Rampa za učešće na izborima: Mogu li "zabrinute" ambasade da nateraju Prištinu da da zeleno svetlo za Srpsku listu
Komentari24/12/2024
-21:55
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) u ponedeljak nije potvrdila izbornu listu partije Srpska lista za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara. Reč je o najvećoj partiji kosovskih Srba, a njen predsednik Zlatan Elek najavio je žalbu i očekuje, kako kaže, pozitivan odgovor. Odluka CIK izazvala je, očekivano, negodovanje zvaničnog Beograda, ali su svoju "duboku zabrinutost" izrazile i pojedine ambasade u Prištini. Istovremeno, i agencija Asošiejted pres (AP) ocenjuje da bi ova odluka mogla dodatno da pogorša ionako napete odnose Beograda i Prištine.
Na sednici su dva člana glasala protiv, dva za, a sedam je bilo uzdržano. Dva pripadnika Samoopredeljenja u CIK-u, Sami Kurteši i Aljban Krasnići naveli su u ponedeljak da je sporna overa Srpske liste zbog nekoliko stvari. Između ostalog, Kurteši je naveo da je sporno predstavljanje kandidata Srpske liste jer se nigde ne pominje "Republika Kosovo", već se navodi Kosovo i Metohija, a takođe se ne govori "živelo Kosovo, nego živela Srbija".
"Predstavnici ove liste održavaju kontakt sa Vučićevom vladom, gde se vidi i Radoičić, gde se dovode u vezu sa terorističkim napadom u Banjskoj, a odnedavno i na kanal Ibar-Lepenac", dodao je on.
Sa druge strane, predstavnik DPK u CIK-u Arijanit Eljšani podsetio je da je provera kandidatskih lista prošla kroz nekoliko institucija i nijedna od njih nije dala primedbe. I predsednik CIK Krešnik Radonjići izjavio je da odluka tog tela da ne sertifikuje Srpsku listu, odnosno da joj ne odobri učešće na izborima - nema pravni osnov.
Lider Srpske liste Zlatan Elek je u obraćanju medijima istakao da je odluka CIK u Prištini doneta po nalogu premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, jer on u Srpskoj listi "vidi ozbiljnu prepreku u svojim planovima da eliminiše Srbe sa AP KiM".
"Ova odluka nema uporište u zakonu, to morate svi da znate, i predstavlja dokaz koliko Kurti želi da eliminiše Srbe s ovih prostora", naveo je on.
Na odluku CIK-a među među prvima je reagovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rekavši da Aljbin Kurti pokušava da "odstrani jedinog političkog protivnika na AP KiM, a to je Srpska lista".
Zabrinutost ambasada
Ambasada SAD na Kosovu saopštila je da je "duboko zabrinuta" zbog odluke CIK-a da ne overi kandidate Srpske liste za parlamentarne izbore 9. februara, uz ocenu da je reč o očiglednom uključivanju politički motivisanih kriterijuma u proces sertifikacije kandidata sa izbornih lista, prenosi Kosovo online.
"Duboko smo zabrinuti zbog postupaka nekih članova Centralne izborne komisije (CIK) da ne overavaju kandidate Srpske liste. Postupci CIK-a treba da budu striktno ograničeni na pravne standarde i procedure, a sve odluke o diskvalifikaciji kandidata moraju biti zasnovane isključivo na jednakoj primeni zakona", stoji u saopštenju američke ambasade dostavljenom medijima.
Poručuju i da izborni proces treba da bude transparentan, kredibilan i bez političkog uplitanja.
Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rode izjavio je da deli zabrinutost EU i SAD u vezi sa neverifikovanjem Srpske liste.
"Jednaka primena zakona za sve je neophodna. Proces sertifikacije je strogo formalna procedura koju ne treba politizovati", rekao je Rode na mreži X.
Ambasador Velike Britanije u Prištini Džonatan Hargrivs zatražio je od Centralne izborne komisije da se pobrine da se izborni proces odvija na osnovu odgovarajućih zakonskih procedura, a ne političkih interesa.
Britanski ambasador je, reagujući na odluku CIK u Prištini da ne overi izbornu listu Srpske liste, napisao na Fejsbuku da očekuje da CIK i svi njegovi članovi procene sertifikaciju Srpske liste u skladu sa sveobuhvatnom i transparentnom primenom relevantnih propisa.
Može li Srpska lista na izbore?
Ovaj potez bi mogao dodatno da pogorša ionako napete odnose između Kosova i Srbije, uprkos naporima međunarodne zajednice da ih normalizuje, napisala je agencija AP.
Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević izjavio je da odluka predstavlja dodatni pritisak na Srbe. Dobrosavljević je za Tanjug ocenio, na osnovu reakcije američke ambasade u Prištini na ovu odluku, da će vlasti u Prištini na kraju popustiti pod pritiskom zemalja Kvinte i morati da prihvate Srpsku listu.
"Ovo je jedna od mnogobrojnih jasnih poruka našim sunarodnicima na tom prostoru da nisu poželjni, nisu dobrodošli", rekao je Dobrosavljević i dodao da Aljbin Kurti želi da, bez neke prevelike oružane intervencije, život Srbima na tom prostoru učini toliko neizdrživim da oni sami odluče da napuste AP KiM.
Na pitanje ko iz međunarodne zajednice može da pomogne da se ova situacija reši, Dobrosavljević je rekao da su SAD jedine u kapacitetu da primoraju Prištinu da poštuje međunarodne standarde i svoje preuzete međunarodne obaveze, jer, kako je naveo, SAD imaju najviše uticaja na Prištinu.
Politički analitičar Agon Maljići ocenio je da je sprečavanje CIK-a da Srpska lista učestvuje na izborima 9. februara politička samovolja i da će to sigurno biti osporeno zato što tako nalaže zakonska procedura. On je rekao da bi u suprotnom u budućnosti bilo moguće zabraniti bilo koju nacionalnu stranku, prenosi Ekonomija onlajn.
"Srpska lista će na kraju biti overena jer je to zakonska procedura koja sprečava političku samovolju. Hvala bogu da je ovako jer se sutra isti metod može koristiti protiv partija bilo koje nacionalnosti", rekao je Maljići.
On je podsetio da je ranije takvih poziva bilo i u odnosu na Pokret Samoopredeljenje. Rezultat će, smatra, biti jačanje pozicije Srpske liste u srpskoj zajednici.
Komentari (0)