Politika

Zorana Mihajlović: Ako dođe do toga da Srbija treba da otkupi kapital u NIS-u, to mora da bude rezultat pregovora

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/01/2025

-

10:01

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je rekla da se još uvek ne zna šta tačno stoji u papiru koji govori o sankcijama NIS-u i da se pretpostavlja da se traži potpuni izlazak ruskog kapitala. Ističe da je država dovoljno jaka da može finansijski da odgovori na ono što se zove kupovina akcija u NIS-u i poručuje da Srbija treba da bude fer i da se ponaša kao partner. 

Zorana Mihajlović je, gostujući na Euronews Srbija, rekla da ne smemo ni da zaboravimo da se cela priča oko sankcija NIS-u dešava dok se menja administracija u Americi.

"Vi imate postojeću odlazeću administraciju  koja uspostavlja sankcije. Nije nemoguće očekivati određene promene u tom smislu. Mislim da sve nekako treba strpljivo sačekati", navela je. 

Na pitanje koliki je manevarski prostor Srbije, Mihajlović je rekla da smo mi gasno i naftno zavisna zemlja. Ističe da smo u tom smislu nebezbedni, ali da je Srbija pokazala u prethodnom periodu koristeći nerusku naftu iz Janafa da može da odgovori.

"Pokazali smo da proizvodnjom derivata na teritoriji Srbije takođe možemo da odgovorimo našoj tražnji. Takođe smo pokazali da možemo da krenemo u izgradnju jednog novog naftovoda ka Mađarskoj i čak da razmišljamo da idemo dole ka Severnoj Makedoniji i Solunu. Znači, nije to lako. To su ogromni projekti. To je pod tom političkom kapom, jer je u pitanju energetika. Ali prosto, moramo se boriti, to nam je jedino ostalo", rekla je nekadašnja ministarka.

Govoreći o sankcijama NIS-u, istakla je da će nafta teći kroz Janaf do 27. februara kada će sankcije stupiti na snagu u punom kapacitetu. 

"Do tog perioda mnogo toga će se desiti. Desiće se sa strane Amerike, ali desiće se i da ćemo videti taj detaljni papir i pregovarati i razgovarati kako da eventualno dođemo u posed onoga što se zove ruski deo. Ne mislim da je potreban pritisak. Nadam se da nije potrebna nikakva vrsta pritiska i da nikakve nacionalizacije neće biti, jer mislim da je to takođe pogrešno. Opet se vraćam na sve što smo preživeli, na 2008. godinu i na praktično davanje naftne i gasne industrije ruskim kompanijama od strane tadašnje vlasti. Verujem u razgovore. Dijalog uvek pruži određena rešenja. Zaista duboko verujem da može da pruži rešenja i u ovoj situaciji", rekla je.

Kako je dodala, šta god ko mislio o 2008. godini, mnogo toga se u međuvremenu ulagalo od strane NIS-a.

Euronews

 

"Imamo potpuno modernizovanu rafineriju Pančevo, sa mnogo većim kapacitetom. Puno je ulaganja bilo i u zaštitu ćživotne sredine. Dakle, ne možemo reći da je sve bilo loše. Loš je bio početak, kako je data naftna i gasna privreda, a nakon toga je bilo i te kako dobrih stvari", rekla je Mihajlović.

Napomenula je da su 2008. godine naftna i gasna privreda "bukvalno predate ruskoj kompaniji za 400 miliona evra".

"Tog trenutka je cena na svetskom tržištu nafte bila preko 120 dolara po barelu. NIS je našu domaću, srpsku naftu, eksploatisao po ceni od 20 dolara po barelu. Oni su investiciju isplatili za dve i po godine. Ko je to uradio u tom trenutku? To je Tadić, sa jedne strane, koji potpisuje sporazum sa ruskim predsednikom. Ugovor je potpisao Škundrić (SPS), a Velja Ilić je parafirao. Dakle, oni su praktično vršili pregovore i dogovorili se da predaju bukvalno pre svega naše izvore. Srbija je bila bogata domaćom naftom, jako kvalitetnom naftom, tako da to prvobitno ulaganje, koliko god da su oni dali, 400 miliona evra, odmah da se zna da smo mi mnogo više tog trenutka izgubili nego što su oni uložili", istakla je.

Navodi da je G17+ tada bio protiv te odluke: "Tada su vladu činili DS, G17+i DSS. Jedino ko je tada bio protiv, bio je Dinkić. Recimo danas slušate po medijima, bar sam imala prilike juče da vidim, Nikezić, ne znam kojoj opozicionoj partiji pripada, ali on kaže: 'Naša energetika je do pre 10 godina bila u odličnom stanju, a sad je nikad gore'. To je potpuna laž. Dakle, mi smo imali ozbiljnih problema ranije, sada se taj NIS podigao, ali takođe uz pomoć države". 

Poručila je da, ako dođe do toga da Srbija treba da otkupi deo kapitala u NIS-u, to mora da bude rezultat dijaloga i pregovora.

"To se neće desiti preko kolena, u smislu nacionalizacije, odnosno ne bi trebalo da se desi. To mora da se desi u jednom razgovoru. Prvi korak u tom razgovoru jeste razgovor dva predsednika, Putina i Vučića, a onda nakon toga idu oni svi tehnički razgovori", navela je Zorana Mihajlović.

"Energetika je uvek oružje"

Ona je rekla da se država te 2008. godine svakako ponela nestrateški i da se nada da će to biti nauk za sve što dolazi.

"Ono što moramo da znamo, energetika je uvek oružje. Dakle, to nije samo energetike i nije samo naftovod i gasovod, to je uvek oružje. Država koja ima mineralne resurse praktično ima jednu vrstu oružja. Dakle, nafta i gas su tu narednih 20-30 godina, idu dole. Ali ono što nam sledi u narednom periodu su kritične mineralne sirovine. Zemlje koje imaju kritične mineralne sirovine, kao što Srbija ima jadarit, odnosno litijum, bakar, nikl i tako dalje, su zemlje koje imaju svoje oružje, i to treba da znamo. Kad se pregovara, politički se pre svega pregovara. I zato sam i rekla da u ovoj situaciji, politički smo dobili sankcije, tako isto i politički treba da dođe do dogovora između dva predsednika da bi došlo do nekih drugih koraka", poručila je. 

Kaže da, ono što mi ko država treba da radimo, to je da pravimo naša gasna skladišta, da ne iznajmljujemo skladišta van Srbije i da pravimo naftovod ka Mađarskoj, odnosno ka Skoplju, Solunu i Draču.

"Da učinimo sve što možemo da budemo manje zavisni. Mi nećemo nikad u nafti biti sto odsto nezavisni, mi to ne možemo, ali možemo da učinimo da se diversifikujemo sa više strana i nekako da imamo tu vrstu sigurnosti", rekla je Zorana MIhajlović.

"Nema panike na domaćem tržištu"

Govoreći o ceni nafte, napominje da je nemoguće da ne bude određenih potresa na naftnom tržištu.

"S tim što sankcije još uvek nisu u punom kapacitetu, onako kako ih mi očekujemo. Kad kažem potresa, ja ne mislim na potrese na srpskom tržištu. Generalno mislim na potrese u ceni sirove nafte. Ali hajde da sačekamo i ovih sedam dana. Ja sam sigurna da država ima svoje varijante šta će da radi", rekla je. 

Euronews

 

Međutim, kako je istakla, kada se pogleda domaće maloprodajno tržište, ne vidi se nikakva panika.

"Ne vidite redove na benzinskim pumpama. Ne vidite cene koje su drugačije. Znači da stvari funkcionišu zato što država od 2020. godine ima obavezne rezerve sirove nafte. Imamo ih najmanje za dva meseca. S druge strane, kompanije su u obavezi da naprave svoje operativne rezerve. Dakle, rezervi ima. S tim što mi moramo sve da činimo da u budućnosti što manje to koristimo, odnosno da dobijemo naftu sa drugih strana", navela je.   

Upitana da li ruska strana može u pregovorima eventualno da "zateže", rekla je da je u ovom vremenu sve moguće, ali je navela i primer sa gasom iz Azerbejdžana jer je postojala najava da nećemo imati gas iz te zemlje. Istakla je da su odnosi sa tom zemljom definitivno dobri.

"Ja sam u Azerbejdžanu bila 2022. godine i znam kako sam primljena kod predsednika i znam koliko smo razgovarali o našem predsedniku. Definitivno zahvaljujući tim odnosima Srbija ipak za razliku od nekih drugih država dobija taj gas. Dakle i ovde postoji jedna istorija u odnosima između predsednika Rusije i Srbije i ta istorija se na kraju krunisala time što Srbija nije uvela sankcije. Da li je to dobro ili loše, da li će neko da komentariše, prva sam pre dve godine govorila o tim sankcijama, ali definitivno to sada dolazi na neku granu koja može Srbiji da pomogne", ukazala je Mihajlović.   

Rekla je takođe i da ne brine kada je reč o rokovima jer je to tehnička stvari poručila da je mnogo važan dogovor, ali šta ćemo tačno da radimo - da li ćemo otkupiti deo od Rusije ili eventualno razmišljamo o nekoj drugo svetskoj kompaniji.

Mihajlović kaže da bi volela da vidi što više američkih kompanija i kapitala u Srbiji. Podseća da od pre desetak godina sa SAD imamo sporazum o infrastrukturi, a sada imamo i sporazum o energetici.

"I mi počinjemo strateški dijalog sa SAD. Dakle, to je najmoćnija država na svetu, šta god ko komentarisao i šta god mi negde emotivno mislili, za nas je jako važno da imao te odnose dobre. Sa druge strane, dobro je da imamo više upliva američkih kompanija. To je potpuno jedan drugi način i vid - od pregovaranja, pa do rezultata. To mogu da vam kažem po Moravskom koridoru, za koji smo sa njima pregovarali, tako da mislim da bi bilo dobro da vidimo više američkih kompanija na teritoriji Srbije", rekla je. 

Naglašava i da su odnosi sa Moskvom vrlo temeljni, pogotovo sa srpske strane od trenutka kada je počeo rat u Ukrajini.

"Zato je važno da vidimo dva predsednika da o tome razgovaraju. Obično kažu da u biznisu nema korektnosti, ali u političkim odnosima u vremenima koja su jako teška, verujem da postoji određena vrsta političke koretnosti kada govorimo o odnosima između tih država. Srbija je svakako pokazala da je politički korektna i rezultat  te političke korektnosti treba da bude i ovo sada na drugoj strani", dodala je.

Na pitanje o tržišnoj ceni NIS-a, Zorana MIhajlović je reka da je to vrlo teško odrediti i ponavlja da je prvi korak politički. 

"Ovo je čista politika. Ne pričamo trenutno o biznisu, nego o politici. Na kraju, mi pričamo o našoj naftnoj sigurnosti, jer mi smo strana koja može da bude ugrožena", ukazala je. 

Komentari (0)

Srbija