Šmit: Ako se nastavi ovim putem, to će dovesti do "raspuštanja" države Bosne i Hercegovine
Komentari14/05/2024
-12:15
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit sutra će se obratiti na sednici Saveta bezbednosti UN, posvećnoj BiH, a u izveštaju koji pokriva period od 16. oktobra prošle godine do 15. aprila ove godine naveo je da je taj period obeležen napretkom BiH ka integraciji u EU, ali i neviđenim napadima na Dejtonski mirovni sporazum.
Šmit je upozorio na vlasti Republike Srpske predvođene predsednikom RS i liderom SNSD Miloradom Dodikom, koje "aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum", preneli su mediji u Sarajevu.
"Njihova pretnja da parališu državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka pretnja je funkcionisanju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti", naveo je Šmit i istakao da svi politički činioci moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu.
On je ukazao i na "nezapamćen kontinuiran pritisak na pravosudne institucije - osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, vladajuća koalicija RS podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH", dodavši da je konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti poveren visokom predstavniku, a ne entitetu.
Prema njegovim rečima, radnje stranaka vladajuće koalicije idu ruku pod ruku s njihovim zakonodavnim inicijativama u samoj RS, koje ograničavaju građanski prostor kako bi ućutkale i obeshrabrile, pretile i na kraju kaznile neslaganje političkih mišljenja.
"Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do de fakto, ako ne i de jure, raspuštanja države BiH, što predsednik RS Milorad Dodik stalno zagovara. To bi bio scenario s ozbiljnim posledicama", upozorio je Šmit.
Visoki predstavnik je u izveštaju ukazao i na nazadovanje u javnim naporima da se društvo suoči s prošlošću i na alarmantan nivo etno-nacionalnog revizionizma, negiranja genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanja ratnih zločinaca.
"Ove tendencije bile su usko povezane s opštim nazadovanjem demokratije, poštovanja ljudskih prava, vladavine prava, što povećava nepoverenje i polarizaciju unutar društva. To je posebno vidljivo u stalnom pad u odnosima među zajednicama u Srebrenici u poslednje dve godine", istakao je Šmit.
Potom je ukazao na kontinuirane nasilne ili provokativne incidente protiv povratnika, što, kako tvrdi, dodatno doprinosi osećaju nesigurnosti među tom populacijom. Ukazao je da bi odlaganje napora za minimiziranje izborne korupcije, prevare i nepravilnosti dodatno učinilo mere za integritet izbora neprimenjivima na lokalnim izborima u oktobru 2024, što bi ostavilo ozbiljne posledice po demokratiju, političku stabilnost i budućnost zemlje u EU.
Komentari (0)