Efraim Zurof o "krvavim rukama": Čuvajte se simbola koje koristi Hamas
Komentari13/01/2025
-15:18
Efraim Zurof, izraelski istoričar Holokausta i jedan od najistaknutijih svetskih stručnjaka za tu oblast, napisao je tekst za "The Jerusalem Post" koji se odnosi na upotrebu Hamasovih simbola.
Prenosimo u celosti autorski tekst dr Efraima Zurofa koji je objavio "The Jerusalem Post".
Iako izvedba srpskog baleta možda nije bila povezana sa ratom između Izraela i Hamasa, njihove crveno obojene ruke mnogo govore
Nakon što je u Beogradu nedavno izvedena predstava „Krcko Oraščić“, nekoliko članova glumačke postave izrazilo je svoj protest tako što su publici pokazali simbole koje koristi teroristička organizacija Hamas, u ovom slučaju – ruke u rukavicama obojene crvenom bojom.
Prema pisanju beogradskog portala b92.net (Hamasovi simboli u srpskim pozorištima - B92), neki od izvođača koje je predvodio Dragan Bjelogrlić, poznati srpski glumac, reditelj i producent, svoje nastupe završili su isticanjem simbola koje zabranile mnoge vlasti u Evropi, od kojih su neke i kaznile odgovorne pojedince.
Navodi se i reakcija oca jednog deteta koji je prisustvovao ovoj demonstraciji neukusa i užasa, koji je za portal b92.net rekao: "Ili su potpuno neobrazovani ili su fašisti, a njihov animozitet i ogorčeni kriticizam prema raznim društvenim i ekonomskim pitanjima toliko su duboki, da se kriju čak i iza Hamasovih simbola", izjavio je tada otac devojčice koja je prisustvovala predstavi „Krcko Oraščić“.
Žrtve pokušaja da se promeni narativ
Srbi su, zajedno sa Romima i Jevrejima, žrtve pokušaja manipulacije simbolima iz Drugog svetskog rata i Holokausta, čiji se nastanak pripisuje određenim istorijskim periodima, a koji se koriste i danas bez ikakvog osnova, kao što je slučaj sa ustaškim pozdravom „Za dom spremni!" Kako je onda moguće da je oprez izostao kod upotrebe simbola koje koriste i oni koji podržavaju Hamas?! Budući da su demonstracije počele u znak protesta protiv domaćih političkih i društvenih pitanja, ova pojava je prilično šokantna kada je u pitanju Srbija, zemlja čija je vlada pružala veliku podršku Izraelu tokom tekućeg rata.
Februara prošle godine Srbija se saglasila sa odlukom Saveta EU o uvođenju restriktivnih mera protiv onih koji podržavaju, olakšavaju ili omogućavaju nasilne akcije Hamasa. Tokom petnaest meseci stravičnog rata, Srbija je jedna od zemalja u kojoj se Izraelci osećaju ne samo najbezbednije, već i najopuštenije. U prvih deset meseci, broj Izraelaca koji su posetili ovu prelepu zemlju na razmeđu Balkana i Centralne Evrope porastao je za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Tokom rata, nastavljen je impresivan rast trgovinske razmene između dve zemlje, čime je Izrael postao najvažniji trgovinski partner na Bliskom istoku, a Srbija Izraelu u regionu Zapadnog Balkana. Posebno mi je zadovoljstvo što mogu da istaknem saradnju univerziteta Srbije i Izraela, kao i inovativne ekosisteme. Manifestacija EXPO 2027, koja će se održati u Beogradu, posebna je prilika za produbljivanje različitih vidova saradnje, kao i umrežavanje sa drugim zemljama širom sveta.
U septembru prošle godine, tokom posete predsednika Isaka Hercoga Beogradu i susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potpisano je više sporazuma o saradnji, pre svega između privrednih komora dve zemlje, ali i Agencije za inovacije Izraela sa relevantnim srpskim partnerima. Na posebno zavidnom nivou je i saradnja u pogledu mnogih delikatnih pitanja koja su od posebnog značaja za dve zemlje.
Jedan od preostalih 98 kidnapovanih talaca u Pojasu Gaze, Alon Ohel, takođe je državljanin Srbije, a njemu posvećen žuti klavir obišao je gradove Srbije, dok predsednik Vučić i srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić nisu štedeli truda da pokušaju da pomognu na svaki način.
Izraelski košarkaški klubovi Makabi i Hapoel iz Tel Aviva, kao i Hapoel iz Jerusalima, svoje evropske utakmice igraju kao domaćini u srpskoj prestonici. Ne samo da nikada nije zabeležen nijedan incident, već izuzetno cenimo i izuzetnu atmosferu za izraelske klubove i njihove navijače. Prošlog meseca gost predsednika Srbije bio je Šimon Mizrahi, legendarni predsednik košarkaškog kluba Makabi Tel Aviv.
Odnosi između dve zemlje su na uzlaznoj putanji, što je posebno važno u globalno izazovnim vremenima u kojima živimo. Stoga je važno da se na svaki način, za bilo koju svrhu i iz bilo kog motiva, izbegavaju simboli koji su potpuno neprihvatljivi, a na onima koji ih koriste je da budu svesni njihovog šireg međunarodnog konteksta.
Komentari (0)