Politika

Đurđev: Tramp je carinski maher na globalnoj sceni

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/04/2025

-

14:54

Đurđev: Tramp je carinski maher na globalnoj sceni
Đurđev: Tramp je carinski maher na globalnoj sceni - Copyright Privatna arhiva

veličina teksta

Aa Aa

"SAD su 2024. godinu završile sa ogromnim trgovinskim deficitom od čak 917 milijardi dolara, pri čemu Kina učestvuje sa 263 milijarde, Meksiko sa 179, a Evropska unija sa 161 milijardom dolara. Privatna potrošnja dostigla je 19,8 biliona dolara, dok se vrednost uvezene robe popela na 3,3 biliona, uključujući i proizvode američkih kompanija poput Appla – čiji se gotovo svi ajfoni sklapaju u Kini. Procenjuje se da će nove carine uvoznike koštati dodatnih 714 milijardi dolara, što će se neminovno preliti na potrošače", kaže Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige.

"Šta to znači za prosečnog Amerikanca? Cene će porasti, inflacija će dobiti novi zamah", ali kako Đurđev ističe: "ukupan efekat tarifnih mera verovatno neće preći 4 odsto ukupne privatne potrošnje. Najviše će poskupeti proizvodi poput ajfona, za koje ne postoji realna alternativa. Sa druge strane, u sektorima gde postoje domaći konkurenti – poput automobila – očekuje se pad uvoza i rast domaće proizvodnje."

"Koji su Trampovi ciljevi? Njegov prioritet je postizanje brzih, vidljivih rezultata do izbora 2026. godine. Iako je povratak fabrika u SAD dugoročan i kompleksan proces, Tramp računa na brze poene kroz smanjenje trgovinskog deficita, pritisak na strane partnere da kupuju više američke robe, kao i kroz punjenje državne kase zahvaljujući uvoznim dažbinama", kaže on. 

"Šta će se desiti sa globalnom ekonomijom? Zemlje koje zavise od američkog tržišta – poput Evrope, Meksika, Kine i Japana – biće izložene ozbiljnim pritiscima. Njihov izvoz bi mogao da stagnira ili opadne, što može povući čitave ekonomije u recesiju. – Ni Kina ni Meksiko ne mogu lako da preusmere robu ka drugim tržištima. Evropa nije dovoljno otvorena, a domaća tržišta su suviše mala", upozorava Đurđev.

"Sve to će, paradoksalno, još više motivisati svetski kapital da se usmeri ka SAD, koje se i dalje doživljavaju kao sigurna luka. – Kina će biti ekonomski oslabljena, a tržišta jugoistočne Azije, na kojima se oslanjala, takođe će osetiti posledice američke tarifne politike", ističe on.

"Cilj Vašingtona je jasan: oslabiti konkurenciju, pre svega Peking, i još jednom naplatiti globalnoj ekonomiji američku dominaciju", napominje Đurđev.

"A šta dobijaju Evropa, Rusija i Kina? Unutar Evropske unije otvoriće se pukotine – neke članice će požuriti da samostalno traže aranžmane sa SAD, što će dodatno oslabiti zajednički front. Evropa će ekonomski klonuti, ali ne dovoljno da odustane od militarizacije. SAD će, kao neto izvoznik energenata, u tome videti šansu – baš kao i Rusija – da održe ili podignu cenu nafte. Kina, s druge strane, neće olako odustati od američkog tržišta, ali ni potpuno se okrenuti Rusiji, čije je tržište – jednostavno – premalo. Sa Evropom će nastaviti da se takmiči za tržište, bez mogućnosti za pravi savez", napominje Đurđev i dodaje:

"Trampovo igranje carinama nije samo ekonomija – to je spoljno-politički instrument za ostvarenje unutrašnjih političkih ciljeva."

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija