Milićević: Ostavka Vučevića nije rezultat pritiska, već čin visokog integriteta i političke odgovornosti
Komentari01/02/2025
-11:36
Potpredsednik Glavnog odbora SPS-a i ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević izjavio je da pretpostavlja da će sednica na kojoj će biti potvrđena ostavka premijera Miloša Vučevića biti održana sledeće nedelje dodajući da je podnošenje ostavke predsednika Vlade čin visokog integriteta i političke odgovornosti.
"Pretpostavljam da će sednica biti tokom naredne nedelje i da će na toj sednici biti konstatovana ostavka. Od tog trenutka kreću rokovi", kazao je Milićević za Tanjug dodajući da postoje dve opcije da se reši ta situacija, a to je ili formiranje nove vlade ili izbori.
Milićević kaže da je zadatak Vlade do potvrđivanja ostavke Vučevića da nastavi sa započetim važnim poslovima i dodaje da je to potrebno kako bi se omogućilo da država funkcioniše.
Kako kaže, niko nije očekivao da će doći do situacije da premijer da ostavku s obzirom na konferenciju za štampu koju su održali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević i predsednica Skupštine Ana Brnabić 12 sati pre toga.
"Mislim da su jako važne poruke koje su saopštene tokom te konferencije, zajedničkog obraćanja i nakon toga imamo, na žalost, incident u Novom Sadu. Ostavka nije rezultat nekakvog pritiska, već čin lične i političke odgovornosti jedino zbog incidenta koji se te noći desio u Novom Sadu. Reč je o činu visokog integriteta i političke odgovornosti", kazao je Milićević.
Dodaje da se radi o vođenju računa o budućnost Srbije i uspostavljanju odgovornosti.
On je ocenio da će pokret za narod koji se formira, igrati najznačajniju ulogu u budućnosti na političkoj sceni Srbije.
"Vreme u kojem se nalazimo zahteva od nas da imamo jedan odgovoran pristup i da imamo konkretne korake. Srbija je u prethodnom vremenskom periodu pokazala snagu, pokazala stabilnost. Sada je važno da to u narednom periodu upodobimo sa spoljnim izazovima, da upodobimo sa onim što jesu unutrašnja dešavanja. I kada to sagledamo - zajedništvo, sabornost, jedinstvo, jeste nešto što predstavlja novo političko poglavlje na političkoj sceni Srbije", kazao je Milićević.
Kako dodaje, potreban je intenzivan razgovor sa građanima, simbol zajedničke borbe za očuvanje nacionalnih državnih interesa, borba protiv destabilizacije Srbije, borba da Srbija nastavi putem ekonomskog napretka, putem rasta, razvoja, prosperiteta.
"U svemu tome SPS želi da da svoj doprinos", kazao je Milićević.
Suštinski najvažnije je, kako kaže Milićević, sačuvati stabilnost Srbije o čemu će se razgovarati u narednom periodu i od čega će zavisti da li će biti potrebno ići na izbore.
Govoreći o protestima koji su organizovani nakon tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", zatim o protestima protiv litijuma, Milićević ukazuje da stalno postoji potreba nekih da politizuju tragedije i neke teme kako bi došli do političkih poena.
Međutim, kako ističe, ne uspevaju u tome i to od 2014. godine.
"Ne možete da potcenite narod, građane Srbije. Građani Srbije jako dobro znaju da procene šta su prioriteti i da naprave razliku između onoga što jeste jedan destruktivan pristup naspram liderstva koje poziva na dijalog, koje poziva na razgovor, koje poziva na izgradnju i koje poziva na opštu dobrobit", dodaje ministar.
Na pitanje o stabilnosti u parlamentu, Milićević kaže da postoji u smislu većine koja se pokazala i, kako navodi, tokom sednice na kojoj je usvojen budžet za 2025. godinu, a koju je opozicija pokušala da opstruira.
Na pitanje šta je izlaz kako bi se izašlo iz te situacije koja trenutno postoji u parlamentu, Milićević kaže da je izlaz uvek dijalog i razgovor.
"Važno je uvek pozivati na dijalog i na razgovor. Naravno, za razgovor su uvek potrebne dve strane", istakao je.
Navodeći da su političke opcije određivale ko će učestvovati u razgovorima o dijalogu sa predsednikom Republike oko konsultacija vezanih za formiranje nove vlade Srbije, Milićević kaže da spremnost za dijalog i razgovor postoji kod predsednika Vučića, ali da je pitanje da li postoji i kod onih koji sebe danas nazivaju opozicijom.
Dodaje da u vezi vlade postoje dve opcije - novi mandatar ili izbori i ističe da jedino što ne dolazi u obzir jeste prelazna vlada.
"Sada imamo situaciju da se ne traže izbori i da predstavnici opozicije ne žele da sagledaju šta je to što je volja naroda i da pokušavaju da biračka mesta zamene ulicom. Najlakše i najjednostavnije je pričati o nekakvim izbornim uslovima, a iza toga stoji zapravo ono što je suština, a to je strah od izbora", kazao je.
Kada je reč o izbornim uslovima, Milićević kaže da je proces unapređenja u toku, kao i da su izborni uslovi daleko bolji od izbornih uslova koji su bili od 2008. pa i 2012. godine.
On je zapitao predstavnike opozicije zašto ako smatraju da ima nešto što nije obuhvaćeno izveštajem ODIHR-a, nisu to definisali u prethodnom periodu.
"Eto prilike da razgovaraju, ali sve se izbegavalo, kao što se danas izbegava da se sagleda narodna volja koja se sagledava najbolje na izborima", poručio je Milićević.
Komentari (0)