Politika

Predsednik Srbije započeo konsultacije o mandataru, prvog dana razgovori sa predstavnicima četiri liste

Komentari

Autor: Tanjug

02/04/2025

-

08:37

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić započeo je nešto posle osam časova u Palati Srbija konsultacije o mandataru za sastav nove vlade.

Vučić se prvo sastao sa predstavnikom Ruske stranke Slobodanom Nikolićem. U Palati Srbija potom je oko 9.00 časova počeo je sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima liste Savez vojvođanskih Mađara, čiji je nosilac predsednik stranke Balint Pastor.

Predsednik se potom sastao sa predstavnicima liste čiji su nosioci Usame Zukorlić i Tomislav Žigmanov, u okviru konsultacija o mandataru za sastav nove vlade. Razgovor Vučića sa predstavnicima liste Usame Zukorlić - Ujedinjeni za pravdu - Stranka pravde i pomirenja - Bošnjaci Sandžaka, Tomislav Žigmanov - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini počeo je oko 10.00 časova u Palati Srbija.

Na kraju prvog dana konsultacija, Vučić se se sastao sa predstavnicima poslaničke grupe "Mi - glas iz naroda" Brankom Pavlovićem i Jovanom Janjićem. Sastanak je počeo oko 12.00 časova.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Nikolić: Konstruktivni razgovori, osuđujemo proteste

Predsednik Ruske stranke Slobodan Nikolić izjavio je, posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u okviru konsultacija o mandataru za sastav nove vlade, da su razgovori bili konstruktivni i da je stav Ruske stranke po mnogim pitanjima identičan sa stavom vlasti. 

"Mi osuđujemo proteste koji se dešavaju već četiri meseca u Srbiji, to je i stav Кremlja. U Srbiji se vlast može menjati samo mirnim putem, odnosno izborima", rekao je Nikolić novinarima u Palati Srbija.

On je dodao da na sastanku nisu dobili zvaničnu odluku da li će biti birana nova vlada ili će se ići na nove izbore.

"Ukoliko budemo išli na nove izbore, mi ćemo ići ponovo, a to će biti četvrti put da učestvujemo", rekao je Nikolić.

On je dodao da je Ruska stranka na prošlim izborima postigla najveći procenat u poboljšanju izbornog rezultata i da ima odbornike u svim većim gradovima.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Pastor: Nadamo se da će brzo biti formirana nova vlada, ali ne bežimo ni od izbora

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je ,a se nada da će biti formirana nova vlada, ali da SVM ne beži ni od izbora.

"Ne vidimo zašto ne bi bila formirana nova vlada, pošto ima nedvosmislene većine u parlamentu. Naravno, mi ne bežimo ni od izbora, ali ne vidim zašto bismo izgubili ponovo pola godine na izbornu kampanju, tako da se nadamo da će brzo biti formirana vlada i da će ta vlada početi da rešava probleme građana", rekao je Pastor novinarima.

On je naveo da SVM želi na isti način da učestvuje u radu nove vlade ukoliko ona bude formirana - na nivou državnih sekretara. Pastor je rekao da je SVM prihvatio poziv na konsultacije predsednika Republike, kome je, kako je naveo, preneo da je SVM zaintresovan za mir i razvoj i da tome žele da doprinesu. Pastor je dodao da se ovih dana vidi ko je za dijalog, a ko nije za dijalog.

"Što se tiče opozicije, opozicija ukoliko ne želi čak ni da učestvuje u ovim razgovorima i ne koristi mogućnost da iskaže svoje misli i da iznese svoje primedbe zvanično, onda ne znam kako oni mogu da budu za dijalog, kako mogu da budu za rad institucija, tako da, zbog toga sam rekao, ovih dana se tačno vidi za šta se u praksi zalaže", rekao je Pastor.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Vučić je u ponedeljak rekao da je uputio pismo svim nosiocima lista i poslaničkim grupama u Skupštini Srbije, a da se pet ili šest lista prijavilo da učestvuje u konsultacijama koje će, kako je naveo, biti završene do petka. On je kazao da posle razgovora očekuje da ga najveća poslanička grupa - SNS obavesti da li žele da formiraju vladu ili žele nove izbore, a ono što je izvesno, kako je rekao, u toj stranci ne postoji raspoloženje za bilo kakvom prelaznom vladom sa čime je i on saglasan.

Skupština je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, čime je prestao mandat vlade, a rok za formiranje nove vlade ističe 18. aprila u ponoć. Prema članu 127 Ustava Srbije kandidata za predsednika Vlade Narodnoj skupštini predlaže predsednik Republike pošto obavi konsultacije sa predstavnicima izabranih izbornih lista.

U Zakonu o Vladi, u članu 15, se navodi da vladu bira Narodna skupština na predlog kandidata za predsednika Vlade, a izabrana je ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika. Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je ranije da se zalaže za izbor nove vlade, ali da se izbori ne mogu nikada isključiti. On je objasnio da je potrebno da nova vlada ima nove ljude i novu energiju, kapacitet da stabilizuje zemlju nakon svega što se dešava i da radi na ekonomskom oporavku, jačanju države, kao i da otvori društveni dijalog.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Socijalistička partija Srbije potvrdila je da će koalicija okupljena oko te stranke otići na konsultacije sa Vučićem, a u saopštenju su naveli da su na Predsedništvu jednoglasno doneli odluku o nastavku saradnje sa Srpskom naprednom strankom i Aleksandrom Vučićem i izrazili spremnost da sa svojim koalicionim partnerima učestvuju u razgovorima o formiranju i izboru nove vlade.

Deo parlamentarnih opozicionih stranaka izjasnio se da se neće odazvati pozivu predsednika Aleksandra Vučića na konsultacije o novoj Vladi Srbije, navodeći da mogu da razgovaraju samo o prelaznoj vladi. U zajedničkom saopštenju koje su potpisali Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Nova demokratska stranka Srbije, POKS, Pokret slobodnih građana, Stranka Srbija Centar - SRCE i Zeleno-levi front, ocenjeno je da je "jedini način da Srbija krene napred ispunjenje studentskih zahteva" i mirna smena vlasti na "poštenim izborima", a za koje bi, kako smatraju, uslove trebalo da stvori prelazna vlada.

Prema navodima pojedinih medija, pozivu na konsultacije o novoj vladi neće se odazvati ni Demokratska stranka, kao ni pokret Ekološki ustanak čiji su predstavnici naveli da taj poziv nisu ni dobili.

Takođe, na konsultacije kod predsednika Vučića neće ići ni predstavnici poslaničke grupe "Mi snaga naroda" Branimira Nestorovića koji smatraju "da moraju što pre da budu raspisani izbori". Poslanik iz redova albanske nacionalne manjine u Skupštini Srbije Šaip Kamberi je na Fejsbuku napisao da je u ime izborne liste ''Nastavlja se politička bitka Albanaca - Šaip Kamberi'' uputio pismo predsedniku Vučiću, u kojem je naveo da neće učestvovati u konsultacijama za formiranje nove vlade.

Ako do 18. aprila u ponoć, kada ističe zakonski rok od 30 dana za izbor novog premijera i članova vlade nakon što je 19. marta Skupština Srbije konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, čime je mandat prestao celoj vladi, ne bude izabrana nova vlada predsednik države je dužan da raspusti Skupštinu i raspiše izbore.

Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, član 59, propisano je da izbore raspisuje predsednik Republike, a odluka o raspisivanju izbora stupa na snagu onog dana kada je objavljena u "Službenom glasniku Republike Srbije". Takođe, prema članu 60 tog zakona od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proći manje od 45 ni više od 60 dana, odnosno izbori bi bili održani 8. ili 15. juna što su zakonski rokovi.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija