Više od 78.000 izbeglica iz Nagorno-Karabaha stiglo u Jermeniju, Pašinjan: To je put u jednom pravcu
Komentari28/09/2023
-23:13
Više od 78.000 izbeglica iselilo se u Jermeniju iz Nagorno-Karabaha do večeras, izjavila je Nazeli Bagdasarjan, portparolka jermenskog premijera Nikola Pašinjana.
"Od 22.00 sata, 78.354 prisilno raseljenih Jermena je ušlo u Jermeniju iz Nagorno-Karabaha", navela je ona na Fejsbuku, preneo je TASS.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan veruje da u Nagorno-Karabahu za nekoliko dana neće više biti Jermena.
"Analize pokazuju da narednih dana neće biti Jermena u Nagorno-Karabahu. To je direktni čin etničkog čišćenja i deportacije, na koje smo dugo upozoravali međunarodnu zajednicu", rekao je Pašinjan na sastanku vlade.
Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana odbacilo je optužbe Pašinjana da azerbejdžanske vlasti sprovode etničko čišćenje u Nagorno-Karabahu.
"Odbacujemo izjavu jermenskog premijera Nikola Pašinjana da su jermenski stanovnici regiona Karabah u Azerbejdžanu navodno podvrgnuti etničkom čišćenju", navodi se u saopštenju.
Predsednik samoproglašene Republike Nagorno-Karabah Samvel Šahramanjan potpisao je ukaz o raspuštanju svih institucija od 1. januara iduće godine, saopštile su vlasti tog većinski jermenskog regiona.
Ta samoproglašena republika će od tog datuma prestati da postoji, navodi se u ukazu, prenosi agencija RIA Novosti.
U dokumentu se ističe da je to urađeno na osnovu prioriteta osiguranja fizičke bezbednosti i vitalnih interesa naroda Nagorno-Karabaha, kao i uzimajući u obzir sporazum sa Azerbejdžanom koji je postignut uz posredovanje ruskih mirovnih snaga.
Stanovništvo Nagorno-Karabaha, uključujući i ono koje se nalazi van njegovih granica, poziva se da se upozna sa uslovima reintegracije koje će obezbediti Azerbejdžan, kako bi u budućnosti samostalno odlučivalo o mogućnosti ostanka u regionu.
Uredba je stupila na snagu odmah po objavljivanju.
Azerbejdžan je 19. septembra pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu, nazvavši je "antiterorističkim merama lokalne prirode" za obnavljanje ustavnog poretka u regionu.
Jerevan je ove akcije okarakterisao kao agresiju, rekavši da u Nagorno-Karabahu nema jermenskih jedinica.
Dan kasnije, uz posredovanje ruskih mirovnih snaga, postignut je sporazum o prekidu vatre, a među uslovima primirja je posebno istaknuto razoružanje jermenskih formacija.
U azerbejdžanskom gradu Jevlahu 21. septembra održan je sastanak predstavnika karabaških Jermena sa delegacijom Azerbejdžana, posvećen integraciji regiona u Azerbejdžan.
Komentari (0)