Delegacija Skupštine Srbije u Strazburu: U naredna dva dana razgovori o nizu tema koji se tiču napretka Srbije ka EU
Komentari12/02/2025
-20:07
Delegacije Skupštine Srbije i Evropskog parlamenta održali su prvi od dva predviđena sastanka u Strazburu. Poslanici dva parlamenta razgovarali su o nizu tema koja se tiču napredovanja Srbije u evrointegracijama.
Razgovore je pratio dopisnik Euronews Srbija iz Brisela Nemanja Milutinović.
Prema njegovim rečima, tema današnjeg sastanka bilo je da se utvrdi kakvo je stanje u klasteru 1, koje se odnosi na demokratiju i na slobodu govora. I već tu je ova tema skliznula u drugu aktuelnu temu. Razgovaralo se o odgovornosti za pad nadstrešnica u Novom Sadu, ali i o studentskim blokadama i protestima studenata i građana na ulicama. Na toj temi su insistirali opozicioni poslanici srpskog parlamenta, ali i neki evropski poslanici koji su ukazivali na potencijalnu korupciju. I upravo su u tom kontekstu rekli da bi put Srbije u Evropskoj uniji zapravo bio ključan za rešavanje ovakve vrste problema.
Takođe, razgovaralo se i o nizu drugih pitanja o dijalogu Beograda i Prištine. Predsedavajući sa srpske strane, Milimir Vojadinović iz Srpske napredne stranke, rekao je da na Evropskoj uniji takođe leži odgovornost, da ona mora da kontroliše i prati šta je ono što Priština i Beograd sprovode i šta ne sprovode što je postignuto u dijalogu. Govorilo se i o usklađivanju spoljne i bezbednosne politike, odnosno o usklađivanju Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.
![](/data/images/2025-02-12/309551_1739387966763093_iff.jpg?t=1739396982)
Euronews/Nemanja Milutinović
"Jedna idealna prilika posle 20 meseci, pošto sednicu odbora nismo imali 20 meseci, jedna idealna prilika da objasnimo sve ono što su bile eventualno neke nepoznanice vezane za događaje u Srbiji koje su nekog, kažem, skorog karaktera, ali i za događaje koje su nešto politički stariji", rekao je Vojadinović.
Elvira Kovač, poslanica Skupštine Srbije, rekla je da je procenat usklađenosti u protekloj godini porastao sa 51 na 61 procenat.
"Vrlo smo iskreno razgovarali na određene teme. Naravno, u ovom momentu ne može da se izbegne ni trenutna situacija, ali stav je da moramo da se vratimo u institucije. Dakle, Narodna skupština mora da nastavi da uradi taj posao koji se od nje očekuje i da implementira sve na šta smo spremni, šta smo obećali", rekla je Kovač.
Euronews/Nemanja Milutinović
Poslanik Evropskog parlamenta (EP) sa Kipra i predsedavajući delegacije EP za odnose sa Srbijom Lukas Furlas izjavio da će posetiti Beograd krajem februara i da želi da čuje sve političke činioce tokom te posete.
"Mislim da je bilo jako važno što je kontekst pregovora Srbije o članstvu u Evropskoj Uniji, dakle, ušla ova rasprava koja se zapravo dešava na ulicama i u zgradama fakulteta i škola širom Srbije, zato što je ona neodvojiva kada studenti traže pravdu, vladavinu prava, demokratiju. Dakle, to su ključni uslovi i za Srbiju u ovom procesu i mislim da je bilo važno da se čuje i u debati plenarnoj juče, ali i od mnogih evroposlanika u ovom odboru i mi smo iz opozicije isto na tome insistirali", rekla je Biljanan Đorđević.
Razgovori parlamentarnih delegacija Srbije i Evropske unije nastavljaju se i sutra ujutro. Ovaj sastanak trebalo je da bude održan u novembru, ali je odložen zbog prepirke jedne nezgodne situacije koje smo imali u Skupštini Srbije na toj sednici, kada je trebalo da bude usvojen budžet za 2025.
Subotić: Očekuje se da EU dodatno osnaži svoj angažman u rešavanju krize u Srbiji
Srbija je i juče bila tema u Evropskom parlamentu, a tema je bila, kako je saopšteno, politička kriza u zemlji. O porukama koje su poslali evroparlamentarci za Euronews Srbija govorio je viši istraživač u Centru za evropsku politiku Strahinja Subotić.
Sednica Evropskog parlamenta o političkoj situaciji u Srbiji bila je izuzetno značajna, s obzirom na ozbiljnost krize i učestale apele civilnog društva da se EU institucije uključe u njeno rešavanje, rekao je Subotić.
![](/data/images/2025-02-12/309526_vesti-u-19h-cl-f-s1c2-20250212-185509-frame-37261_iff.jpeg?t=1739387144)
Euronews Srbija
On je kao ključne utiske rasprave izdvojio dva momenta, koji su kako kaže, bila posebno upečatljiva.
"Prvi je izjava komesarke Kos, koja je proteste videla kao priliku za ubrzanje evropskog puta Srbije, naglašavajući njihovu povezanost sa osnovnim principima EU. Drugi je iznenađujuće kritički stav pojedinih poslanika iz grupacije bliske vlasti u Srbiji, koji su otvoreno govorili o političkim problemima u zemlji", rekao je naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, dvodnevni sastanci delegacija Evropskog parlamenta i Skupštine Srbije prilika su za otvorenu razmenu mišljenja između vlasti i opozicije sa evroparlamentarcima.
Iako srpski poslanici nisu aktivno učestvovali u debati, njihovo prisustvo bilo je značajno. Očekuje se da će kroz ove razgovore EU dodatno osnažiti svoj angažman u rešavanju krize u Srbiji, rekao je Subotić.
Komentari (0)