Sijarto: Mađarska će i dalje podržavati ubrzanje evrointegracija Srbije, Đurić: Odnosi dve zemlje dostižu nove visine
Komentari13/02/2025
-15:12
![Sijarto: Mađarska će i dalje podržavati ubrzanje evrointegracija Srbije, Đurić: Odnosi dve zemlje dostižu nove visine](/data/images/2025-02-13/309675_tan2025-02-1314393795-7_s.jpg)
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić izjavio je danas, posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom, da odnosi Srbije i Mađarske predstavljaju pravi evropski model saradnje i povezivanja u regionu i naveo da dve zemlje ubrzavaju rad na projektima u oblasti infrastrukturnog povezivanja i izgradnji energetskih kanala za vezu, poput naftovoda.
Đurić je rekao da će u narodnom periodu dve zemlje zajednički organizovati inovacioni forum između Srbije i Mađarske sa ciljem da se ekonomije modernizuju, da učestvuju u razvoju novih tehnologija i da u tom domenu budu međusobno što bolje povezane.
"Činjenica da Srbija ove godine predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju znači priliku i za Srbiju i za Mađarsku da uzmu učešće u oblikovanju i politika i principa na kojima će se razvijati veštačka inteligencija koja ima uticaja i na društveno-političke i na ekonomske i na sve druge tokove", rekao je Đurić na zajedničkoj konferenciji za medije sa Sijartom, koji boravi u jednodnevnoj poseti Srbiji.
Đurić je istakao i da se radi i na graničnim prelazima, koji će, kako je istakao, biti najmoderniji, najbolje protočni i najsigurniji u Evropi i koji će omogućiti brz, bezbedan i efikasan saobraćaj.
![](/data/images/2025-02-13/309674_tan2025-02-1314393606-7_f.jpg?t=1739456051)
Tanjug/Rade Prelić
Đurić je zahvalio i na izvanrednom odnosu prema srpskoj nacionalnoj zajednici u Mađarskoj i dodao da je ta vrsta odnosa pokazala ne samo bliskost između dva naroda i dve zemlje, već i da stoje iza principa uvažavanja i poštovanja kulturnih identiteta, duhovnih identiteta i istorije naroda koji žive na ovom području.
"Mi smo veoma ponosni na aktivnu ulogu mađarskog naroda u društvenom i političkom životu Srbije. Želimo da nastavimo da zajednički dalje unapređujemo i ovu vrstu položaja i ovu vrstu saradnje i zahvalni smo na tome što smo uspeli da stvorimo jednu novu vrstu odnosa koja je zaista postala pravi evropski primer", istakao je Đurić.
On je izrazio zadovoljstvo i čast što Srbija ima priliku da ugosti dragog i iskrenog prijatelja Srbije i srpskog naroda i što su u prilici da vode veoma sadržajne razgovore o unapređenju odnosa dve zemlje koji su godinama unazad strateški po svom karakteru i zasnovani na istorijskom prijateljstvu dva naroda i deklaraciji koja je postignuta 2013. godine pod vođstvom Viktora Orbana i Aleksandra Vučića.
Istakao je da odnosi dve zemlje dostižu nove visine i predstavljaju pravi evropski model saradnje i povezivanja u regionu.
"Ja sam veoma zahvalan gospodinu Sijartu i našim mađarskim prijateljima na izuzetnim rezultatima koje smo postigli u periodu od zasedanja Strateškog saveta za saradnju, koji je pre nekoliko meseci održan u Budimpešti’’, rekao je Đurić.
Sijarto: Mađarska će i dalje podržavati ubrzanje evrointegracija Srbije, važna stabilnost
Sijarto izjavio je da će Mađarska i dalje pružati svu moguću podršku kako bi se ubrzao proces evrointegracija Srbije. Sijarto je istakao da vlade Srbije i Mađarske pridaju strateški značaj razvoju bilateralnih odnosa.
On je dodao da Mađarska prati događaje u Srbiji i da vidi pokušaje destabilizacije koji se sprovode.
"Želim da potpuno jasno kažem da je nama, Mađarima, u interesu da u Srbiji vlada stabilnost i mir. Mi visoko poštujemo i cenimo napore predsednika Srbije i Vlade Srbije, te napore koji su takođe važni za razvoj mađarsko-srpskih odnosa", naveo je Sijarto.
On je ukazao da je razvoj bilateralnih odnosa veoma važan jer se, kako je rekao, stvara jedan novi svetski poredak, nova svetska politička realnost i dodao da je to dobra vest.
"Dobra vest je zbog toga što ta nova svetska politička realnost nastaje zbog novog američkog predsednika koji sprovodi patriotsku politiku i koji ide protiv dosadašnje ideologije, a to je da se američka administracija meša u unutrašnje poslove drugih zemalja", rekao je Sijarto na konferenciji za novinare.
Tanjug/Rade Prelić
On je dodao da je predsednik SAD Donald Tramp otvorio, kako je rekao, rat, odnosno ušao u konflikt i u borbu sa međunarodnim liberalnim mejnstrimom.
"Vidimo da su ipak napadi protiv nacionalnih patriotskih vlada još uvek na dnevnom redu, ali sada se njima ne upravlja iz Brisela i Vašingtona, nego samo iz Brisela", rekao je Sijarto.
Prema njegovim rečima, jasno je da se Evropa nalazi u teškoj situaciji, da je konkurentnost Evropske unije na veoma niskom nivou i da je u ovoj situaciji odnosno EU potreban novi polet.
"Mi smatramo da taj novi polet možemo da dobijemo iz regije Zapadnog Balkana, a u toj regiji vodeću ulogu ima Srbija", ocenio je Sijarto.
On je dodao da je EU isto toliko u interesu pridruženje zemalja Zapadnog Balkana koliko je u interesu zemalja Zapadnog Balkana članstvo u EU.
"Smatramo da je sramotno to što institucije u Briselu i pojedine evropske zemlje još uvek blokiraju proces integracije Srbije. Smatramo da je to, sa jedne strane, sramotno, a sa druge strane je to i neka vrsta bojaznosti, jer oni uglavnom izgovaraju svoje protivljenje kada Srbi nisu prisutni. Sramotno je što poslednjih godina nismo mogli da napravimo iskorake u pogledu procesa evropske integracije Srbije", naglasio je mađarski ministar spoljnih poslova.
Dodao je da su pojedini evropski rukovodioci onemogućili da se otvori klaster tri u pregovorima sa Srbijom, koji se odnosi na ekonomski rast i konkurentnost. Sijarto je istakao da su Mađarska i Srbija uradile mnogo važnih stvari, a jedna od njih je povezivanje dva glavna grada modernom železnicom.
"Što se tiče snabdevanja gasom, i tu veoma uspešno sarađujemo i sva ta uspešna saradnja nas podstiče da nastavimo sa još boljim saradnjom, da proširimo saradnju. Zbog toga smo krenuli sa pripremama planova za izgradnju novog naftovoda između Srbije i Mađarske i to pitanje ću da razmotriti i sa vašom ministarkom za energetska pitanja", rekao je on.
Dodao je da dve zemlje rade na tome da udvostruče i kapacitet razmene električne energije između, što će, kako je naveo, biti ostvareno do 2028. godine.
"Planiramo da na graničnom prelazu Reske-Horgoš sagradimo najmoderniji granični prelaz u Evropi, da bismo ubrzali saobraćaj, odnosno granični promet između dve zemlje. Takođe smo dogovorili da produžimo radno vreme graničnih prelaza koji već sada postoje, da bismo i na taj način doprineli ubrzanju prometa na graničnim prelazima", istakao je Peter Sijarto.
Komentari (0)