"Adolescencija": Serija koja je otvorila Pandorinu kutiju savremenih društvenih problema
Komentari28/03/2025
-07:07
Netfliksova hit serija “Adolescencija” o trinaestogodišnjaku iz Velike Britanije uhapšenom zbog ubistva svoje drugarice, jedna je od najgledanijih na striming servisima u Srbiji. Serija je otvorila mnoga pitanja - o mizoginiji, internet komunikaciji mladih, a u Velikoj Britaniji je pokrenula inicijativu da se deci mlađoj od 14 godina zabrani korišćenje pametnih telefona i društvenih mreža.
Serija "Adolescence" izazvala je veliko interesovanje publike, a stručnjaci ističu njenu aktuelnost i relevantnost u današnjem društvu. Psihoterapeut Ana Kojić smatra da serija obrađuje teme koje su bliske velikom broju ljudi, posebno u kontekstu savremenog kapitalističkog društva.
"Mislim da je serija vrlo aktuelna i predstavlja teme koje su interesantne većem broju ljudi jer živimo u vreme u kojem postoji razvoj psihopatije i sociopatije koji je pod uticajem kapitalizma. I to se, nažalost vidi ne samo na starijim ljudima, već i deci", ističe Kojić.
Prema njenom mišljenju, umetnost često reflektuje društvene fenomene, što objašnjava popularnost serije. Kojić pohvaljuje kompleksnost serije i njen višeslojni pristup temi: "Serija mi je odlična jer je kompleksna i pokazuje različite aspekte cele priče, govori da ne možemo na isključiv način da posmatramo ovakve fenomene, ne postoji jedan krivac, nego splet različitih okolnosti, individualnih, porodičnih, društvenih"
Govoreći o problematici nasilja u školi, koja je u pozadini radnje serije, Kojić naglašava ranjivost dece u adolescentskom periodu. Ona objašnjava da je to period formiranja identiteta, kada vršnjačka grupa postaje važnija od roditeljskog uticaja.
Kojić se osvrće i na izazove roditeljstva u savremenom dobu, posebno kada je reč o razumevanju dece i njihovih potreba:
"To je baš teško i kompleksno pitanje. Ne možemo nikada da znamo do kraja, ali možemo da damo sve od sebe da upoznamo svoje dete... Dakle, imperativ je da pokušamo da upoznamo dete, razumemo njegove potrebe, šta želi i kako funkcioniše, koja su mu interesovanja, da li ima hobije, itd."
screenshot/youtube/Netflix
Posebnu pažnju Kojić posvećuje fenomenu "incela" i važnosti roditeljskog razumevanja i edukacije:
"Kada je incel u pitanju, ako je naše dete deo te grupe, prvo je potrebno da razumemo zašto, koji je to konkretno aspekt koji privlači dete da bude u takvoj grupi - osećaj pripadnosti, besa prema ženskom polu? Prvo mi moramo da se edukujemo, pa da bolje upoznamo svoje dete i pratimo promene"
Govoreći o "muškom besu", Kojić odbacuje rodne stereotipe vezane za izražavanje emocija: "Da li je muški bes ili je ženski bes, ja kao stručnjak ne vidim nikakvu razliku između ta dva pojma. Mislim da je samo kultura takva da nekako postoji 'dozvola' za muškarce da budu besni, dok su žene naučene da potiskuju bes. Muškarci su u porodici naučeni da ga više iskazuju bes od žena"
Kojić naglašava da je adolescencija period intenzivnih emocija i preispitivanja: "Mislim da se dešavaju vrlo intenzivne emocije i jak bes, sve buja u tom periodu, prirodno je da postoji snažan osećaj odbačenosti, da dovodimo sve u pitanje".
Međutim, ona ističe važnost razlikovanja osećanja od ponašanja, naglašavajući potrebu za konstruktivnim pristupom emocijama.
Ceo razgovor sa psihološkinjom Anom Kojić možete pogledati u videu iznad teksta.
Komentari (0)