Polemike u REM-u: Da li povlačenje sedam kandidata može da utiče na legitimitet izbora?
Komentari07/02/2025
-16:12
U procesu izbora novih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, sedam od 18 kandidata povuklo je svoje kandidature, što je izazvalo brojne polemike. Oni tvrde da su prekršeni zakonski propisi i da Skupština Srbije zbog toga ne može zakonito da izabere nove članove REM-a, dok predstavnici vlasti navode da je proces bio potpuno legitiman.
Kandidati koji su povukli svoje kandidature za članstvo u Savetu REM-a tvrde da je time što su iz procesa izbora isključeni kandidati NUNS-a i Univerziteta umetnosti, ozbiljno ugrožen legitimitet te institucije, osporavaju izbor novih članova, predlažu potpunu obustavu procesa i zahtevaju da se pokrene iz početka.
Saša Mirković, kandidat koji je povukao saglasnost na kandidaturu, kaže za Euronews Srbija da postoji niz nezakonitosti i u pogledu predlagača i u pogledu samih kandidata.
"Izmenom statuta Saveta REM-a, koja se desila nedavno, došlo je do korenitih promena i onemogućena je takva praksa. Drugim rečima, definisano je da ključne stvari postaju službena tajna. I to bi značilo da i oni koji bi ušli u Savet REM-a ne bi mogli da imaju ulogu koju su nekada imale Judita Popović ili Slobodan Cvejić i samim tim bi bili svedeni na nivo, kolokvijalno rečeno, ikebane. U takvim okolnostima je postalo stvarno besmisleno ulaziti u Savet REM-a, u društvo nelegalnih kandidata", rekao je Mirković.
Takve navode odbacuje član Odbora za kulturu i informisanje Nebojša Bakarec i navodi da su optužbe na račun izbora neosnovane, te da je celokupan proces bio transparentan po zakonu i podseća da su u njemu učestvovali i kandidati koji su povukli svoju kandidaturu, čime su samom procesu dali legitimitet.
"Sve je potpuno transparentno, legitimno, zakonito. Na kraju smo 23. januara imali javno slušanje u Skupštini Srbije, gde su svi oni učestvovali. Nisu povukli tada svoje kandidature, nego tek kasnije. Njihovo je pravo da povuku svoje kandidature. Ostalo je 11 kandidata, bira se devet", rekao je Bakarec.
Po dva kandidata predlaže svaka od devet grupa iz različitih oblasti.
Međutim, povlačenjem sedam kandidata otvoreno je pitanje da li je uopšte sada moguće sprovesti izbor.
"Imajući u vidu da mi u pet kategorija nemamo dva kandidata, to drugim rečima znači da je proces već sada nevalidan. I izbor Saveta REM-a na parče, ako bih mogao kolokvijalno to da kažem, ne mislim da je rešenje, zato što i u te četiri kategorije da imamo po dva kandidata, postoji niz nezakonitosti i u pogledu predlagača i u pogledu samih kandidata", kaže Mirković.
Bakarec, međutim, navodi da to nije tako.
"To što oni govore je u stvari neistina. Evo, ja sam poneo ceo Zakon o elektronskim medijima koji se na to odnosi. Dakle, nigde u tom zakonu, niti u bilo kom drugom zakonu, niti u podzakonskom aktu, nigde ne piše da se članovi REM-a biraju ravnomerno iz devet grupa. Dakle, svaka grupa ima po dva kandidata, pa onda se bira jedan od dva, pa puta devet. Da je to takva namera zakona, onda bi to tako i stajalo", rekao je Bakarec.
Bakarec dodaje da će do izbora novih članova Saveta REM-a doći kroz nekoliko dana, najviše dve nedelje, jer je ostalo 11 kandidata, bira se devet.
U međuvremenu, kaže, nadzor medija se vrši rutinski i po zakonu, a u tome učestvuju i sve službe REM-a, koje su u punom sastavu.
Komentari (0)