće da ne postoje stvarni bespilotni avioni u mnogim od izveštaja o pojavama. Savetnik za nacionalnu bezbednost u Beloj kući, Džon Kirbi rekao je da su mnoge od tih pojava zapravo bespilotne letelice koje lete legalno.
Šala?
U SAD postoji više od 800.000 registrovanih dronova, ali i veliki broj neregistrovanih koji zbog svoje veličine nisu u obavezi da emituju identifikacione signale. Američke vlasti ne isključuju mogućnost da se radi o organizovanoj šali od strane grupe ili grupa vlasnika dronova koji lete noću kako bi ih "prikazali kao svetla na nebu".
Tajni testovi?
"Vojska zna", rekao je novoizabrani predsednik Tramp koji poziva na obaranje dronova koji se zabeleže na nebu, dok je kongresmen iz Nju Džersija Kris Smit postavio "ozbiljniju" hipotezu da bi moglo da se radi o testiranju američkih dronova ili sistema PVO.
"Neuhvatljivi manevri ovih bespilotnih letelica sugerišu postojanje naprednih vojnih snaga, što postavlja pitanje da li su razvijeni da testiraju naše odbrambene sposobnosti - ili, još gore, od strane nasilnih diktatura, možda čak Rusije, Kine, Irana ili Severne Koreje", izjavio je. Predstavnik američkih Oružanih snaga je demantovao da se radi o testiranju novih tehnologija. Uostalom, ako se radi o novim američkim vojnim dronovima, onda bi ovi testovi bili krajnje neuspešni, s obzirom na to da nisu baš toliko nevidljivi, ironično su komentarisali stručnjaci.
Letovi komercijalnih dronova
Kao i u drugim zemljama, tako i u SAD-u, i to naravno u većem obimu, deluje mnogo kompanija koje koriste dronove za transport i isporuke dobara i proizvoda. Nije isključeno da se mnogi od zabeleženih pojava odnose na dronove koji obavljaju takve dostave u naseljenim područjima ili se testiraju za nešto slično, a možda i mapiraju oblasti u kojima će raditi.
Bez obzira na to šta je istina, američke vlasti za sada ostavljaju kao "poslednju opciju" mogućnsot obaranja tih dronova. Pošto, bar za sada, ne postoji opasnost po stanovništvo, a stručnjaci objašnjavaju da bi obaranje ovih bespilotnih vazduhoplovnih sredstava predstavljalo veliki rizik po građane i objekte na tlu zbog pada krhotina.
Komentari (0)