Srđa Popović uporedio proteste u Srbiji, Slovačkoj i Gruziji
Komentari25/01/2025
-21:27
Osnivač organizacije "Otpor" Srđa Popović, koja je predvodila Petooktobarski prevrat 2000. godine, uporedio je proteste koji su juče održani u Srbiji, Slovačkoj i Gruziji.
Objavom na mreži X, on je poručio da "ovo nije najbolji dan za ambiciozne autokrate" i naveo kako se Slovačka pridružila drugim dvema zemljama u masovnim protestima protiv vladine korupcije.
"Uporedni podsetnik da su narodi istočne Evrope veoma živi i da se bore protiv korupcije", napisao je danas Popović u drugom, povezanom postu.
On je u postovima podelio snimke sa sva tri protesta koje su objavili drugi korisnici ove mreže.
Još tokom protesta u Gruziji prošle godine, protiv zakona o transparentnosti stranog uticaja, Služba državne bezbednosti Gruzije navela je da je cilj organizatora da nasilno preuzmu vlast koristeći metode "srpske nevladine organizacije CANVAS".
CANVAS, odnosno Centar za primenjene nenasilne akcije i strategije, osnovali su 2005. Slobodan Đinović i Srđa Popović sa ciljem, kako je navedeno na sajtu te NVO, zalaganja za upotrebu nenasilnog otpora u unapređenju ljudskih prava i demokratija.
Podsećamo, više desetina hiljada građana okupilo se sinoć na antivladinim protestima širom Slovačke, tražeći ostavku premijera Roberta Fica. Fico je danas izjavio da se trenutno priprema spisak ljudi koji će biti administrativno proterani sa teritorije Slovačke u vezi sa pokušajima državnog udara. Dodao je da iza protesta stoje nevladine organizacije finansirane iz inostranstva i da je njihov problem "suveren odnos vlade" u spoljnopolitičkim pitanjima.
Deo prosvetnih radnika, Advokatska komora Srbije, ustanove kulture, biblioteke, pozorišta, deo ugostitelja, preduzetnika i bioskopa, obustavili su juče rad u znak podrške studentima koji su u blokadi. Na više mesta su organizovani protesti, a đaci i studenti su održali takozvani "javni čas" na Ušću.
Studenti imaju četiri zahteva: objavljivanje kompletne dokumentacije o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, procesuiranje onih koji su napali studente tokom protesta, oslobađanje krivične odgovornosti uhpšenih studenata i povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.
Komentari (0)