Politika

Rod Blagojević za Euronews Srbija: Vučić i Tramp su prave osobe da povedu Srbiju i SAD u pravcu razvoja odnosa

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/02/2025

-

19:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Ovih dana je u poseti Beogradu Rod Blagojević koji je bio demokrata i guverner američke države Ilinois, a sada je jedan od bliskih saradnika američkog predsednika Donalda Trampa. Blagojević je u intervjuu za Euronews Srbija rekao da je impresioniran današnjom Srbijom i poručio je da su Donald Tramp i Aleksandar Vučić prave osobe da povedu dve zemlje u pravcu razvoja odnosa. Govorio je o tome kako vidi Srbiju i Beograd danas, mogućnostima za saradnju sa SAD, promenama u američkoj spoljnoj politici, situaciji na Kosovu i Metohiji i ostalim značajnim pitanjima.

Juče ste imali sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Kako je protekao taj susret? 

- Bilo je sjajno. Bio sam impresioniran predsednikom Vučićem i njegovom gostoljubivošću. Ručali smo i imali smo priliku da razgovaramo o pitanjima koja su bitna za srpski narod ovde i za američki narod u mojoj zemlji. Rekao sam predsedniku Vučiću ono što svima govorim – koliko sam impresioniran današnjom Srbijom, posebno Beogradom. Ono što sam video otkad sam se vratio u Srbiju jeste jedna dinamična zemlja i ekonomsko čudo koje se dešava. Imao sam priliku, jer sam bio u hotelu St. Regis, da džogiram pre neki dan u Beogradu na vodi, pored Save, bilo je zaista impresivno. Imao sam priliku da letim direktno iz Čikaga za Beograd. Toga ranije nije bilo. Air Srbija je praktično jedina kompanija na Balkanu koja direktno leti za Ameriku. Razgovarali smo o ekonomskim uspesima koji su se desili otkad je on predsednik, o činjenici da je ekonomski rast u Srbiji drugi najviši u Evropi prošle godine, da je nezaposlenost bila 26 odsto kada je on došao na vlast, a sada je osam odsto. Ono što me je najviše impresionirali je činjenica da, otkad je predsednik Vučić na svom mestu, da su plate porasle za 270 odsto. Da neki američki predsednik može da se pohvali time, on bi najverovatnije bio krunisan za kralja. To je veliki uspeh za obične radne ljude koji angažuju nas, ljude u politici, da se time bavimo.

Ovo je drugi put da ste u Srbiji. Kada uporedite situaciju sa prvim boravkom ovde, kako vam izgleda Beograd i taj Beograd na vodi gde odsedate?

Oduševljen sam Beogradom na vodi. Kada sam bio ovde prvi put, to je bila veoma nesrećna situacija, da je moja zemlja u okviru NATO-a bombardovala Srbiju. To je bilo 1999. godine, tada sam bio mladi kongresmen, jedini u to vreme koji je pregovarao o puštanju na slobodu tri američka vojnika koja su na kraju puštena. Napravljen je politički pritisak na Bila Klintona da zaustavi bombardovanje Beograda, Novog Sada i Srbije uopšte. Ali to je bilo potpuno drugo vreme. Teško iskustvo za srpski narod. Sada sam ponovo u Srbiji i vidim da su Srbi uradili ono što su radili tokom istorije – vratili su se. Pošto su ih gazile velike sile poput Otomanskog carstva, Austrougarske ili NATO-a devedesetih i nažalost Amerike u to vreme, srpski narod se vratio. Ekonomija napreduje, zemlja je u usponu, prosperitet je tu i biće još bolje. Oduševljen sam što sam se vratio. Beograd na vodi i vizija toga je sjajna stvar. Biće deo razloga zbog kojih će Beograd biti svetski grad. Za nekoliko godina će ovo biti sjajno mesto, nadam se da ću se vratiti sa porodicom.

Euronews

 

Pomenuli ste bombardovanje SRJ 1999. godine. Vi ste koristili vaš uticaj da o tome, ali i uopšte o Srbiji, govorite u najpopularnijim američkim podkastima, uključujući Džoa Rogana. Da li mislite da to ima efekta na američku javnost koja je tradicionalno poznata po tome da je ne interesuje preterano ono što se dešava u stranim zemljama, pogotovo manjim kao što je Srbija?

- To je jako dobro pitanje. Američki narod uglavnom ne poznaje Srbiju. Većina njih ni ne zna gde se Srbija nalazi. Kada sam odrastao u Americi, pitali su me ko sam. Nisam bio ni Portorikanac, ni Irac, ni Poljak... I onda sam rekao da sam iz Srbije. Amerikanci su rekli da je tamo sigurno hladno jer su mislili da sam iz Sibira ili iz Sirije. U Americi već duže vreme ne postoji poznavanje Balkana, posebno Srbije. Zbog toga su, između ostalog, demokratski političari, Klinton i Bajden, uspeli da ubede američki narod da mogu da krše međunarodna pravila i integritet suverene zemlje i da je bombarduju bez odobrenja UN. To su uradili 1999. godine. Kada sam to rekao Džou Roganu, on uopštenije znao da je Amerika bombardovala Srbiju. S jedne strane to jeste razočarenje, da tako ugledni podkaster, sa toliko pratilaca, ne zna ništa. Ali je s druge strane dobro jer stvara priliku za ljude kao što sam ja, koji znaju o tim dešavanjima, da mogu da govorim u podkastima Takera Karlsona, Megi Keli i Džoa Rogana, i da idem na CNN, Foks Njuz, i druge velike televizije, da to govorim i objasnim ne samo istoriju Srbije, već i budućnost. 

A budućnost po meni nudi jedan novi početak sa predsednikom Trampom u Americi. Novi početak u srpsko-američkim odnosima sa predsednikom Vučićem koji poseduje sposobnost da se bavi međunarodnom diplomatijom i koji ima dobre odnose sa Rusijom i Kinom. Nema razloga da ne ojačamo odnose sa Amerikom. Dakle, imamo dva predsednika koji su jako slični. Oni ne liče na većinu političara. Trampa i Vučića manje interesuje da drže nekakve govore, već su im bitni rezultati. A rezultati u Srbiji su vidni. Vide se golim okom, svakog dana, i u St. Regis hotelu i u Beogradu na vodi, i na Novom Beogradu i u Starom Beogradu.

Činjenica je da su dva predsednika slična po ličnosti i prirodi. Ali ono što je bitno je da imamo zajedničke vrednosti i interese. To su stvari koje bi trebalo da omoguće mnogo bolje odnose izmešđu naše dve zemlje. Teško je zaboraviti prošlost,ali kao što je Čerčil rekao, ako započnete svađu izmešu sadašnjosti i prošlosti, izgubićete budućnost. Mi u Americi i moja braća i sestre u Srbiji treba da gledamo u budućnost i da iskoristimo priliku da ojačamo odnose između naše dve zemlje. 

Vi ste od 2003. do 2009. bili guverner Ilinoisa i član Demokratske stranke. Kako je došlo do toga da sad podržavate republikanca Donalda Trampa?

- Ja sam bio demokrata, a on republikanac. Onda sam završio u zatvoru zbog politike. Ono što su meni uradili kao demokratskom guverneru, to su isto uradili Trampu kad je postao predsednik, KGB-ovska, skoro sovjetska poltiika. Ja sam išai u zatvor. Osuđen sam na 14 godina zbog politike. Nisam se dao. Branio sam se, što je u mojoj srpskoj prirodi. Nisam hteo da se pokorim pred nečim što nije bilo ispravno. Bio sam deo razgovora koje je Obama započeo. Obama je bio osam godina u beloj kući, a ja sam bio osam godina u zatvoru. Mnogo sam naučio na odsluženju kazne. Naučio sam da ponekad bog ima plan za nas iako se dešavaju nezamislive stvari i ne možemo da znamo šta je cilj svega toga 

Moj odnos sa Trampom je počeo kada su krenuli ti problemi. I on me je izvukao iz zatvora iako sam bio član protivničke stranke. Obama je bio dovoljno hrabar da nešto preduzme i imao sam opet sreće da upoznam malo bolje Trampa i to je veliko zadovoljstvo. Ja vidim jedinstvenu priliku za Ameriku i Srbiju da se ponovo povežu i razviju odnose koje moramo da imamo. Mislim da su predsednici Tramp i Vučić prave osobe da povedu naše dve zemlje u tom pravcu. Moje iskustvo je bilo dugo i mukotrpno. Ali ako se setim šta su sve velike sile radile Srbiji, srpski narod je uspeo da se podigne. Ja bih u zatvoru razmišljao o tome što se desilo. Bio sam pogođen. Srce mi je bilo slomljeno. Bio sam odvojen od supruge i ćerke, ali dobio bih nadahnuće od Biblije, od moje ljubavi prema porodici, mog sećanja na pokojne roditelje i na iskustvo iz Srbije. Zašto ja ne bih bio kao srpski narod i zašto bih ikada popustio? Nastavio sam da se borim, danas sam ovde i to je pravo čudo. 

Euronews

 

Govorite o mogućnosti da Srbija i Amerika imaju bolje odnose s obzirom na promenu administracije u Vašingtonu. Na koje oblsti mislite? Gde bi ti odnosi najviše mogli da se poprave? U tom kontekstu, šta mislite o ideji predsednika Vučića da bi Beograd bio dobra destinacija za susret Putina i Trampa?

- Mislim da je to odlična ideja. Ja sam pokušao da analiziram objektivno koji bi neki drugi grad bio bolji za to. Zašto bi Putin otišao u neku Zapadnu zemlju i rizikovao da ga uhapse? Ili zašto bi išao u Švajcarsku kad postoji mesto kao što je Beograd gde postoji srpska pravoslavna vera i dugi odnos između Amerike i Srbije? Tu bi bio bezbedan. Sa geografskog stanovišta, to bi bilo vrlo racionalno. Putin bi došao s istoka, Predsednik Tramp sa Zapada. Mislim da to nije nimalo nezamislivo. Da mene pitaju, Beograd bi bio moj prvi izbor čak i da nisam Srbin. Takođe, mislim da bi predsednik Vučić zbog svojih diplomatskih veština i svoje inteligencije mogao da pomogne da se postigne mir u Ukrajini. 

Kako gledate na borbu Trampa u Americi protiv te "močvare, kako je on naziva, odnosno na suspenziju slanja pomoći stranim zemljama, u okviru čega je na neki način obustavljen rad USAID-a?

- USAD je obustavljen, pre bih da ga ukinu i podignu na drugi način, da bi odgovarao svojoj nameni - da pomogne nerazvijenom zemljama i drugim zemljama da razvijaju ekonomije. A ne da na neki način finansiraju neke lude korupcionaške stvari kojima se USAID bavio. Neki prioriteti su pogrešni. Trošenje gotovo pola milijarde dolara i više za Kosovo, za stvari koje zaista nisu potrebne tamošnjim građanima, novas koji su trošili ovde u Srbiji ne da pomognu srpskim građanima, već da podrivaju neke Vučićeve političke inicijative...

To je postala politička operacije više nego da se pomogne narodu. Ja podržavam Trampa što je to uradio. To je početak njegove borbe protiv duboke države. Ono što je on uradio sa USAID-om je tek početak. Biće još toga i to će stvoriti velike mogućnosti, ne samo u domaćim poslovima u Americi. Mislim da je jasno od samog početka da Tramp preispituje spoljnu politiku. Kada je reč o odnosima sa Srbijom i razvoju dobrih odnosa između predsednika Trampa i Vučića, ja predviđam da ćemo imati jedan potpuno drugačiji pristup prema Srbiji sa strane Amerike i sa tom novom spoljnom poliitkom u odnosu na ono što se dešavalo u prethodnoj generaciji i po. Bajden i Klinton su bili neprijateljski nastrojeni prema Srbiji. Sada oni više nisu tu i Tramp želi da uradi sve suprotno od Bajdena. Mislim da je to izlazna šansa da se naprave bolji odnosi između naše dve zemlje i sa američkog stanovišta je to dobro, ne samo za Srbiju.

Euronews

 

U jednom intervjuu ste rekli da Tramp sprema dramatičnu promenu spoljne politike. Sad govorite o promeni prema Srbiji. Da li možemo u kontekstu odnosa Srbije i Amerike da očekujemo dramatičnije promene?

- Treba da se nadamo da će tih drastičnih promena biti. Tramp je drugačiji političar. On i Vučić rešavaju probleme, ne drže samo govore u kampanji. Iz mog iskustva u politici, a ja sam bio uspešan, učestvovao sam u raznim kampanjama, i nisam izgubio. Izgubio sam samo ono drugo suđenje koje je bilo namešteno, Donald Tramp radi sve veliko. On razmišlja veliko, vrlo je hrabar, takva mu je ličnost. Kakve god napravi promene u spoljnoj politici, on ih sprovodi. Kakve god promene bude sprovodio na Balkanu, a biće ih, posebno u vezi sa Srbijom, mislim da će biti drastične i neće biti male.

Rekao bih da postoji jedinstvena šansa za srpski narod. Znam da imate razne probleme na domaćem planu, kao i u svakoj drugoj zemlji. Sada su mirni protesti, i kod nas se to dešava – to su dobre stvari u slobodnim zemljama i demokratijama. Mislim da je to iskreno još jedan primer koliko je Srbija danas zdrava, jer se demonstracije mogu održavati i jer Vučićeva vlada pokušava da pronađe rešenje za neke poteškoće koje su se desile u vezi sa ovom nadstrešnicom.

Ali ja bih rekao srpskom narodu, mojoj braći iz Srbije: imate sjajnu priliku u ovom trenutku. I mi imamo novi početak u SAD, jer nam predsednik rešava probleme i nije zaglavljen u nekim starim idejama. On će želeti da preusmeri spoljnu politiku. Vi imate vašeg predsednika ovde, nekoga ko se ne boji da pravi promene i da pokuša sa drugačijim pristupom. Trenutak je da naše dve zemlje naprave najbolje odnose do sada – tome se ja nadam, za Ameriku i za zemlju iz koje je došao moj otac, Srbiju.

Da li tu priliku mogu da iskoriste i Srbi na Kosovu i Metohiji?

- Pogledajte samo šta Tramp radi na istoku i u Gazi – radi dramatične stvari. Amerikanci pokušavaju da pomognu da se tamo napravi mir, ali to je mnogo teže od onoga što bi mogli da urade na Kosovu, posebno u Mitrovici, gde žive Srbi, koje je Kurtijeva vlast etnički očistila.

Dvadeset četiri zemlje su rekle da više ne priznaju Kosovo, odnosno da je Kosovo, kada je proglasilo nezavisnost u februaru 2008, to učinilo nezakonito. Odvojili su se od matične zemlje, i činjenica da su bivši predsednici Obama i Bajden to prihvatili predstavlja mrlju na američkoj spoljnoj politici. Ono što se desilo Srbima u Severnoj Mitrovici i na severu Kosova upravo je ono čime će se baviti američka spoljna politika. Mislim da će Amerikanci pokušati da promene i reše tu situaciju.

Ja imam rešenje – Srbi tamo moraju da izađu na referendum i da odaberu da li žele da budu deo Srbije ili Kosova. Kao što je to Srbiji nametnuto u Rambujeu, tako bi sada trebalo omogućiti referendum za Srbe na severu. Da imam moć, ja bih to uradio, i tako nešto bi eventualno moglo da se desi u odnosima Amerike i Srbije. Možemo samo da se nadamo.

Istraživanja su pokazala da je Srbije zemlja u svetu koja najviše podržava Trampa, čak i uoči izbora, a pogotovo nakon njih. Vi poznajete Trampa, da li to ostavlja neki utisak?

- Ja sam im to skoro ispričao. Tramp je ponovio ono što je rekao grupi Srba koji su ga posetili u Mar-a-Lagu, a koje sam ja doveo i koji su bili finansijeri njegove kampanje: Filip Milivojević, Goran Petković, Goran Perić... Oni su bili neki od finansijera, srpsko-američki poslovni ljudi. Bili smo za stolom sa Trampom, i kada su imali priliku da mu postave pitanja, upoznao je Srbe i rekao da voli srpski narod, da su čvrsti, jaki ljudi. On se divi jakim i čvrstim ljudima, jer je i on takav, i činjenica da Srbe vidi tako je dobra stvar.

Činjenica da ga srpski narod podržava je takođe veoma pozitivna. On to zna, i to je još bolje. U politici morate biti objektivni, analizirati različita pitanja i razmišljati šta je u interesu zemlje. Ali narod je bitan. Mi smo ljudi – postoji prirodna tendencija da zadovoljite one koji vas vole. Srbi vole Trampa, i mislim da je to dobro za naše buduće odnose.

Komentari (0)

Srbija