Društvo

Vunarstvo u Srbiji na tankim nitima: Opstao mali broj predionica, vune sve manje jer nema ovaca

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Nataša Jovanović

21/08/2022

-

19:24

Euronews TV

veličina teksta

Aa Aa

Industrija vune nekad je bila razvijena, a većina vunenih proizvoda iz Srbije izvozila se u inostranstvo. Danas je situacija drugačija. Opstao je veoma mali broj vunarskih predionica, a vune je sve manje jer nema ovaca. 

Vuna se prerađuje u svega desetak predionica u Srbiji. Jedna od najvećih nalazi se u Pirotu i jedino ovde proizvodi se predivo za izradu pirotskog ćilima.

"Jedno 20 odsto naše ukupne proizvodnje ide na domaćem tržištu, a 80 odsto ide za izvozne fabrike koje se bave izradom tepiha", kaže Nemanja Kostić iz firme "Kosteks".

Vlasnici ove predionice, koja postoji već 30 godina, pamte dane kada je vunarska industrija u Srbiji bila razvijena, kada je postojalo stotinu ovakvih firmi i kada je 95 odsto proizvoda odlazilo u izvoz.

"Nekada je u bivšoj Jugoslaviji bilo organizovano vunarstvo. Proizvodnja vune je bila organizovanija u smislu plasmana krajnjih proizvoda, jer su se izvozničke kuće bavile time da se sve što proizvedu fabrike u Srbiji plasira na inostranom tržištu. Mi smo sada prinuđeni da sve radimo sami - od nabavke sirovine do plasmana materijala", ističe Kostić.

Danas je vunarstvo na tankim nitima. Vlasnik predionice iz Užica kaže da sve teže pronalazi vunu, jer je na pašnjacima u zlatiborskom kraju sve manje ovaca.

Euronews Srbija/Printskrin

 

"Već sada u ovo vreme ima manje oprane vune. Svi pretežno nude neopranu vunu - više neće niko da pere, jer je mala cena. Seljaka više košta da mu neko ošiša ovcu nego što može da proda vunu i samim tim svi to bacaju, a vrednost vune je dosta pala. Pretežno, vunu dobijam sa sela, ljudi koji imaju desetak ovaca, oni operu, ja vršim uslugu predenja i oni to koriste za svoju domaću radinost, za čarape, prsluke i za kuću", kaže prerađivač vune Dragoslav Simić.

Sve je manje i žena koje znaju da pletu. Milesa Danilović od toga živi, a svoje ručne radove prodaje na Zlatiboru. Kaže da kupaca ima u sezoni, ali da svoj rad ne može adekvatno da naplati.

"Dođeš, prodaš jedne čarape, kad platiš prevoz meni ne ostaje ništa. Nisam odavde, i dok platim prevoz 400 dinara od Bele zemlje, ne ostane mi ništa. Dođeš tri puta, pojedeš... nije to rešenje. Ta roba nije kvarljiva, može da stoji kolko hoćeš... Uradiš, i neka ima na lageru, ja tako i radim", kaže Milesa.

Iako vuna važi za najzdraviji prirodni materijal, vunenih proizvoda na tržištu je svega deset odsto, dok se većina kupaca danas opredeljuje za sintetiku.

AI Preporuka

Komentari (1)

Rade

22.08.2022 14:14

Zaboravili smo prave vrednosti. Samo da je jeftino, a o posledicama niko ne brine. Koliko ja znam, seljaci nemaju kome da prodaju vunu. A cena je toliko niska da se ne isplati čuvati vunu. Nekad se vuna reklamirala. Odela od vune su bila skupa. A danas se prirodni materijali zapostavljaju. Sve je manje i pamuka. Plastika je ušla svuda.

Srbija