Stanković: Subvencionisanje kredita za stanove za mlade važna socijalna činjenica
Komentari22/12/2024
-22:03
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da je program za subvencionisanje kredita za kupovinu stana za mlade politički gledano jedno otkriće i vrlo važna socijalna činjenica.
"Ovde se mladi kasno osamostaljuju u odnosu na evropske zemlje. Mi u tom osamostaljivanju kasnimo bar desetak godina. Bez obzira na to što nije ekonomija sve u životu, ali dobra plata i svoja sopstvena stambena jedinica jesu put ka osamostaljivanju od primarne porodice. Naravno, to podrazumeva i školovanje koje mora da bude i efikasnije i dinamičnije i više podređeno zahtevima tržišta nego što je do sada slučaj", rekao je Stanković za Tanjug.
Dodao je da smatra da će pored redovnih biti i vanrednih skupštinskih zasedanja na kojima će poslanici raspravljati o brojnim predlozima zakona, kao i da se boji da će se u parlamentu ponoviti neprimerena dešavanja kao onda kada je trebalo da se raspravlja o budžetu za narednu godinu.
"Ja se bojim da je to vrlo verovatan scenario, zato što opozicija sve više postaje po malo psihološki, a malo više policijski problem i nije više politički akter. Oni jednostavno idu ka političkom radikalizmu, ne žele da prihvate institucionalnu raspravu. Oni podržavaju blokade fakulteta, nadaju se zapravo da će te blokade fakulteta da proizvedu jedan domino efekat da će da krenu blokade i drugih institucija", istakao je Stanković.
Ukazao je na to da građani ne žele direktne konfrontacije, ne žele nemire i da se vlast ruši na ulici, kao i da ne žele da se ponovi period devedesetih godina kada su bili ratovi, demonstracije, nestašice i hiperinflacija, a kod studentske populacije je uvek postojao neki oblik bunta i socijalnog učenja, i oni imaju pravo na to i danas, samo ne treba svoju mladalačku energiju i moralnu čistotu da troše na sadržaje koje im diktiraju drugi.
Dodao je da ne treba porediti ove studentske proteste sa ranijim studentskim protestima, jer su ti protesti tada bili zbog izborne krađe, a danas toga nema.
Prema njegovim rečima, opozicija je danas slabija nego što je bila devedesetih kada su oni bili na vlasti u nekim beogradskim opštinama.
Stanković je govoreći o studentskim blokadama fakulteta rekao da one dovode do diskontinuiteta u učenju i nemogućnosti da se sprovede proces ocenjivanja u prvom semestru što dovodi do toga da ne može da se završi ni prvi, a ni drugi semestar, a samim tim se ne može završiti akademska godina.
"Svi ti koji blokiraju moraju da budu svesni da to ima određene implikacije po njihovo studiranje i po status univerziteta u društvu. Sad će državni fakulteti da imaju problem sa nastavom, sa upisom i reputacijom", rekao je Stanković.
Dodao je da je profesorima teško da odvoje svoja politička opredeljenja od svog profesorskog statusa, kao i da studenti imaju pravo na političko organizovanje i delovanje kada završe svoje studenske obaveze.
"Rektori i dekani bi trebalo da budu aktivni u pregovorima i razgovorima sa studentima i da im predoče zakonske posledice njihovih statusa. Ti plenumi koji odlučuju su anarhistička tekovina i to je tekovina neposredne demokratije na fakultetu u kojoj ne učestvuju svi studenti, nego ubedljiva manjina studenata", rekao je Stanković.
Govoreći o podršci profesora studentima, Stanković je rekao da u toj podršci profesora ima političkog nezadovoljstva i nezadovoljstva materijalnim položajem koji profesori imaju na Beogradskom univerzitetu.
"Vrednost boda je 25 odsto niža nego što je vrednost boda za nastavnike u srednjoj i osnovnoj školi kad govorimo o sredstvima koje država daje studentima. Nemaju svi fakulteti velike sopstvene prihode pa da mogu da na osnovu sopstvenih sredstava podižu plate svojim zaposlenima i da oni žive onako kako bi trebalo da živi akademski građanin", rekao je Stanković.
Dodao je da postoje fakulteti koji nemaju veliki broj studenta, a samim tim ni mogućnosti da razvijaju sopstvene prihode.
"Kroz studensku pobunu se svašta prelama. Prelamaju se opozicioni interesi, ali prelamaju se neke sindikalni interesi, recimo univerziteta koji to ne ume da ispregovara sa državom", istakao je Stanković.
Prema njegovim rečima, kroz studentske proteste se prelama nezadovoljstvo svih slojeva, jer su studenti omiljena društvena grupa koja uglavnom nema ambicije da prigrabi vlast, ali ipak može da bude instrument za različite političke, ekonomske i druge lobističke interese.
Dodao je da studentski zahtevi nisu studentski, jer studenti mogu da budu nezadovoljni visinom školarina, visinom smeštaja u studentskim domovima, kapacitetima studentskih domova i drugim stvarima koje se tiču studentskog života, a mnogi studente vide kao, kako kaže, "političku silu koja može da ustalasa lavinu".
Govoreći o najavi današnjeg protesta, Stanković je rekao da nema političkog i istorijskog vrenja kao što je bilo 5. oktobra.
"Ovo se neće rešiti današnjim protestom. Nema tog vrenja političkog i istorijskog kao što je to bilo 5. oktobra. To treba isključiti kao mogućnost da bude nekakvog prevrata. Bojim se da svako ko bude pokušao to da zloupotrebi i pretvorio nekakav agresivan politički stav da će napraviti suštinsku grešku i da će on onda ustvari ugasiti taj, ajde da kažem uslovno rečeno, plamen otpora", rekao je Stanković.
"Nemojte da tražimo dlaku u jajetu tamo gde dlake nema"
Dodao je da postoji kriza poverenja među akterima, ali da institucionalno ne postoji kriza odlučivanja.
"Ne postoji kriza unutar vlasti, ne postoji kriza, samim tim, procedura odlučivanja. Ne mogu kažem da smo u potpunoj političkoj krizi, ali postoji ogromna kriza poverenja među akterima koja se reprodukuje kroz to da taj politički proces koji bi trebalo se odvija u institucijama sistema ili u javnosti ne prihvata regularne mehanizme rešavanja konflikata", naglasio je Stanković.
Podsetio je da je kada se dogodila tragedija u Novom Sadu predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvoreno rekao da će biti odgovornosti na tri nivoa - moralnom, političkom i krivično-pravnom nivou.
"To je praktično sprovedeno. Nemojte sada da tražimo dlaku jajetu tamo gde nema dlake. I gde ne može ni da je bude", rekao je Stanković.
Dodao je da su podnete ostavke i da su određeni pritvori.
"Ovde je ulog 15 mrtvih ljudi. Optužnica mora da proistekne iz temeljne i precizne istrage, jer će se naravno ova druga strana braniti, s obzirom na visinu zaprećenih kazni i na svu sramotu koju nosi taj slučaj", rekao je Stanković.
Govoreći o izgradnji novog mosta na Savi u Beogradu, Stanković je izjavio da opozicioni lideri prave proteste protiv novog mosta sa ciljem da izvrše pritisak na vlast da odustane od tog projekta, iako se zna da je postojeći Stari savski most nebezbedan i da je odavno bilo u planu da se napravi novi most.
Komentari (0)