Prekršajne prijave protiv visokoškolskih ustanova zbog neodržavanja nastave: Koji su naredni koraci?
Komentari11/04/2025
-15:00
Ministarstvo prosvete podnelo je prekršajne prijave protiv visokoškolskih ustanova u kojima se ne organizuje nastava i u kojima se ne održavaju ispiti zbog blokada fakulteta. Ukoliko odgovorna lica ne postupe po merama, iz ministarstva najavljuju i mogućnost razrešenja dekana. Postavlja se pitanje šta je utvrđeno i da li se i kada očekuje nastavak predavanja na fakultetima širom Srbije.
Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave.
Tim ustanovama dat je rok od osam dana za početak, odnosno nastavak održavanja nastave kao i ispita.
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić kaže za Euronews Srbija da prekršajne prijave visokoškolskim ustanovama predstavljaju vid pritiska.
On ističe da je zapisnik o vanrednom inspekcijskom nadzoru stigao i na adresu Hemijskog fakulteta, na koji će, kako kaže, uložiti prigovor.
"Mi smo akademska zajednica i borićemo se pravnim sredstvima. Mi nemamo sredstva sile koje ima država, tako da nama ostaju jedino legalna sredstva da se borimo protiv ovakvih protivpravnih odluka. Isto kao što je univerzitet uputio tužbu Ustavnom sudu povodom nezakonito donete promene uredbe, tako ćemo i dalje nastaviti da se bavimo onim što nam zakon dozvoljava", rekao je Roglić.
Šta kažu u Ministarstvu prosvete?
Pomoćnik ministra za visokoškolsko obrazovanje Aleksandar Jović kaže za Euronews Srbija da je Ministarstvo prosvete podnelo 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica tih ustanova nakon izvršenog inspekcijskog nadzora.
"Nakon utvrđivanja bitnih činjenica o stanju na visokoškolskim ustanovama, a ceneći i odgovore koje su nam ustanove prethodno dostavile na dopise ministarstva prosvete, zaključili smo da su stekli svi uslovi da se podnesu ove prijave. Takođe, ustanovama je dat rok osam dana naloženih mera, u skladu sa zapisnicima prosvetnih inspektora, da započnu sa izvođenjem nastave i organizovanjem ispita. Naravno, ustanove imaju pravo i na prigovor na dostavljene zapisnike. Očekujemo da će neka iskoristiti, to je njihovo pravo, to je rok pet radnih dana, a rok za postupanje je osam dana, tako da se tu negde datumi i, da kažem, poklapaju", rekao je on.
Jović objašnjava da će nakon toga Ministarstvo prosvete izvršiti kontrolni inspekcijski nadzor radi utvrđivanja činjenica da li su ustanove pokrenule nastavni proces i da li su preduzeli bilo kakve korake u tom pravcu.
Ukoliko nisu, slede određene mere.
Jović kaže da su za taj prekršaj zakonom predviđene novčane kazne u iznosu od 200.000 dinara do dva miliona dinara za visokoškolsku ustanovu, odnosno od 10.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice visokoškolske ustanove.
"Ustanova treba da u roku od osam dana proba da započne proces izvođenja nastave. Da li će to raditi u sedištu ustanove ili će pokušati nekakav hibridni model, to je na njima. Ministarstvo prosvete je čak u međuvremenu pojedinim ustanovama dalo saglasnost za izvođenje dela nastave, teorijske nastave online, što nije u suprotnosti sa zakonom i standardima za akreditaciju. Mi naravno imamo i studijske programe koji se potpuno odvijaju u hibridnom modelu, odnosno to su studijski programi na daljinu koji se posebno akredituju. Oni čak nisu ni u jednom trenutku ni zaustavljeni, nastava se na njima odvija. To su pre svega studijski programi za strance. Međutim, kad govorimo o ovim klasičnim studijskim programima koji se izvode u sedištu ustanove, oni jesu kao takvi akreditovani, ali ne postoji nikakvo ograničenje da se deo te nastave, posebno teorijske, odvija i online, ako ne postoje uslovi da se odvija u sedištu ustanove", precizirao je Jović.

Euronews
Na pitanje šta se dešava sa onim fakultetima kod kojih nije moguće održati online nastavu, poput Medicinskog i ostalih fakulteta koji imaju određenu praktičnu nastavu, Jović je naveo da se online nastava odnosi na teorijsku nastavu.
On je naveo da, na primer, Medicinski fakultet u Nišu hoće da pokuša da deo teorijske nastave, predavanja, odvija u online formatu, a kada se budu stekli uslovi, oni će nastaviti sa nastavom u sedištu ustanove, odnosno svojim nastavnim bazama, klinikama i kliničkom centru, da bi odradili taj deo kliničkih predmeta, praktične vežbe i laboratorijske vežbe i sve ono ostalo što zapravo ne može da se odvija u online formatu.
Kada bi mogla da se uspostavi nastava blokadi?
Ako se i nakon osam dana koliko je dat rok da se postupi po merama, Jović je naveo da u slučaju da ustanova ne preduzme mere u roku od osam dana, nakon toga će prosvetna inspekcija uraditi kontrolni inspekcijski nadzor, utvrditi da li su ustanove i odgovorna lica postupili u skladu sa naloženim merama.
"Ako ne, pišu se odgovarajuća rešenja, gde se nalaže ustanovi da opet u nekom roku započne nastavu. Ono što takođe može da se dogodi, ako u slučaju da ustanova, odnosno odgovorna lica, ne postupe po rešenju prosvetnog inspektora, jeste da dođemo do predloga prosvetnog inspektora, koji se upućuje savetu visokoškolskih ustanova, o razrešenju dekana, direktora, predsednika akademije ili rektora. U slučaju da savet to ne učini u roku od mesec dana, onda se ostavlja prostor ministru prosvete da on razreši odgovornu osobu te visokoškolske ustanove. Mi se iskreno nadamo da toga neće doći i nije cilj. Govorimo samo o tome šta su sve zakonske mogućnosti, na koji način Ministarstvo prosvete može da deluje, ali ja mislim da nakon svih naših dopisa koje je Ministarstvo prosvete uputilo visokoškolskim ustanovama, pojasnilo sve zakonske obaveze i sve ono što je propisano, kada govorimo i o prekršajnim kaznama, ali i o obavezama odgovornih lica visokoškolskih ustanova i svih zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, da ćemo ipak imati pomak ka tome da se nastava na ustanovama konačno uspostavi", rekao je Jović.
Povodom saopštenja uprava fakulteta i profesora da ne mogu da drže nastavu ukoliko studenti i dalje održavaju blokadu, sagovornik Euronews Srbija kaže da postoje odgovarajuće mere i u takvim slučajevima.
"Postoje radnje koje ustanove mogu da preduzmu u takvom slučaju ako govorimo o nekim fizičkim blokadama, sprečavanju zaposlenih da uđu u ustanove, sprečavanju drugih studenata da uđu u ustanove. Dakle, postoje određeni mehanizmi. Nadamo se da će u narednom periodu svi početi odgovorno da se ponašaju, da preuzmu odgovornost i za svoje obrazovanje, kad govorimo o studentima, ali i nastavnicima. Dakle, u redu je podržavati studentske zahteve, u redu je izražavati svoj bunt, protest organizovati, imati pravo na okupljanje bilo u otvorenom ili zatvorenom prostoru, ali nešto drugo je ako vi kršite pravo drugih. Na primer, pravo na rad zaposlenih na tim ustanovama, ili pravo drugih studenata da studiraju, ili pravo na kretanje kroz, recimo, fakultet ili uopšte ulazak na fakultet", rekao je Jović.
Na pitanje kakve reakcije očekuje ukoliko se blokade i dalje nastave i razreši rektor, Jović kaže da je u prošlosti bilo takvih slučajeva, kao i da to niko ne želi, navodeći da su to krajnje mere.
"To su krajnje mere u slučaju da se zapravo dogodi upravo ono što niko ne želi, a da nema odgovornog postupanja. Svi moramo da se odgovorno ponašamo. Ministarstvo prosvete nije baš tako lako krenulo sa ovakvim merama i nadzorom. Čekali smo, pregovarali smo jako dugo, očekujući da će 'druga strana' shvatiti pozitivne pomake i dobru volju Ministarstva prosvete. Međutim, pošto se to nije desilo jako dugo i pošto sad već ulazimo u period u kojem ugrožavamo ne više samo ovu akademsku godinu, nego i sledeću akademsku godinu, jer sad već govorimo o tome da ova mora biti produžena 15 dana, možda mesec, možda čak i dva meseca da bi se sve nadoknadilo, posebno kada govorimo o onim fakultetima poput prirodno-matematičkih ili medicinskih fakulteta, gde dobar deo nastave jeste laboratorijski, klinički, vi morate da preduzmete odgovarajuće mere i Ministarstvo prosvete koristi sad trenutno sve mehanizme raspoložive u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju", rekao je Jović.
Postavlja se pitanje šta u slučaju da dekan bude smenjen i da na njegovo mesto dođe drugi koji će takođe eventualno podržati blokade.
Jović kaže da je to moguće.
"Na kraju krajeva, Savet fakulteta odlučuje o tome, ali odgovornost je i na tom kolektivnom organu, organu upravljanja. Kada pogledate, dekan je samo organ poslovođa. Organ upravljanja jeste savet i odgovornost ljudi u savetu jeste da izaberu najbolju osobu koja će se odgovorno ponašati", rekao je Jović.
Na pitanje da li se može i kada očekivati nastavak ove akademske godine, Jović je rekao da se više visokoškolskih ustanova javilo Ministarstvu prosvete sa željom da probaju da organizuju nastavu.
"Imajući u vidu da se Ministarstvu prosvete javilo čak dva univerziteta u celosti, da su se javile pojedine i privatne i državne visokoškolske ustanove, veliki broj i visokih škola i akademija i pojedinačnih fakulteta, sa željom da probaju da organizuju, da započnu nastavu, bar kroz online format, mi se stvarno nadamo i mislimo da će se do kraja aprila to uspostaviti na svim visokoškolskim ustanovama", rekao je Jović.
Komentari (0)