Ðurić: Odnosi Srbije i SAD u konstantnom usponu
Komentari12/06/2022
-23:19
Ambasador Srbije u SAD Marko Ðurić izjavio je da su odnosi dve zemlje u kontinuiranom usponu i da je pred njihovim partnerstvom velika i obostrano korisna budućnost.
"Odnosi Srbije i SAD zasnovani su na 140 godina dugoj tradiciji, neraskidivim vezama stotina hiljada američkih Srba sa maticom, političkim, ekonomskim, prosvetnim, kulturnim i naučnim vezama. Zajednički radimo i na prevazilaženju nasleđa devedesetih i želja nam je da odnose vratimo na staze stare slave", naveo je Ðurić u intervjuu za sutrašnje izdanje Politike.
Ðurić je istakao da je nedavno predsedniku SAD Džozefu Bajdenu preneo poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića da poseti Srbiju i izrazio uverenje da će do te posete doći u narednom periodu.
"Predsednik Bajden i predsednik Vučić održavaju veoma dobru ličnu komunikaciju. Podsetio bih i na nedavno pismo predsednika Bajdena našem predsedniku, koje možda nije dobilo dovoljno medijske pažnje, a koje je bilo sadržinski vidno više od rutinske čestitke", izjavio je Ðurić.
On je dodao da je za Srbiju veoma koristan i lični odnos dvojice državnika koji su izgradili mnogobrojnim susretima na multilateralnim skupovima, kao i tokom bilateralnih poseta Bajdena Srbiji u vreme njegovog mandata kao potpredsednika SAD.
Optimista po pitanju odnosa Srbije i SAD
"Optimista sam po pitanju odnosa Srbije i SAD. Spoljna politika velikih sila menja se postepeno i proporcionalno međusobnim interesima, ali i uloženom trudu na tome da oni budu usklađeni. Srbija se danas ozbiljno trudi oko ovog odnosa. Tokom svoje dosadašnje službe u SAD svedok sam povećane pažnje i interesa za Srbiju, kao i za produbljivanje naših veza širom političkog spektra u Vašingtonu", dodao je Ðurić.
Ðurić ocenjuje da je prvi mandat predsednika Srbije Vučića "uticao u definišućoj meri na razvojni put Srbije u našem vremenu, te da je promenio paradigmu i fokus srpske politike i usmerio političku debatu sa jednovekovnih rasprava o ideologiji, identitetu i teritoriji na ekonomski i infrastrukturni, ali i tehnološki razvoj i napredak u de fakto svim segmentima društva".
"Zbog toga smatram da je u prvom mandatu predsednik Vučić dao odlučujući doprinos izgradnji temelja nove, podmlađene Srbije koja je u nastajanju. Nakon decenije njegovog preovlađujućeg uticaja na politiku u Srbiji, postavljen je novi standard kada je reč o odgovornosti u odnosu prema državi za sve eventualne pretendente ili buduće nosioce državne vlasti. To je moje lično mišljenje. Politički merodavnu ocenu dosadašnjeg mandata predsednika Vučića, međutim, dao je narod trećeg aprila", izjavio je Ðurić.
Komentarišući učinak posete premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija Vašingtonu, Ðurić je ocenio da je on "pokazao zavidnu količinu nervoze zbog srpskog lobiranja i prisustva u centrima u kojima su on i njegovi istomišljenici dugo imali monopol nad borbom za podršku SAD" i dodao da bi bilo "mnogo zdravije" da je Kurti razumevanje koje SAD imaju za Srbiju i za njen oporavak doživeo kao pozitivne za ceo region.
Komentari (0)