Politika

Kraj godine rok za formiranje ZSO na Kosovu: Da li će Srpska lista napustiti institucije?

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Anđelka Ćup

18/12/2021

-

21:40

Euronews TV

veličina teksta

Aa Aa

Srpska lista je samo dan uoči oktobarskih lokalnih izbora na Kosovu odlučila da na njih izađe, ali i najavila izlazak iz kosovskih institucija ukoliko ne bude formirana Zajednica opština sa srpskom većinom, dogovorena još 2013. godine u okviru Briselskih sporazuma.

"Kraj godine je zadnji rok kada Zajednica srpskih opština mora da bude formirana, jer ukoliko do tog datuma ne bude formirana, kao što sam pre napomenuo, napustićemo sve institucije na svim nivoima", rekao je predsednik Srpske liste Goran Rakić.

Čini se da Rakićeve izjave, međutim, nisu preterano uznemirile kosovsku vladu. Kosovski premijer Aljbin Kurti je rekao da "asocijacija opština sa srpskom većinom, kao monoetnička, nije u skladu sa Ustavom Republike Kosova".

Srbi više nisu jezičak na vagi u ovom skupštinskom sazivu, ali zato kosovski ustav garantuje mesto jednom ministru iz srpske zajednice.

"Hipotetički govoreći, ukoliko bi došlo do takvog jednog scenarija izlaska Srpske liste iz institucija, došlo bi faktički do obaranja vlade na Kosovu, a to je nešto što je sasvim sigurno nije u interesu ni jednoj, ni drugoj strani", smatra Miodrag Milićević iz NVO “Aktiv” Kosovska Mitrovica.

"Posledice bi bile nesagledive, tako da smo došli u jednu situaciju da takvom jednom izjavom ne mogu da nastave dalje, a ne mogu da se vrate nazad. Mislim da je potrebno smiriti strasti, deskalirati situaciju, vratiti se pregovorima", kaže koordinator Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić.

Četiri najave o napuštanju institucija

Pregovori ne donose rezultate, baš kao što ih nisu donele ni dosadašnje najave Srpske liste da će napustiti institucije u Prištini, a bilo ih je još četiri. Prva je bila posle hapšenja Marka Đurića, zbog, kako je tada rečeno, kršenja međunarodnih sporazuma i prava Srba. Druga zbog uvođenja stopostotnih taksi na srpsku robu.

Treća ukoliko članu Predsedništva Srpske liste, Ivanu Todosijeviću, bude potvrđena presuda na dve godine zatvora zbog njegove izjave u vezi sa Račkom i četvrta kao nešto blaže upozorenje da će se razmotriti mogućnost napuštanja institucija ukoliko Priština jednostrano odluči da ne ispuni potpisane obaveze.

Ništa, osim ukidanja taksi, se nije promenilo, a Srbi nisu napustili svoje pozicije.  

"Naravno, svedoci smo da do toga nije došlo, niti će doći jer je politički interes daleko širi u odnosu na jedan protestni izlazak iz institucija, pogotovu imajući u vidu činjenicu da je proces dijaloga bez obzira na zastoj i mnogobrojna neslaganja ipak negde pokrenut", kaže Milićević.

Euronews Srbija/Printskrin

 

Osim najava izlaska, bilo je i zamrzavanja učešća Srpske liste u institucijama, zbog smene minstrra Aleksandra jablanovića, uvođenja taksi, usvajanja Zakona i Statuta o Trepči, hapšenja Marka Đurića.

"Iskustvo sa njima, oni se uvek zamrznu kada dođe zima, a odmrznu se kada dođe proleće, onda kada njihov mandat ističe i ne primaju finansijska sredstva", rekla je potpredsednica kosovske vlade Emilija Redžepi.

"Nama preostaje kao javnosti da ih podsećamo na rok i da očekujemo da kao odgovorna kako pretenduju da budu i kako sami za sebe kažu, politčka i jedina, kako kažu, politička stranka Srba sa Kosova i Metohije, to obećanje ispune. Nije realno, s obzirom da je prvi rok već prošao, ali čekajmo 31", kaže Tatjana Lazarević, urednica portala Kossev.

I dok javnost čeka 31, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković je posle poslednjeg sastanka sa prištinskom stranom u Briselu, ublažio retoriku predsednika Srpske liste, rekavši da ta stranka ne razgovara jezikom ultimatuma, već da je Rakićeva izjava o napuštanju institucija bila poruka srpskog naroda posle upada kosovskih specijalaca na sever. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija